Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Dopady radioaktivních úniků při likvidaci jaderných zařízení na lidské zdraví (+další jaderné novinky)

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

V tomto čísle najdete zprávy, odkazy na akce a výzvy ke kampaním ekologických aktivistů z deseti zemí světa. Informujeme Vás o novinkách z oblasti bezpečnosti kolem ukládání jaderného odpadu, o několika nehodách, ke kterým došlo v poslední době, o projektech proti plánům Evropské unie na jaderné subvence a také o projektech Hinkley Point a Visaginas.

  • dopady-radioaktivnich-uniku-pri-likvidaci-jadernych-zarizeni-na-lidske-zdravi-dalsi-jaderne-novinky

1. Zásah proti aktivistům při blokádě transportu Castorů byl nezákonný

Jak rozhodl zemský soud v Lünenburgu v srpnu 2013, byl zásah proti 1.300 demonstrantům na jejich akci k transportu radioaktivních odpadů v kontejnerech Castor v listopadu 2011 u Harlingenu nezákonné. Antiatomoví aktivisté opustili akci „Sezením proti transportu Castorů" poté, co policie vyklidila za použití násilí prostor kolejiště. Podle vyjádření soudu měla policie aktivisty nejdříve vyzvat k opuštění místa a dát jim tak možnost, aby sami opustili místo jejich blokády. A hned poté měla policie zatčené aktivisty předvést před soud, což se však stalo pouze u 21 z celkem 1.300 zadržených aktivistů. Aktivisté nyní uvažují o podání žaloby kvůli úhradě škody, která jim vznikla neoprávněným zadržením.

Rozhodnutí zemského soudu se může dotýkat až 3.000 aktivistů, kteří byli během blokád transportů Castorů v letech 2010 a 2011 za těchto podmínek neoprávněně zadrženi policií.

Další informace naleznete na:
http://www.widersetzen.de/index.php?option=com_content&view=article&id=164:pe-2082013-polizeikessel-nach-castor-blockade-unzulaessig&catid=106:presseerklaerung-2013&Itemid=75

2. Dopady radioaktivních úniků při likvidaci jaderných zařízení na lidské zdraví

Likvidace britské jaderné elektrárny Hinkley Point A začala v roce 2006 instalací odvětrávacích trubek přímo do jádra dvou vyprázdněných reaktorů Magnox, které měly podle zákonně předepsaných lhůt zůstat 80 dní zapečetěny. Kromě toho zde dochází k emisím při odstavování chladicí nádrže a jímky pro odpadní vodu, které se dostávají do atmosféry. Oznámené škody na zdraví obyvateli nabraly v poslední době na síle, mezi nimi např. Náhlé úmrtí kvůli poruchám srdeční činnosti, četné případy onemocnění a úmrtí na rakovinu, častější úmrtí dětí a plodů a vyšší počet mutací díky dědičným chorobám. Zdravotnická práva a další detaily najdete na webové stránce Stop-Hinkley.

3. Akce ke shození bomby z dílny Livermore

Více než 200 aktivistů se sešlo u bran laboratoře Lawrence Livermore přesně 68 let poté, co USA shodily jadernou bombu na Hirošimu v Japonsku. Laboratoř Livermore se nachází v san Franciscu v Bay Arena a je jedním z míst, které vyrábí jaderné výbušniny amerického arzenálu. Demonstrace 6.srpna měla výjimečné mluvčí, mezi nimi např. Daniel Ellsberg, Nobuaki Hanaoka, autorka Cecile Pineda, básník Pete Yamamoto a Loulena Miles z Tri-Velley CAREs. Tématem letošního roku byly „Nedokončené záležitosti a naše naléhavá zodpovědnost – vyhostit bomby z laboratoře Livermore a z celého světa". Demonstraci podporovala celá řada občanských sdružení a skupin. Účastníci pochodovali ze severozápadního rohu laboratoře Livermore k západní bráně, kde bylo 31 lidí kvůli účasti na této nenásilné akci zadrženo policií.

Další informace: http://www.trivalleycares.org

4. „Imagewashing" projektu Fennovoima, manipulace s veřejným míněním a další

Loga Fennovoimy zdobí veřejná zařízení v Pyhäjoki, stejně jako plot sportovního hřiště v blízkosti střední školy. Jméno tohoto podnikatele je na této tabuli rozštěpeno. Zvolené barvy připomínají modré nebe a zelenou trávu. Minimalistické, lineární a ultra-čisté logo přispívá k vytvoření značky. To vše dohromady vytváří subtilní zdeformovaný a cynický obrázek falešného příběhu o ekologické jaderné energetice: její zastánci tvrdí, že je zelená (ekologická), protože neprodukuje žádný oxid uhličitý. Odpad z Fennovoimy je daleko škodlivější a představuje takové nebezpečí pro celou planetu, jaké lokální emise oxidu uhličitého představovat nikdy nemohou. Tato klasické zelené očišťování je součástí široké strategie pro zakrytí reality skutečných nákladů této výroby elektrické energie.

Celý článek najdete na:
http://casepyhajoki.info/english-fennovoimas-image-washing-manipulating-public-opinion-normalizing-their-presence/

5. Radioaktivní rizika frakování (těžby hydraulickým štěpením)

Frakování je nejenom špatné pro klima, protože je ve spojení s uvolňováním velkého množství oxidu uhličitého a představuje velké nebezpečí pro zdraví a životní prostředí kvůli jedovatým tekutinám, které se používají pro získání břidlicového plynu z horniny, ale také velké nebezpečí kvůli unikajícímu radonovému plynu. „Public Health England", dříve „Health Potection Agency" připravuje zprávu, aby v ní definovala možné ohrožení obyvatelstva v souvislosti s frakováním, které vykazuje velké nebezpečí kvůli radioaktivním emisím. „Public Health England" zkoumá možná rizika v souvislosti s radonem v důsledku unikajícím proudům tohoto plynu do obydlí obyvatel.

Radon je uváděn jako druhá nejčetnější příčina vzniku rakoviny plic ve Velké Británii. Americká zpráva US potvrdila obavy, že se radon smíchá se zemním plynem z břidlicového plynu a dostává se pak společně s plynem do domácností zákazníků. Kromě toho také norská poradenská ekologická firma Det Norske Veritas identifikovala kontaminaci jaderným odpadem jako problém frakování.

Více informací k tomuto tématu najedete na:
http://www.morningstaronline.co.uk/news/content/view/full/136661

6. Projekt Pyhäjoki: umělecké reflexe dopadů využívání jaderné energie

Jedinečné setkání se konalo od 1. do 11.srpna 2013 v obci Pyhäjoki – tento regionu byl vybrán firmou Fennovoima pro stavbu nové jaderné elektrárny ve Finsku. Finskou firmu Fennovoima oslovil německý koncern E.ON, aby společně postavily ve Finsku novou jadernou elektrárnu – E.ON ale nakonec z projektu vycouval – možná to byl úspěch místních a mezinárodních kampaní proti nové finské jaderné elektrárně. Bohužel to vypadá, že podíly E.ON edkoupí a jeho místo v projektu převezme nový hráč – ruská společnost Rosatom. Pro zvýšení povědomí o tomto tématu a kvůli možnosti podívat se na tento projekt z jiného úhlu pohledu, vznikl a odstartoval projekt „Case Pyhäjoki – umělecké reflexe dopadů využívání jaderné energie" - transdisciplinární expedice, produkční dílna a prezenční akce v Pyhäjoki.

V rámci projektu vznikl jedinečný materiál, viz: http://casepyhajoki.info/en

7. Talvivaara chce nechat sledovat aktivisty

Jak bylo informováno v srpnu, vyzvala těžební společnost Talvivaara finské ministerstvo vnitra k podpoře při odstranění aktivistů, kteří navštěvují areál firmy bez povolení. Stejná společnost je zodpovědná za nemálo ekologických nehod ve svých zařízeních, především pak za velké úniky v listopadu 2012, které byly označeny za největší chemickou katastrofu v dějinách Finska. Na jaře odebral správní soud ve Vaase povolení pro mimořádné aktivity, které jsou ilegálně poskytovány místními autoritami. Na různé porušování zákonů těžební společností Tavivaara zpočátku poukazovali znepokojení občané a aktivisté.

Provozovatel těžebních dolů (především těžba niklu a zinku) znečišťuje životní prostředí nadále a porušuje ekologická nařízení a zákony, které jsou ve Finsku již tak nedostatečné. Ti občané a aktivisté, kteří na nesrovnalosti kolem těžby nerostných surovin ve Finsku poukazují, mají být v budoucnu sledováni ještě více než dosud. Ministerstvo naznačilo, že firmě Talvivaara ohledně těžby nerostných surovin pomůže, kvůli čemuž se mají na podzim změnit policejní zákony. Vypadá to, jako by místní úřady chtěly říct: „Nezastavujme těžbu, která nadále ohrožuje a škodí životnímu prostředí, ale potrestejme ty, kteří o tom mluví!"

Zdroj: http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2013/08/1791177/talvivaara-pyytaa-ministeriolta-apua-aktivistien-karkottamiseksi

8. Aktuální vývoj kolem stavby nové jaderné elektrárny Fennovoima

Finská společnost Fennovoima zvolila ruskou státní firmu Rosatom jako dodavatele reaktorů pro tento projekt jaderné elektrárny v Pyhajoki ve Finsku. Jednání o tom, že se Rosatom má stát jedním z největších investorů tohoto projektu, začala. Rosatom by vlastnil třetinový vlastnický podíl na projektu a nahradila by tak německou firmu E.ON, který finský projekt již opustila. Druhý třetitonvý podíl je ve vlastnictví několika menších finských energetických firem a zbylou třetinu vlastní finský průmysl.

Energetické firmy patří obcím a městům, čímž politický rozhodovací proces o dalším pokračování tohoto jaderného projektu nyní leží v rukou obcí. Ty se musí do konce října 2013 rozhodnout, zda chtějí i nadále investovat do jaderného projektu. Firma Rosatom nebyla mezi původními spoluzřizovateli projektu a aktuální plán se od původního rozhodnutí finské vlády podstatně liší. To je také důvodem, proč Fennovoima potřebuje udělat do jara 2014 nové průzkumy ohledně vlivů zamýšlené stavby na životní prostředí a její bezpečnosti.

Zdroj:
http://www.hs.fi/talous/Fennovoima+luottaa+omistajiinsa/a1382040393873
http://www.hs.fi/talous/Fennovoima+toimitti+Stukille+voimalan+turvaselvitykset/a1381481389020

9. Letní mini-camp 2014 v jižních Čechách

Jako aktivista, který se zúčastnil již několika aktivit Nuclear Heritage Network, si velmi cením Nuke News a vím, že není vůbec jednoduché, podobný projekt zachovat o bez větších finančních prostředků. Pro ty z Vás, kdo by chtěl tuto mezinárodní antiatomovu komunitu ještě vylepšit (např. Tím, že budete dělat některé nutné překlady) a chtěl by navázat osobní kontakty, bych chtěl nabídnout zorganizování pracovního a poznávacího kempu v blízkosti jihočeského města Kaplice, v blízkosti rakouských hranic. 5 až 10 lidem mohu nabídnout jednoduché ubytování a částečné stravování. Dopravu minimálně do Lince nebo Prahy si musíte zorganizovat sami, se zbytkem cesty do Kaplice bych Vám pomohl.

Termín: Jeden týden v červenci nebo srpnu 2014. Zájemci mohou psát do konce března 2014 na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
(http://sonneundfreiheit.eu bzw. http://slunceasvoboda.eu)

Organizující sdružení Sonne+Freiheit má zkušenosti a know-how v přeshraniční kooperaci se zájmem o přeshraniční antiatomový aktivismus, přičemž se snaží o integraci kulturních a obnovitelných energetických prvků.

10. Nákladní loď s uranem kolidovala v Baltském moři s jachtou

18.října 2013 došlo před ostrovem Rujána ke kolizi ruské nákladní lodi „Michael Lomonosov" s jachtou. Ruská nákladní loď ruské firmy Northern Shipping Company je známá svými transporty radioaktivního materiálu, a podle zpráv médií měla naložen o hexafluorid uranu UF6 (poznámka: označovaný v jaderném průmyslu jako "hex", sloučenina používaná v procesu obohacování uranu) a urandioxid. Jachta byla při nárazu silně poničena, zatímco o škodách nákladní lodi zatím nejsou k dispozici žádné údaje. Se zřetelem na hexafluorid uranu, nacházející se na lodi, je velmi alarmující skutečnost, že tato substance při kontaktu s vodou tvoří nebezpečné kyselinu fluorovodíkovou.

Podle informací, zveřejněných antiatomovými aktivisty, měl být radioaktivní materiál převážen nákladním automobilem z Hamburku do továrny na obohacování uranu v Gronau.

Aktuální informace najdete na:
http://www.mzeise.net/uran/news/aktuell.php?tsnews4=archiv&dots=169

11. Mezinárodní kancelář Nuclear Heritage Network v provozu

Od září 2013 je již v provozu dlouho avizovaná mezinárodní kancelář Nuclear Heritage Network. Kancelář je nyní obsazena pouze jednou týdně, a to ve středu do 14.00 do 16.00 hodin. V tuto dobu je kancelář k zastižení telefonicky na tel. Čísle: +49 3431 5894177, e-mailem Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., skypem (projekthaus.manndorf), přes jabber/XMPP (User: network.office, doména: jabber.ccc.de) nebo ji můžete osobně navštívit na adrese: D-04720 Döbeln, Am Bärental 6.

Úkolem mezinárodní kanceláře je podpora antiatomových aktivistů vytvářením kontaktů k ostatním skupinám, referentům a odborníkům k určitým tématickým oblastem. Kromě toho chceme podpořit a koordinovat výrobu (a šíření) vícejazyčných letáků k místním antiatomovým tématům. A chceme také pomáhat s organizací schůzek a setkání v rámci naší mezinárodní antiatomové komunity. Základním cílem je podpora antiatomového boje díky propojení a předávání informací a kontaktů.

Do konce roku se nám přihlásili již tři dobrovolníci, kteří budou v kanceláři během otvírací doby. Nedostanou za to žádný honorář a jsou proto činní také jinde. Od ledna 2014 budeme potřebovat další dobrovolníky pro zajištění dalšího provozu mezinárodní kanceláře. Prosíme obraťte se na nás, pokud máte zájem o podporu této antiatomové služby.

http://office.Nuclear-Heritage.NET

12. Kanada: tekutý jaderný odpad by mohl ohrozit Niagaru

Tekutý vysoce obohacený uran z výzkumného reaktoru Chalk River v Kanadě by se na cestě do přepracovny v Jižní Karolíně mohl transportovat i po Niagáře, uvádí zpráva, která je učena pro plánovací výbor regionální rady (Niagara Regional Council) v listopadu 2013. Jaderný odpad by se mohl převážet kdykoli v období od roku 2013 do roku 2018 – tedy po dobu, po kterou je platné povolení Spojených států. Ve zprávě se dále uvádí, že kvůli obavám o bezpečnost transportu radioaktivních materiálů se nebude předem oznamovat, kdy k transportu dojde.

Ve zprávě plánovacího oddělení regionu se také píše, že je to poprvé, kdy se kanadské úřady snaží transportovat vysoce obohacený uran ve formě tekutého roztoku.

Zdroj:
http://www.wellandtribune.ca/2013/11/06/nuclear-waste-could-pass-through-niagara

13. UK: Prodloužení provozu jaderné elektrárny Hartlepool o pět let

Podle zprávy agentury BBC ze dne 5.listopadu 2013 má zůstat jaderná elektrárna Hartlepool v provozu o pět let déle. Zařízení se mělo uzavřít v roce 2019, zůstane ale v provozu až do roku 2024, jak potvrdil i provozovatel elektrárny, firma EDF Energy. Firma kromě jiného sdělila, že v areálu elektrárny se má otevřít nové návštěvnické informační centrum.

Pokud víme, je to první prodloužení provozu britské jaderné elektrárny poté, co elektrárny Hinkley Ponit B a Hunterson v roce 2012 dostaly povolení k 7-letému prodloužení provozu (obě jaderné elektrárny do roku 2023). Původní termín pro odstavení jaderné elektrárny Hartlepool byl rok 2019. Zajímavé je, že elektrárna získala povolení pouze k 5-letému prodloužení provozu. Firma EDF v roce 2012 oznámila, že všechny její jaderné elektrárny AGR počítají s prodloužením provozu o 7 let ( až e Sizewell má dostat 20-leté prodloužení provozu).

Zdroj:
http://www.bbc.co.uk/news/uk-england-tees-24824816

14. Podřadná technologie a špatná bezpečnostní kultura se nesmí z Ruska dostat do Finska

Finský provozovatel jaderných elektráren, firma Fennovoima, oznámila 3.září svůj záměr, koupit od ruské státní firmy Rosatom reaktor VVER-1200 (AES-2006). Obchod by měl stát zhruba 6,4 miliard euro a zahrnuje převedení 34%-ního podílu Fennovoimy Rosatomu. Korupční skandály kolem Rosatomu v posledních letech jasně ukázaly, že se nedá ruské společnosti věřit, že produkuje kvalitní vybavení pro jaderné elektrárny. V únoru 2012 byla například jedna ruská firma, náležící Rosatomu, obviněna, že prodávala podřadné vybavení pro jaderné elektrárny v Rusku i zahraničí.

Podle ruských expertů je technologie VVER dokonalosti velmi vzdálena: „Když dojde k nekontrolovatelným netěsnostem a únikům v primárním okruhu reaktoru VVER nebo když jiná chyba vede k tomu, že je přerušeno cirkulace vody, může tak dojít ke škodám v reaktorovém jádru, konečně s masivním únikem radioaktivních látek."

„Je opravdu šokující, že se firma Fennovoima rozhodla, že pomůže Rosatomu při výstavbě ruské konstrukce ve Finsku a v Evropské unii. To je velmi nebezpečné a neakceptovatelné a mohlo by to vést k opakování fukušimské katastrofy uvnitř Evropy," uvádí ruská organizace Ecodefense ve svém tiskovém prohlášení.

Další informace:
http://www.widersetzen.de/index.php?option=com_content&view=article&id=164:pe-2082013-polizeikessel-nach-castor-blockade-unzulaessig&catid=106:presseerklaerung-2013&Itemid=75

Facebook komentáře