Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Japonsko se smí vrátit k jádru (+ další jaderné zprávy)

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Japonsko se smí vrátit k jádru / 
Německo: rychlé odstavení reaktoru v JE Brockdorf kvůli poruše / 
Jaderná elektrárna Temelín ohlásila poruchu na 2.bloku / 
Francie: 2.blok v jaderné elektrárně Cattenom se automaticky odstavil / 
Německo: menší přírůstek nových OZE, přesto více ekologické elektřiny.

  • japonsko-se-smi-vratit-k-jadru-dalsi-jaderne-zpravy

Japonsko se smí vrátit k jádru

Japonský jaderný dozor umožní zemi návrat k jaderné energetice. Dva reaktory prohlásila i přes zbytkové riziko za bezpečné. S tímto rozhodnutím však hodně Japonců nesouhlasí.

Tokio – I přes protesty civilní společnosti japonský jaderně – dozorný orgán prohlásil dva odstavené jaderné reaktory za bezpečné – a umožnil tím návrat země k jaderné energii. Jaderně – dozorný úřad NRA zveřejnil ve středu více než 400-stránkový dokument, podle něhož jsou jaderné reaktory Sendai 1 a Sendai 2 dost bezpečné na to, aby mohly být opět připojeny na síť.

Spuštění těchto dvou reaktorů dříve než na podzim je velmi nepravděpodobné: vláda premiéra Šinza Abaho se již dohodla s provozovatelem reaktorů, firmou Kyushu Electric Power, že zapojí obyvatele a místní úřady do rozhodování o znovuspuštění tohoto jaderného zařízení. To by tak mohlo trvat měsíce.

Opětovné spuštění těchto reaktorů ztěžuje také fakt, že není jasně stanoveno, kdo má vydat konečné rozhodnutí o jejich restartu. „Protože nikdo nechce převzít zodpovědnost za tak závažné rozhodnutí, bude muset mít zřejmě poslední slovo premiér,2 řekl politolog Tomoaki Iwai z Nihonské univerzity.

Během veřejného konečného jednání japonského dozorného úřadu, který je přenášen na internetu, protestují odpůrci jádra proti rozhodnutí úřadu a křičí: Styďte se! I před jadernou elektrárnou Sendai se konaly protesty místních aktivistů. Premiér Abe naopak rozhodnutí úřadu přivítal jako „krok vpřed".

http://www.handelsblatt.com/politik/international/freigabe-der-atomaufsicht-japan-darf-zur-atomkraft-zurueckkehren/10209194.html

Německo: rychlé odstavení reaktoru v JE Brockdorf kvůli poruše

V německé jaderné elektrárně Brockdorf v okrese Steinburg došlo v noci na čtvrtek k poruše během opětovného spouštění reaktoru. Hlavní čerpadlo napájecí vody nebylo podle zprávy provozovatele kvůli chybě obsluhy včas připojeno. Informaci potvrdilo ministerstvo pro energetiku v Kielu.

Brockdorf – Po pravidelné každoroční revizi měl být jaderný reaktor po připojení čerpadla opět nastartován. Provozovatel zařízení, společnost E.ON, sdělila, že reaktor se při nižším výkonu kvůli příliš malému množství napájecí vody opět odstavil. Poté muselo být uvedeno do provozu přídavné čerpadlo.

Noční porucha v elektrárně byla zařazena jaderným dozorem do kategorie N (běžné hlášení) a vyhodnocena tak jako méně závažná událost.

Jaderná elektrárna v Kielu byla odstavena 21.června z důvodu pravidelné revize reaktoru. Tuto středu povolil jaderně- dozorný orgán provozovateli zařízení reaktor opět uvést do provozu. Během revize se nebylo při testech možné uzavřít armaturu v systému ostré páry, informoval dále provozovatel. Armatura byla opravena. Na bezpečný provoz elektrárny to podle provozovatele nemělo vliv, protože systém byl v době před opravou mimo provoz. Během revize reaktoru bylo vyměněno 40 palivových souborů z celkového počtu 190 v reaktorovém jádru.

http://www.kn-online.de/Schleswig-Holstein/Landespolitik/Schnellabschaltung-im-Atomkraftwerk-Brokdorf-wegen-Panne

Jaderná elektrárna Temelín ohlásila poruchu na 2.bloku

Druhý blok jihočeské jaderné elektrárny Temelín musel být ve čtvrtek večer odstaven kvůli poruše čerpadla. Jedná se o jedno ze dvou čerpadel technické vody v nejaderné části elektrárny, sdělil v pátek mluvčí elektrárny, Václav Brom.

Tato voda podle Broma slouží ke chlazení bezpečnostních zařízení. Příčina poruchy dosud není známa. Oprava si vyžádá několik dní práce a blok by měl být spuštěn zhruba za týden.

Jaderná elektrárna Temelín tak po tuto dobu nebude vyrábět žádnou elektřinu, protože její první blok je od konce června v provozní odstávce pro výměnu paliva. Ta má trvat až do konce srpna.

http://www.heute.at/news/welt/art23661,1040594

Francie: 2.blok v jaderné elektrárně Cattenom se automaticky odstavil

Ve francouzské jaderné elektrárně Cattenom se v pondělí ráno automaticky odstavil druhý výrobní blok. Informaci tiskové agentuře DPA potvrdil mluvčí jaderné elektrárny. Důvody automatického odstavení bloků podle něj nejsou známy. Podle mluvčího elektrárny však událost neměla žádný vliv na životní prostředí. Podle údajů sárského ministerstva životního prostředí byl postižený blok uveden do provozu teprve v pátek Předtím byl tento blok kvůli plánované výměně paliva a každoroční údržbě bloku od poloviny dubna mimo provoz.

V jaderné elektrárně Cattenom, vzdálené pouhých 20 kilometrů od německé hranice (spolkové země Sársko) a dochází k ní velmi často k různým poruchám a odstávkám. Minulé pondělí zde například došlo k požáru také v druhém výrobním bloku, při kterém naštěstí nebyl nikdo zraněn. Předtím zde bylo v květnu lehce ozářeno deset pracovníků elektrárny.

http://www.focus.de/regional/rheinland-pfalz/atom-block-im-atomkraftwerk-cattenom-automatisch-abgeschaltet_id_3956816.html

Německo: menší přírůstek nových OZE, přesto více ekologické elektřiny

Obnovitelné zdroje energie nyní dodávají 27% elektřiny do německé energetické sítě

Podle údajů BDEW dosáhla v Německu výroba elektřiny z fotovoltaiky a větrných elektráren v prvních šesti měsících letošního roku svého dosavadního maxima. Množství energie, vyrobené z fotovoltaiky v prvních šesti měsících letošního roku, se ve srovnání se stejným obdobím loňského roku zvýšilo o 32,3%. Přitom došlo ke zvýšení objemu výroby elektřiny z fotovoltaiky oproti loňskému roku ve všech šesti měsících.

Od ledna do června 2014 vyrobila německá fotovoltaická zařízení celkem 19.016 GWh elektřiny. Také větrné elektrárny v tomto období podle údajů BDEW vyrobily 27.995 gigawatthodin elektřiny a dodaly tak do německé sítě o 9,7% více elektřiny než ve srovnatelném období loňského roku. Celkově se výroba elektřiny z všech alternativních zdrojů energie ve srovnání v první polovinou roku 2013 zvýšila, a sice o 11,6% na 53.357 gigawatthodin.

V posledním roce dosahoval podíl obnovitelných zdrojů na hrubé výrobě elektřiny v Německu cca. 23,4%. V letošním roce se tento podíl bude pohybovat předběžně kolem 27%. Německo sice stále ještě nemůže držet krok s předními zeměmi ve výrobě elektřiny z OZE jako například s Norskem (110%-ní podíl elektřiny z OZE ve srovnání s vlastní spotřebou země), Švédskem (60%), Rakouskem (65%) a Dánskem, které je na přední pozici ve výrobě elektřiny z větrných elektráren. Ve skutečně vyrobeném množství elektřiny z obnovitelných zdrojů energie je však Německo již na předních pozicích.

http://www.heise.de/tp/news/Weniger-Zubau-trotzdem-mehr-Oekostrom-2261583.html

Zdroj: http://oizp.cz/

Facebook komentáře