Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Jaderné září ve světě

Černobyl: v následujících 20 let nedojde k znovuosídlení zakázané zóny;
Požár v ruské jaderné elektrárně;
Německo: Protest proti plánované přepravě plutonia;
Japonsko chce opustit jadernou energetiku;
Severní Korea vyhlašuje vlastní standardy pro jaderné elektrárny;
Požadavek ČEZu na finanční podporu jaderného proudu splasknul jako mýdlová bublina.

  • energetika-monitoring-zahranicnich-medii-15

Černobyl: v následujících 20 let nedojde k znovuosídlení zakázané zóny

Nuclear Monitor č. 754

I před dřívější zprávy zůstává zakázaná zóna kolem havarované jaderné elektrárny Černobyl nadále nevhodná pro trvalé osídlení, říká Dmitrij Bobro, vedoucí Státní agentury pro černobylskou zónu. Krátké návštěvy černobylské zóny nejsou zakázané a také u příležitosti letošního výročí se sem sjelo 10.000 lidí, uvedl při tiskové konferenci v Kyjevě. Lidi, kteří se sami rozhodli, že se do zóny na trvalo vrátí na své vlastní nebezpečí, mohou jejich příbuzní navštívit na dobu 5 dnů. Pokud budou požadovat delší návštěvu, budou při odjezdu ze zóny podrobeni radiologické kontrole, řekl Bobro.

Při tiskové konferenci v polovině srpna uvedli odborníci, že část černobylské 30 kilometrové zóny je již vhodná pro trvalé osídlení lidmi. Černobyl by se mohl otevřít pro personál, který pracuje na elektrárně v rámci projektu Shelter, aby zde postavil nový kontejnment pro havarovaný reaktor. Tito lidé dnes pracují ve směnách.

Ale o několik dní později Bobro uvedl, že více než 200km čtverečních z celkových 2.000 čtverečních kilometrů by mělo být relativně bezpečných. „Ale nikde kolem není žádná infrastruktura a oblast vykazuje „kontaminované fleky" a neměla by proto být osídlována, ačkoli by se zde daly síct rostliny, které by mohly sloužit jako biopalivo," doplnil Bobro. Lidé by se do této oblasti mohli vrátit asi za třicet let. Pokud se ale udělají „rehabilitační opatření", byl by návrat těchto lidí do oblasti o rozsahu 200 – 500 kilometrů čtverečních v černobylské zóně možný ještě o něco dříve," vysvětlil Bobro. Asi polovina černobylské zóny však podle něj zůstane pro život lidí nevhodná navždy, protože je kontaminovaná plutoniem.

Interfax, 17.8.2012 / ForUm, 17.8.2012


Požár v ruské jaderné elektrárně

11.9.2012 Oekonews.at

V noci z 6. na 7.září vypukl na třetím bloku ruské jaderné elektrárny Rostov, která je ve výstavbě, požár. V elektrárně se naštěstí nenacházel radioaktivní materiál. Požár podle informací ruského tisku neohrozil první dva bloky jaderné elektrárny, které jsou již v provozu. Ačkoli na místě zasahovalo několik desítek požárníků, trvalo jim více než tři hodiny, než dostali oheň pod kontrolu. Elektrárna je ve vlastnictví ruské společnosti Atomstrojexport, která se také přihlásila do výběrového řízení na dodavatele nových bloků v české jaderné elektrárně Temelín.

http://www.oekonews.at/index.php?mdoc_id=1073266


Německo: Protest proti plánované přepravě plutonia

11.9.2012 Schaumburger Zeitung

K celostátnímu protestnímu dni vyzývalo o víkendu několik antiatomových sdružení. S akčním autem projížděli členové regionální konference „Zastavit Grohnde" (Grohnde abschalten) jednotlivými okresy Nordenhamu až k jaderné elektrárně Grohnde, aby informovali občany o problémech a nebezpečí jaderného paliva MOX, obsahující plutonium.

Důvodem oznámených demonstrací je plánovaný transport jaderných palivových článků MOX ze Sellafieldu do Hamelnu. Přeprava těchto palivových článků je tak nebezpečná zejména proto, že se přitom může uvolnit plutonium. „Je to nestydatost, vystavit nic netušící občany tomuto nebezpečí," říká Tobias Darge, člen regionální konference „Zastavit Grohnde", který rovněž varuje před možným nárazem palivových článků během jejich transportu. „Stačí malé dávky uvolněné z paliva MOX, aby způsobily rakovinu u člověka. Po použití vyzařují dvakrát tolik než běžné uranové palivové články," dodává Darge. „Pokud by došlo k nárazu, může dojít k úniku plutonia do životního prostředí.
Kvůli demonstracím odložil E.ON již třikrát transport palivových článků MOX: na jaře 2010, 2011 a 2012. V to doufají ekologičtí aktivisté i v případě tohoto dalšího ohlášeného transportu, který E.ON plánuje na druhou polovinu září a na listopad letošního roku. Jednalo by se o první transport těchto článků ze Sellafieldu od roku 1996.

http://www.schaumburger-zeitung.de/portal/lokales/sz-heute/landkreis_Protest-gegen-geplanten-Plutonium-Transport-_arid,459540.html


Japonsko chce opustit jadernou energetiku

12.09.2012 Handelsblatt

Japonská vláda chce tento týden představit svou novou energetickou strategii. Zdá se, že součástí této strategie bude odchod země od využívání jaderné energie.

Tokio – Rok a půl po katastrofě v jaderné elektrárně Fukušima je japonský odchod od využívání jaderné energie stále pravděpodobnější. Premiér Jošihiko Noda řekl ve středu v Tokiu, že respektuje, že většina japonských obyvatel podporuje bezjadernou společnost. Také zohlední doporučení své politické strany, aby se do roku 2030 ukončila závislost Japonska na jaderné energii. V japonských médiích se ve středu mluvilo o tom, že výstup Japonska je již jasnou záležitostí.

Jsou různé způsoby, jak závislost Japonska na jádru snížit, uvedl Noda. Jeho vládní strana minulý týden navrhla snahu o dosažení bezjaderného Japonska a to musí vláda podle jeho slov vzít vážně. Koncem tohoto týdne japonská vláda proto představí svou novou energetickou strategii, která bude obsahovat jasnou změnu kurzu.

Podle japonských médií bude tato strategie obsahovat omezení doby provozu japonských jaderných reaktorů ba 40 let. Kromě toho se v zemi nemají stavět žádné nové jaderné elektrárny. Stávající jaderné elektrárny, z nichž je většina nyní mimo provoz, se podle zpráv v médiích může opět uvést do provozu až po důkladné bezpečnostní prověrce. Paralelně k utlumování jaderné energetika se má zvyšovat podpora obnovitelných zdrojů energie.

http://www.handelsblatt.com/politik/international/energiewende-japan-will-atomausstieg-angehen/7128028.html


Severní Korea vyhlašuje vlastní standardy pro jaderné elektrárny

6.9.2012 Cri - online

Severní Korea vyhlásila vlastní standardy pro oblast jaderné energetiky. Mezinárodní agentura pro jadernou energii MAAE údajně není oprávněna k tomu, aby zasáhla. To sdělil ve středu mluvčí severokorejského ministerstva zahraničí.
MAAE je sice stavbou jaderného reaktoru a obohacováním uranu v Severní Korei znepokojená, ale na druhé straně agentura nezasahuje ani do jiných plánů ostatních jaderných velmocí. Jednání MAAE je tedy podle mluvčího severokorejského ministerstva jednostranné.

http://german.cri.cn/1565/2012/09/06/1s182200.htm


Požadavek ČEZu na finanční podporu jaderného proudu splasknul jako mýdlová bublina

11.9.2012 Gruene.at

Viceprezident EU Almunia nezná plány české vlády o státně garantované výkupní ceně elektřiny z Temelína

Almunia chce dbát na dodržování předpisů pro podpory (příspěvky)

Již celé měsíce informují česká média o tom, že provozovatel jaderné elektrárny Temelín, společnost ČEZ, žádá o státně garantovanou výkupní cenu elektřiny z 3. a 4.bloku JE Temelín. Také jiné země Evropské unie o to měly požádat. To by znamenalo přímé státní subvence jaderného proudu, který podle hornorakouského zemského radního pro životní prostředí Rudiho Anschobera odporuje pravidlům směrnice EU o hospodářské soutěži a také obecným pravidlům EU.

"Proto jsem poprosil písemně Güntera Oettingera, jestli by mohl ověřit, zda je požadavek na zavedení státních subvencí pro jaderný proud slučitelný se směrnicí EU o hospodářské soutěži a s pravidly RU," řekl Anschober a dodal: "a pokud ne, aby mě informoval o opatřeních EU proti tomuto záměru."

Ve své odpovědi poukazuje viceprezident Evropské komise Joaquin Atmunia na to, že Evropská komise musí být informována o každém plánovaném zavedení příspěvků/podpory natolik včas, aby se mohla k tomuto záměru vyjádřit. Do této doby ale Česká republika neohlásila žádné opatření, které by se týkalo státně garantované výkupní ceny pro elektřinu z jaderných elektráren. Proto nyní nemůže Evropská komise prověřit ani to, zda by toto opatření mohlo představovat státní podporu a zda by tato byla slučitelná s vnitřním trhem. Pokus by se tak v budoucnu stalo a Česká republika se rozhodla suvbencovat elektřinu z jádra, pak ujišťuje Almunia, že dohlédne na to, aby byly splněny všechny předpisy pro podpory/příspěvky.

Anschober: "Velkolepé oznámení a požadavky ČEZu tak nejsou nijak podloženy žádnými činy. Apeluji proto dále na EU, aby zamezila subvencím jaderné elektřiny. Plány ČEZu na rozšíření jaderné elektrárny Temelín a na státem garantovanou výkupní cenu elektřiny z nových jaderných bloků tak splasknou jako mýdlová bublina."

http://ooe.gruene.at/energie/artikel/lesen/85456/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře