Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Dálnice se budou stavět bez ohledu na práva vlastníků pozemků

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • dalnice
Poslanci včera přijali zákon o urychlení výstavby dálnic a elektráren. Zákon bezprecedentně sahá na soukromé vlastnictví, prolamuje ochranu a rovnost vlastnického práva a je proto v rozporu s ústavním pořádkem České republiky.
Poslanci rozhodli, že na pozemcích občanů může stát zahájit stavbu bez toho, aby byl vlastníkem pozemku a aniž by vlastníkovi zaplatil. Vedle této v demokratickém a právním státě nepřípustné právní úpravy, Poslanecká sněmovna nesystémově zasáhla do procesu správního řízení a do správního soudnictví. Je proto pravděpodobné, že reálně vznikne mnohem více právních sporů, a že v konečném důsledku se výstavba dálnic ještě zpomalí.
Pavel Černohous z Ateliéru pro životní prostředí k tomu uvádí: „Vyvlastňovací úřad bude mít nově právo umožnit neprodlené zahájení stavby prostřednictvím zřízení věcného břemene. V praxi se tedy budou moci opět začít stavět silnice na soukromých pozemcích, a investora nebude nic nutit k tomu, aby je získal do svého vlastnictví. Jejich majitelé tak nebudou mít šanci domoci se spravedlivé náhrady za svůj majetek. Takovou situaci jsme již v minulosti zažili. Poslanci schválili zákon umožňující státu, krajům i obcím okrádat občany."
Luděk Šikola z Ekologického právního servisu dodává: „Tento zcela bezprecedentní zásah do systému ochrany vlastnického práva povede k mnoha dalším sporům. Ty samozřejmě výstavbu neurychlí. Naopak - ještě více ji protáhnou, zdrží a prodraží. Pokud se má předejít dalším problémům s využitím evropských dotací a ulehčit obcím a občanům zatíženým nadměrnou průjezdní dopravou, je jednoznačně potřeba, aby Senát tento paskvil zamítl."
Nesmyslnost schváleného zákona dokládá i její absurdní zdůvodnění předkladatelem. Ten tvrdí, že Česká republika nestihne vyčerpat bruselské peníze na dálnice a proto prý nelze přes veškerou snahu jinak než neústavně odejmout občanům majetky. Právnička Zeleného kruhu Petra Humlíčková nad tím kroutí hlavou: „Česká republika má skutečně problém s čerpáním peněz EU, ale to je způsobené nekvalitně připravenými a k financování nahodile předkládanými projekty na stavby silnic. Namísto léčby příčiny tohoto stavu poslanci hasí následek a znárodňují lidem nemovitosti."

Facebook komentáře