Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Japonsko: Strach z nové nehody (+ další jaderné zprávy)

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Nové solární panely nahradí bývalé golfové hřiště u havarované elektrárny Fukušima
Německo: jaderná elektrárna Emsland jde po generální opravě opět do provozu / 
Japonsko: strach z nové nehody / 
Německo: nebezpečné jaderné transporty přes Hamburk.

  • japonsko-strach-z-nove-nehody

Nové solární panely nahradí bývalé golfové hřiště u havarované elektrárny Fukušima

Tři roky po katastrofě v japonské jaderné elektrárně Fukušima se promění opuštěné golfové hřiště v solární park – s moduly solárního koncernu Hanwha Q-Cells, který vznikl spojením jihokorejské firmy Hanwha a německého výrobce solárních panelů Q-Cells.

Celý solární park bude zásobovat elektrickou energií cca. 8.000 domácností, informoval v úterý zástupce firmy v německém Bitterfeldu – Wolfenu.

Bývalé golfové hřiště se po silném zemětřesení a následné vlně tsunami v březnu 2011 nepoužívá. Solární zařízení s panely malajsijské skupiny Hanwha Q-Cells má být uvedeno do provozu v březnu 2015.

Jaderná havárie ve Fukušimě vyvolala i v Japonsku debatu o závislosti země na jaderné energii.

http://www.focus.de/finanzen/news/energie-q-cells-liefert-solarzellen-fuer-frueheren-golfplatz-bei-fukushima_id_3892504.html

Německo: jaderná elektrárna Emsland jde po generální opravě opět do provozu

Po montáži nové turbíny jde jaderná elektrárna v Lingenu opět do provozu

Při několikatýdenní revizi bylo do generální opravy zařízení investováno 26 miliónů Euro, informoval mluvčí provozovatele německé jaderné elektrárny Emsland. Nové turbosoustrojí za 12 miliónů byl největší akcí plánované generální revize elektrárny. Jadernou elektrárnu provozu dceřinná společnost firem RWE a E.ON. Po ukončení všech revizních prací a schválení dozorným orgánem bude elektrárna opět připojena na síť.

http://www.focus.de/regional/niedersachsen/energie-atomkraftwerk-emsland-geht-wieder-in-betrieb_id_3893615.html

Japonsko: strach z nové nehody

Japonský ex-premiér Kan varuje před novou jadernou havárií. Bezpečnostní opatření v zemi podle něj nejsou dostatečná

Tokio – Japonsku hrozí podle bývalého premiéra Naoto Kana v případě silného zemětřesení druhá jaderná havárie jako ta ve Fukušimě. „Energetické koncerny mají sice u svých jaderných elektráren postavit vysoké zdi jako opatření proti tsunami a umístit vozidlo s napájecím zdrojem na návrší. Podle japonského ex-premiéra je však pravděpodobnost vzniku velké jaderné havárie v případě tsunami a zemětřesení nadále vysoká, protože bezpečnostní opatření, která byla v tomto ohledu dosud přijata, jsou podle něj zcela nedostatečná, řekl Kan při posledním rozhovoru v Tokiu.

11.března 2011 postihlo severovýchodní region Tohoku silné zemětřesení a vlna tsunami. V důsledku toho došlo v jaderné elektrárně Fukušima Daiči v nadprojektové havárii. Je velmi pravděpodobné, že v případě silného zemětřesení v regionu Tokai jižně od hlavního města Tokio by došlo k podobnému neštěstí (jako ve Fukušimě) nebo dokonce k ještě většímu, varoval Kan.

Odborníci odhadují riziko, že by v následujících 30 letech došlo k zemětřesení v oblasti Tokai o podobné síle jako před třemi lety, na 70-80%. Kan dále kritizoval projadenrou politiku nynější japonské vlády. 2Nynější vláda tvrdí, že reaktory, které odpovídají přísným bepzečnostním normám, by mohly být opět uvedeny do provozu a tvrdí přitom, že bude zajištěna i bezpečnost japonských obyvatel. Toto tvrzení nemá opodstatnění, můžeme ho dokonce označit jako lživé," řekl Kan.

http://www.taz.de/!139596/

Německo: nebezpečné jaderné transporty přes Hamburk

3.6.2014 Taz.de

Německý Hamburk je nadále centrem globálního obchodu s jadernými a radioaktivními látkami. V průměru každý druhý den se zde převážejí ve spojení s přístavem vysoce toxické a radioaktivní látky přímo ulicemi města kolem obytných budov.

„Každý z těchto transportů nejenom potenciálně, ale reálně ohrožuje jak obyvatele města, tak pracovníky přístavu," říká Dora Heyenn, mluvčí levicové frakce obyvatel města Hamburk.

Pouze v období únor až květen tohoto roku bylo při transportech jaderného materiálu zjištěno 17 bezpečnostních nedostatků. V tomto období bylo evidováno celkem 61 jaderných transportů ulicemi města Hamburk, z čehož bylo 32 vozidel kontrolováno úřady.

U 17 vozidel se zjistily nedostatky. U šesti transportů nebyl náklad dostatečně zajištěný. V jednom případě mohl být zjištěný nedostatek odstraněn přímo na místě, v pěti případech byla zakázána další přeprava materiálu.

„Zjištěné bezpečností nedostatky u jaderných transportů městem Hamburk jsou alarmující," říká referent pro energetiku Dirk Seifert z ekologické organizace Robin Hood. „V případě nehody jaderného transportu vzniká velké ohrožení pro obyvatele a životní prostředí."

Přepravováno bylo velké množství jaderných látek. Od února 2014 se přepravovalo plutonium pro jadernou elektrárnu Brokdorf, vysoce radioaktivní vyhořelé palivo z jaderné elektrárny Krümmel, uranový koncentrát, uranhexafluorid a palivové články z Ruska pro německé jaderné elektrárny Neckerwestheim a Brokdorf, dále uranové produkty z USA a zpět v souvislosti s uranovými továrnami v Gronau a Lingenu.
/kráceno/

http://www.taz.de/Atomtransporte-in-Hamburg/!139443/

Zdroj: http://oizp.cz/

Facebook komentáře

Nejčtenější