Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Johann Hari: Je čas začít křičet

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • hari-johann-hari
Symptomy horečky naší planety jsou s každým rokem zřejmější. Teď se i oblast, která byla od časů, kdy naši prapředci slézali se stromů, uzavřena v ledovém příkrovu, zplavňuje, jak dokázaly dvě německé lodě, které úspěšně zvládly plavbu tzv. severní cestou. A to vše mnohem dřív, než vědci předpovídali. „Pokud chcete vědět, co se stane se zbytkem světa, podívejte se na Arktidu," varuje přední americký klimatolog Robert Corell. „Tam vše začíná."

Narůstající teplota mění tuto oblast způsobem, že už ji ani nepoznáváme. Pokud budou lidé dál vypouštět skleníkové plyny s dosavadní rychlostí, stane se tak i na jiných místech Země - spolu se zvyšující se hladinou oceánů, sílícím vysycháním a umíráním zemědělské půdy a čím dál extrémnějšími projevy počasí. Rychlost, s níž se to vše odehrává, naznačuje, že to nepotká jen naše vnuky a lední medvědy, jak neustále omílají politici ve svých projevech. Stane se to nám. Světoví klimatologové varují, že ještě za mého života se teploty zvednou o pět stupňů. To bude takový rozdíl jako rozdíl mezi dneškem a dobou ledovou. Změní to naši planetu tak, že ji přestaneme chápat a nebudeme s to ji ani žádným dosud běžným způsobem obývat.

Letos - pět minut před ekologickou půlnocí -- se nabízí naděje na změnu tohoto kurzu. Vůdci světa se setkají v Kodani, aby dojednali pokračování procesu z Kjóta. Pokud se odhodlají k zásadním a závazným škrtům, budeme s to udržet náš ekosystém alespoň na okraji propasti, na jejímž dně nás čeká naprostý kolaps. Musejí tak ale učinit hned.

Cokoli, co v příštích měsících učiníte, abyste na své politiky vyvinuli tlak - půjdete demonstrovat nebo se zúčastníte různých kampaní - může být tím nejdůležitějším, co kdy v životě uděláte.

Mnozí lidé, kteří jsou si hrozící katastrofy spojené s globálním oteplováním vědomi, ale systematicky upínají svou politickou energii zbytečným směrem. Na základě svých obav se soustředí čistě jen na snížení svých vlastních emisí.

To má ale, přinejlepším, jen velmi nepatrný význam, a v horším případě je to rovnou placebo, které jim brání sáhnout po skutečné medicíně. Jediný způsob, jak uchovat naše klima v rámci bezpečných parametrů, je masový nátlak veřejnosti na politiky, aby se odhodlali k závazným restrikcím, které by se týkaly nás všech, nejen oněch sympatických deseti procent dobrovolníků snižující své emise.

Nastal čas pro nátlak. Arktida byla jako kanárek v dole. A ten kanárek je už napůl mrtvý. Je čas začít křičet.

 

Johann Hari

Převzato z johannhari.com

Facebook komentáře