Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Jaderná elektrárna Fessenheim: aktivisté Greenpeace vnikli do areálu (+ další jaderné zprávy)

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Jaderná elektrárna Fessenheim: aktivisté Greenpeace vnikli do areálu / 
Rakousko proti veřejným prostředkům pro jadernou energetiku / 
Studie Greenpeace: ambiciózní cíle EU pro obnovitelné zdroje by ušetřily Evropě miliardy / 
Německo: E.ON plánuje dřívější odstavení jaderné elektrárny Grafenrheinfeld.

  • jaderna-elektrarna-fessenheim-aktiviste-greenpeace-vnikli-do-arealu-dalsi-jaderne-zpravy

Jaderná elektrárna Fessenheim: aktivisté Greenpeace vnikli do areálu

18.3.2014 Spiegel

Několik desítek aktivistů z ekologického sdružení Greenpeace vniklo do areálu francouzské jaderné elektrárny Fessenheim. Na střeše budovy reaktoru rozvinuli transparent s nápisem „Konec rizika pro Evropu."

Paříž – Akce začala v úterý v 5:30 hodin ráno. Asi 50 aktivistů sdružení Greenpeace vniklo do areálu kontroverzní francouzské jaderné elektrárny Fessenheim. Podle zpráv francouzských médií rozvinuli aktivisté banner, požadující ukončení jaderné energetiky v Evropě. Akcí, na které se účastnili aktivisté z několika evropských zemí, chtěli ekologové poukázat na nebezpečí, které představují stárnoucí jaderné elektrárny v Evropě.

Podle údajů organizace Greenpeace, která akci pořádala, byla kvůli akci v nasazení policie a jeden policejní vrtulník.

Ve francouzské jaderné elektrárně Fessenheim docházelo v posledních letech k častým technickým poruchám. Elektrárna je jedním z 19 míst ve Francii, na kterých země provozuje celkem 58 jaderných reaktorů. Oba reaktory ve Fessenheimu jsou v provozu od roku 1977 / 1978 a jsou tak nejstaršími provozovanými reaktory ve Francii. Tato jaderná elektrárna má být uzavřena podle plánů v roce 2016. Francouzský prezident Francois Hollande chce do roku 2025 snížit podíl jaderné energie na výrobě elektřiny v zemi z dnešních 75 na 50%.

http://www.spiegel.de/politik/ausland/greenpeace-aktivisten-auf-gelaende-vom-akw-fessenheim-a-959291.html

Rakousko proti veřejným prostředkům pro jadernou energetiku

19.3.2014 Oekonews.at

Rakouský spolkový kancléř Faymann chce při Evropské radě vystoupit proti státní podpoře jaderné energetiky

Spolkový kancléř Werner Faymann považuje následující Evropskou radu za dobrou příležitost pro vyjádření rakouského stanoviska ve věci energetická politika. 2Budeme usilovat o to, aby nebyla jaderná energetika zařazena mezi obnovitelné zdroje energie. Nemůžeme akceptovat, aby se pro podporu jaderné energetiky používaly veřejné prostředky," dodal Faymann.

http://www.oekonews.at/index.php?mdoc_id=1088785

Studie Greenpeace: ambiciózní cíle EU pro obnovitelné zdroje by ušetřily Evropě miliardy

21.3.2014 Oekonews.at

Bez ambiciózních a závazných cílů pro rozvoj obnovitelných zdrojů energie hrozí Evropě do roku 2030 vznik nákladů ve výši více než 30 miliard euro. To je jeden z hlavních poznatků studie, kterou dnes, zatímco předsedové vlád zemí EU v Bruselu jednají o novém klimatickém a energetickém baličku EU do roku 2030, představili zástupci společnosti Greenpeace. „Tato studie ukazuje, že ambiciózní cíle pro zelenou energetiku štří nejenom klima, ale také kapsy spotřebitelů. Proto musí zástupci států Evropské unie tlačit na prosazení angažovaného rozvoje obnovitelných zdrojů energie v Evropě," říká Sven Teske, odborník na energetiku společnosti Greenpeace a spoluautor studie "pow[ER] 2030".

Země Evropské unie jako Polsko, Francie a Česká republika trvají i bez ohledu na sousední země na svém konvenčním energetické mixu pro zásobování země elektřinou. Studie o výstavbě evropské energetické sítě inženýrské kanceláře Energynautics a organizace Greenpeace však ukazuje, že samojediné směřování některých z členských států EU může tyto přijít na nemalé peníze. „Pouze když jenom tyto tři výše zmíněné země EU budou chtít realizovat své cíle, povede to ke konfliktu mezi strnulými uhelnými a jadernými elektrárnami a flexibilními obnovitelnými zdroji energie, který bude stát všechny země EU mnoho peněz," vysvětluje odborník organizace Greenpeace.

Zvýšení podílu elektřiny z obnovitelných zdrojů energie až na 77% v roce 2030 by bylo možné s mnohem nižšími investicemi do výstavby evropské energetické sítě. „Ptozože v tomto scénáři by elektřinu vyrábělo velké množství malých solárních a větrných elektráren namísto několika málo velkých jaderných nebo uhelných elektráren, ušetřila by si tak Evropa stavbu celkem 24.000 kilometrů elektrických vedení a tím enormní náklady, které by byly se stavbou této sítě spojeny," dodává Teske. Jistota dodávek elektřiny by tak byla zajištěna neustále 24 hodin denně.

Dnes a zítra jednají premiéři jednotlivých států EU o budoucím evropském energetickém mixu do roku 2030. Greenpeace kritizuje cíle, které Evropská komise dosud překládá. Ty navrhují dosažení podílu elektřiny z obnovitelných zdrojů energie ve výši 27%, který by nebyl závazný pro všechny země EU. Greenpeace vyzývá zástupce EU, aby se zasadili o následující tři závazné cíle pro všechny státy EU: podíl OZE na výrobě elektřiny 45%, snížení emisí CO2 o minimálně 55% a energetické úspory ve výši 40%.

http://www.oekonews.at/index.php?mdoc_id=1088843

Německo: E.ON plánuje dřívější odstavení jaderné elektrárny Grafenrheinfeld

21.3.2014 Focus. de

Energetická společnost E.ON označilo zprávu o předčasném uzavření své německé jaderné elektrárny Grafenrheinfeld jako spekulaci.

Bavorský ministerský prezident Horst Seehofer (CSU) však přesto vyjádřil své obavy: „Musíme v následujícím týdnu udělat v této věci jasno," řekl šéf německé CSU deníku „Süddeutschen Zeitung".

Podle informací toho deníku chce společnost E.ON odstavit jadernou elektrárnu v okrese Schweinfurt již na jaře 2015. To by bylo o mnoho měsíců dříve než je stanoveno harmonogramem pro odstavování německých jaderných elektráren. To by mohlo vést podle zprávy v Německu k nedostatku elektřiny pro zásobování domácností a firem. Jaderná elektrárna by tak podle zprávy musela zůstat v pohotovosti jako nutná rezerva.

http://www.focus.de/finanzen/news/wirtschaftsticker/sz-eon-plant-frueheres-aus-fuer-atomkraftwerk-grafenrheinfeld_id_3706724.html

Zdroj: http://oizp.cz/

Facebook komentáře