Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Jaderná energetika je nejdražší a nejnebezpečnější technologií (+ další jaderné zprávy)

Česká republika chce výrazně zvýšit podíl elektřiny z jádra.
Greenpeace: Jaderná energetika kromě učebnic dějepisu již nemá v Evropě místo. Jaderná dohoda ve Velké Británii opět potvrzuje výhodnost OZE ve srovnání s jádrem. Německo: Jakou roli budou hrát offshore – větrné elektrárny pro energetickou změnu?

  • jaderna-energetika-je-nejdrazsi-a-nejnebezpecnejsi-technologii-dalsi-jaderne-zpravy

Česká republika chce výrazně zvýšit podíl elektřiny z jádra

12.11.2013 Solidbau.at

Česká republika počítá se zvýšením podílu elektřiny z jádra na celkové výrobě elektřiny z dnešní jedné třetiny na 52%. To předpokládá aktualizovaná státní energetická koncepce u dílny českého ministerstva průmyslu a obchodu, z které tento týden citovala česká média. Dokument nadále počítá s rozšířením jaderné elektrárny Temelín o dva nové bloky.

Kromě toho se mají vytvořit podmínky pro prodloužení životnosti stávajících čtyř jaderných bloků v Dukovanech na 60 let. Jaderná elektrárna Dukovany byla uvedena do provozu v roce 1985. Státní energetická koncepce počítá také se stavbou nového, pátého bloku v Dukovanech kolem roku 2040. Materiál nevylučuje ani stavbu dalších jaderných bloků v zemi v jiných lokalitách.

Podíl uhlí na výrobě elektřiny se má z dnešních 60% snížit na plánovaných 16%. Kromě jádra se má v zemi zvyšovat i podíl obnovitelných zdrojů – především biomasy, solárních zařízení a plynových elektráren.

Ochránci životního prostředí dokument kritizují a vyzývají ministerstvo k jeho přepracování. Koncept je podle nic v rozporu s evropskými trendy.

http://www.solidbau.at/home/artikel/Atomenergie/Tschechien_will_Atomstrom_Anteil_deutlich_erhoehen/aid/21563?analytics_from=thema_single


Greenpeace: Jaderná energetika kromě učebnic dějepisu již nemá v Evropě místo

5.11.2013 oekonews.at

Jaderná energetika je nejdražší a nejnebezpečnější technologií

U příležitosti strategického posuzování vlivů české státní energetické koncepce na životní prostředí, které začalo včera, varuje Greenpeace před rozvojem jaderné energetiky v České republice a vyzývá rakouské zástupce v Bruselu, aby proti zamýšleným plánům České republiky na rozvoj jádra v zemi rázně zakročili. Ačkoli je jaderná energetika podle finančních analýz neekonomická, chce sousední země Rakouska podle výroků náměstka ministerstva průmyslu a obchodu Pavla Šolce podíl jaderné energetiky na výrobě elektřiny nadále zvyšovat.

„Plány České republiky jsou nesmírně nebezpečné a ekonomicky nesmyslné. Obnovitelné zdroje energie jsou schopny již dnes vyrobit elektřinu za výhodnější cenu než jádro, ačkoli jaderná energetika v celé Evropě požívá výhod nejrůznější podpory skrze prostředky daňových poplatníků. Rakouská spolková vláda se musí společně se spojenci z ostatních zemí Evropské unie postarat v rámci energetické strategie EU pro rok 2030 o to, aby jaderná energetika kromě učebnic dějepisu již nenašla v Evropě místo," dodal jednatel společnosti Greenpeace Alexander Egit.

http://www.oekonews.at/index.php?mdoc_id=1084696

Jaderná dohoda ve Velké Británii opět potvrzuje výhodnost OZE ve srovnání s jádrem

21.10.13 scharf-links.de

Od německého Spolkového svazu pro obnovitelné zdroje energie:

K dohodě mezi britskou vládou a francouzskou energetickou firmou EdF ohledně nové jaderné elektrárny v Hinkley Point C v Somersetu prohlašuje Spolkový svaz pro obnovitelné zdroje (BEE):

„Finanční podpora, která byla ve Velké Británii dohodnuta na dobu 35 let pro jadernou elektrárnu Hinkley Point ukazuje, jak drahá je jaderná energie ve srovnání s obnovitelnými zdroji energie. Pokud se tato čísla srovnají s přihlédnutím k inflaci během posledních 20 let s finanční podporou, plynoucí do obnovitelných zdrojů energie podle německého zákona o OZE, pak tato podpora odpovídá při konzervativní dvouprocentní míře inflace finančnímu příspěvku pro OZE ve výši 34,5 eurocentu.

To je více než 3,5-násobek aktuální výše příspěvků pro solární elektrárny na volných plochách a více než dvojnásobek finančního příspěvku pro malá fotovoltaická zařízení. Ten, kdo v Německu vyrábí elektřinu ve větrných elektrárnách, pak dostává zhruba čtvrtinu této sumy, s kterou počítá firma EdF pro stavbu své jaderné elektrárny v britském Hinkley Point. Finanční podpora pro Hinkley Point C má běžet od roku 2023 do roku 2058, tedy 35 let. Obnovitelné zdroje energie dostávají podle německého zákona o OZE finanční příspěvek pouze 20 let.

http://www.scharf-links.de/42.0.html?&tx_ttnews[tt_news]=39718&tx_ttnews[backPid]=56&cHash=60a54b7e84

Německo: Jakou roli budou hrát offshore – větrné elektrárny pro energetickou změnu?

12.11.2013 Handelsblatt.com dpa

Nová německá spolková vláda chce výrazně seškrtat cíle pro rozvoj větrné energetiky na moři. Přizpůsobuje se tak realitě. Rozvoj větrné energetiky na moři (offshore) je pomalejší než se plánovalo.

Ambiciózní cíle pro rozvoj větrné energetiky na moři se již nedají splnit a musí se proto asi o třetinu snížit. Na tom se shodli odborníci Unie a SPD při koaličních rozhovorech v Berlíně. Nyní se má do roku 2020 nainstalovat pouze 6.500 MW výkonu v nových větrných elektrárnách na moři. Původně se plánovalo 10.000 MW instalovaného výkonu v offshore – elektrárnách do roku 2020.

Proč je rozvoj větrných elektráren na moři pro německou změnu energetiky?

V Severním a Batském moři vane stálý vítr, což umožňuje zde postaveným elektrárnám nepřerušovaný provoz – cca. 350 dní v roce. To o větrných elektrárnách na zemi a slunečních elektrárnách neplatí. Díky nepřerušovanému provozu mohou offshore – větrné elektrárny nahradit výrobu uhelných a jaderných elektráren. To dělá z větrné energetiky na moři důležitý stavební kámen energetické změny v Německu.

Kolik větrných elektráren na moři bylo dosud postaveno?

V porovnání se stanovenými cíli to ještě není tolik. V Severním a Baltském moři běží něco málo přes 100 větrníků s výkonem přes 500 MW. Ve výstavbě jsou však další větrné elektrárny s celkovým výkonem vyšším než 3.000 MW. Ty budou hotovy v příštím roce.

http://www.handelsblatt.com/technologie/das-technologie-update/energie/windenergie-welche-rolle-offshore-fuer-die-energiewende-spielt/9063910.html

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře