Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Kodaň na pokraji krachu

  • tucnak-obama

Hluboký vládní deficit a prosazování zdravotní reformy Obamovi ponechaly jen málo prostoru pro manévrování v otázce klimatu.

Ochránci životního prostředí po celém světě mohli pookřát, když čínský prezident Chu Ťin-tchao prohlásil, že jeho země je připravena do roku 2020 „zásadním způsobem" snížit emise uhlíku. „V rámci boje proti změně klimatu jsou ve hře společné zájmy celého světa," prohlásil Chu první den zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku. „Z pocitu zodpovědnosti svému lidu i obyvatelstvu celé planety Čína plně chápe význam a naléhavou nutnost klimatické změny řešit."

Špatné zprávy převládají

Čína je největším znečišťovatelem ovzduší na světě a slova jejího prezidenta zúčastnění přivítali, byť se v projevu vyhnul přijmout konkrétní závazky. „Je to poprvé, kdy Čína veřejně oznámila, že zintenzivní své snahy omezit emise," podotkl k tomu podle deníku The Guardian výkonný ředitel Greenpeace John Sauven, zatímco generální tajemník OSN si musel vydechnout úlevou, protože nový čínský postoj může zachránit jednání v Kodani od jistého krachu: „Konečně vidíme bourání některých zdí, které doposud vládám bránily učinit rozhodný pokrok."

Přehnaně optimistické vyhlídky kolem summitu však nejsou na místě. Zatímco se k Číně připojila i další významná znečišťovatelka Indie a také nová japonská středolevá vláda nabídla snížení emisí o celou čtvrtinu, špatné zprávy stále převládají.

A přicházejí hlavně z USA, jejichž zvláštní vyslanec Todd Stern Chuovo prohlášení zdrženlivě odkýval a dodal, že „bude záležet na konkrétních číslech". Jeho opatrnost je pochopitelná, protože se sám nemá čím chlubit. Prezident Obama se totiž doma dostal pod silný tlak krajní pravice, která jeho stamiliardové stimulační programy považuje za socialismus, zdravotní pojištění pro všechny občany za nefalšovaný marxismus a zpřísnění emisních pravidel související s bojem proti globálnímu oteplování za hysterii, která poškodí Američany a jejich byznys. Odpůrci existence klimatických změn do své kampaně letos za prvních šest měsíců vložili už přes 80 milionů dolarů a straší Američany, že Obamova snaha omezit emise přijde každou americkou domácnost na 1600 dolarů ročně, přičemž vláda tytéž náklady vyčíslila na 142 dolarů.

Ano, ale ne teď

Právě hluboký vládní deficit a prosazování zdravotní reformy proto Obamovi ponechaly jen málo prostoru pro manévrování v otázce klimatu. „Může se stát, že Obama zavolá svým kolegům v Kodani a řekne: Ano, my to dokážeme, ale ne teď," cituje Der Spiegel ředitele OSN pro otázky klimatu Yvese de Boera.

Situace je o to horší, že se v USA debata o klimatických změnách prakticky zastavila. Sněmovna reprezentantů sice v červenci propustila k dalšímu projednávání zákon o přísnějším snižování emisí, nicméně jeho text byl už natolik vágní, že prakticky ztratil význam. „Lobbisté z ropného či uhelného průmyslu, farmářské koncerny a Wall Street ho naprosto vykastrovali," popisuje Brent Blackwelder z ekologické organizace Friends of Earth.

Zákon navíc uvízl v Senátu, kde se Obama nemůže spolehnout na podporu už ani členů své strany, obzvláště těch ze surovinově bohatých států. Hlasování o něm bylo odloženo na konec roku. „Nečekal bych nějaké řešení dřív než příští rok," tvrdí Michael Levi z Council on Foreign Relations.

Přitom nízká podpora v Kongresu brání Bílému domu i v tom, aby podepsal globální dohodu o klimatu. Prezident Clinton sice protokol z Kjóta z roku 1997 podepsal, Senát ale jeho ratifikaci velkou většinou vetoval.

Jak předejít katastrofě

Bez aktivní účasti USA konference v Kodani nevypadá nijak nadějně. „Spojené státy budou na konferenci sice jen jednou ze 190 zemí, ale zároveň přitom vypouštějí 25 procent všech skleníkových plynů, které se konference bude snažit omezit," připomíná velvyslanec EU ve Washingtonu John Bruton. „Opravdu si americký Senát myslí, že ostatní země se v Kodani zaváží ke konkrétnímu snižování emisí, když USA neudělají totéž?"

I bez toho přitom mezi USA a Evropou panují v náhledu na klimatické změny a jejich řešení značně rozdílné názory. Evropská unie hodlá do roku 2020 snížit své emise uhlíku o 20 procent, ale dosavadní americké návrhy tak odvážné nebyly. Klimatologové navíc připomínají, že ve snaze uchovat si naději na zvládnutí klimatických změn by bylo zapotřebí většího snížení než je oněch 20 procent a shodují se alespoň na pětadvaceti procentech, které by byly s to udržet růst teploty na Zemi v rámci dvou procent a předejít tak případným katastrofickým důsledkům.

Rozpory trvají také v oblasti finanční pomoci na boj s klimatickými změnami v rozvojových zemích. Spojené státy v této otázce váhají, Evropa už nabídla 22 miliard dolarů, nicméně ani tato částka není dostačující, neboť rozvojové země požadují hned desetinásobek této sumy.

 

Žádný národ neuteče

Summit se v Kodani uskuteční mezi 7. a 18. prosincem, nicméně o jeho programu se čile jednalo i v rámci Valného shromáždění OSN v New Yorku. Poté, co na něm Chu Ťin-tchao vypálil svou „ekologickou" salvu, čekalo se s napětím na projev Baracka Obamy. Vzhledem k výše řečenému nepřekvapil apelativností doprovázenou absencí jakýchkoli konkrétních návrhů: „Žádný národ ... nemůže utéct před dopady klimatických změn. Jsou ohroženy bezpečnost a stabilita každého národa - naše prosperita, zdraví a bezpečnost. A čas, který máme na odvrácení této vlny, rychle ubíhá."

 

Publikovámo v Literárních novinách

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře