Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

ČEZ chce oloupit občany (+další podstatné zprávy z jaderné energetiky)

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

JE Kaliningrad: špatný příběh, který musí okamžitě skončit. 
Zpráva IRSN potvrzuje nevhodnost lokality Krško pro stavbu jaderných elektráren kvůli seismickým rizikům. 
Česká republika: ČEZ chce oloupit občany
Jaderná politika ve vybraných evropských zemích. 
Sellafield uzavřen kvůli sněhu. 
Argumentační pomoc: proč protestovat proti jaderné energetice
Česká republika: Státní úřad pro jadernou bezpečnost kritizuje program ukládání jaderných odpadů. 
Může Cumbrii pomoci komiksové umění od úložiště radioaktivních odpadů? 
Still not loving nuclear waste! - Republika Freies Wendland jako aktér proti zákonu o hledání úložiště radioaktivních odpadů. 
Sortir du nucleaire zahajuje novou kampaň jaderně – palivovému cyklu. 
Protesty původních obyvatel proti těžbě uranu, skladování radioaktivního odpadu a průmyslovému zneužívání v Saskatchewanu, Kanada. 
Ekologický skandál kolem projektu těžby uranu v Bahi v Tanzánii. 
Akce v následujících měsících.

  • cez-chce-oloupit-obcany-dalsi-podstatne-zpravy-z-jaderne-energetiky

JE Kaliningrad: špatný příběh, který musí okamžitě skončit

Poprvé v historii Ruska se národní jaderný koncern Rosatom snaží postavit jadernou elektrárnu nikoli pro krytí tuzemské spotřeby elektřiny, ale pro export elektřiny do zahraničí. To je případ baltské jaderné elektrárny v Kaliningradu, bezprostředně sousedící na členský stát EU Litvu, který se proti tomuto projektu staví na odpor.

Energetická potřeba v Kaliningradu je nyní (jaro 2013) stoprocentně pokrývána. A sice díky nové plynové elektrárně, která byla uvedena do provozu teprve před dvěma roky. A nemělo by být překvapením, že i občané Kaliningradu se vyslovují proti záměru na stavbu jaderné elektrárny. Pokud by se jaderná elektrárna postavila, přinesla by s sebou podobné nebezpečí pro obyvatelstvo jako JE Fukušima pro obyvatele Japonska a produkovala by jaderný odpad, který by zůstal nebezpečný ještě další milióny let. A peníze, které by se provozem získaly, by stejně nakonec zůstaly v rukou jaderného průmyslu.

Od roku 1990 se jaderný průmysl snažil již minimálně třikrát lobbovat za stavbu nové jaderné elektrárny. Pokaždé se ale proti těmto snahám postavily místní úřady a lidé. Tato situace se změnila až poté, co moskevská vláda prosadila politické reformy. Moskva začala obsazoval nové guvernéry přímo rozhodnutím prezidenta, místo aby byli voleni v demokratických volbách. A první guvernér, který přišel z Moskvy, Georgy Boos, záhy rozhodl o stavbě nové jaderné elektrárny. O tři roky později musel kvůli masovým protestům v Kaliningradu, největším za posledních 20 let, ze své funkce odstoupit.

Více: http://www.nuclear-heritage.net/index.php/Nuclear_plant_near_Kaliningrad_%E2%80%93_bad_story_that_must_be_ended_immediately

 

Zpráva IRSN potvrzuje nevhodnost lokality Krško pro stavbu jaderných elektráren kvůli seismickým rizikům

Zpráva francouzského Institutu pro ochranu před zářením a pro jadernou bezpečnost (IRSN) zjistila, že lokalita Krško ve Slovinsku je nevhodná pro stavbu druhého reaktoru jaderné elektrárny Krško. Důvodem je skutečnost, že by zlomová linie Libna mohla být nadále aktivní, čímž existuje riziko vzniku zemětřesení. Tato skutečnost by mohla mít vliv i na již zprovozněný první blok blízké jaderné elektrárny v Kršku. Zlomová linie Libna prochází pouze několik set metrů od plánovaného místa pro stavbu druhého jaderného bloku v blízkosti stávajícího prvního.

Z právy se dá tedy vyvodit, že pokud není výše zmíněná lokalita z důvodu seismického rizika vhodná pro stavbu druhého jaderného bloku, není vhodná ani pro 30 – letý provoz stávajícího prvního jaderného bloku, který je v Kršku v provozu. Bohužel začala být tato zpráva bagatelizována a očerňována a její hlavní autoři se začali odvolávat na studie jiných institucí, které došly k odlišným závěrům ohledně zlomové linie Libna a její potenciální aktivity. Plán na stavbu druhého jaderného bloku v Kršku je i přes mnoho argumentu proti záměru nadále živý.

Více informací:
http://www.ursjv.gov.si/si/info/novica/article/4597/5735/b59f6ae1b52b804f4376d3e3298a1bfe/

Česká republika: ČEZ chce oloupit občany

Český energetický monopol ČEZ požaduje po státu garantované výkupní ceny elektřiny z nových dvou jaderných reaktorů v lokalitě Temelín, aby se do tohoto záměru vůbec pustil. Ekologické organizace tvrdí, že je to okrádání spotřebitelů elektřiny, kteří by tak během životnosti nově plánovaných jaderných bloků museli zaplatit celkem 34 miliard euro. To znamená, že by česká ekonomika kvůli dostavbě Temelína každý rok tratila cca. 680 miliónů euro. Že by se jednalo o velmi ztrátový obchod, dokazuje i fakt, že i někteří akcionáři ČEZu již začali tento záměr otevřeně kritizovat. Skutečnost, že český ministr životního prostředí Tomáš Chalupa toto šílenství podporuje, byla jedním z důvodů, že byl v minulých týdnech vyznamenán tradiční anti-ekologickou cenou Ropák roku.

Více informací:
http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/garantovane-ceny-pro-temelin-by-prisly-na-850-miliard-varuji-ekologove-973460)

Jaderná politika ve vybraných evropských zemích

Před nedávnem byly zveřejněny na internetových stránkách naší sítě shrnující články k jaderné politice v některých zemích. Zprávy zde byly zveřejněny v souvislosti s projektem „Jaderné nebezpečí v oblasti Baltského moře" a jsou částečně výsledkem antiatomového letního setkání v Německu v minulém roce. Tyto a další články byly shromážděny do brožury "Atomic Policies in Selected European Countries" , kterou si můžete objednat za 5 Euro na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Německo: http://www.nuclear-heritage.net/index.php/Atomic_Policy_in_Germany

Finsko: http://www.nuclear-heritage.net/index.php/Atomic_Policy_in_Finland

Lotyšsko: http://www.nuclear-heritage.net/index.php/Atomic_Policy_in_Latvia

Litva: http://www.nuclear-heritage.net/index.php/Atomic_Policy_in_Lithuania

Polsko: http://www.nuclear-heritage.net/index.php/Atomic_Policy_in_Poland

Švédsko: http://www.nuclear-heritage.net/index.php/Atomic_Policy_in_Sweden

Sellafield uzavřen kvůli sněhu

Poničené potrubí způsobilo v Sellafieldu 22.března 2013 přerušení zásobování vodou. Sellafield urychleně vydal stanovisko pro média, aby tak rozptýlil zvěsti o tom, že událost měla vliv na chod celého zařízení, kde se musí pracovníci pohybovat v dekontaminačních zónách v dodaných ochranných oblecích, protože nemají vodu na sprchování, mytí, na toaletách atd. Ve svém stanovisku Sellafield tyto zvěsti demetuje.

Více informací najedete na:
http://mariannewildart.wordpress.com/2013/03/22/did-comic-art-save-cumbria-from-the-nuclear-dump/

Přitom ukázaly hodnoty britského měření radiace, že v době nehody v Sellafieldu došlo ke zvýšení těchto naměřených údajů:
http://mariannewildart.wordpress.com/2013/03/23/breaking-sellafield-the-bbc-and-eurdep-lie-to-cover-up-contamination-incident-irish-coast-hit/

Argumentační pomoc: proč protestovat proti jaderné energetice?

Internetová stránka Nuclear Heritage Networks připravila sbírku argumentů proti využívání jaderné energie pro antiatomové aktivisty, které mohou být použity při sestavování letáků, při veřejných debatách a jako pozaďové informace. Část z nich poskytl Jim McCluskey, britský autor „Nuclear Threat".

Můžete tuto internetovou stránku využít i Vy, přidat sem další argumenty, komentáře nebo další informace.

Další informace najedete na:
http://www.nuclear-heritage.net/index.php/Nuclear_Threats

Česká republika: Státní úřad pro jadernou bezpečnost kritizuje program ukládání jaderných odpadů

Český Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) si dělá velké starosti ohledně konečného skladování vyhořelého jaderného paliva, o které se má postarat Státní správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Ve své výroční zprávě za rok 2012 píše SÚJB, že aktuální stanovení cílů Správy úložišť radioaktivních odpadů pro proces hledání vhodné lokality pro umístění konečného úložiště radioaktivních odpadů není pro SÚJB uspokojivé.

Pokud by se na tom nic nezměnilo, hrozí SÚJB tím, že by v roce 2025 neschválilo vybranou lokalitu. To jen posiluje napětí, které v posledních měsících mezi oběma úřady panuje. Obce, nacházející se v sedmi vybraných úložišťových lokalitách, protestují proti praktikám SÚRAO, které již zahájilo geologické průzkumy v lokalitách, kde se předtím opakovaně slibovalo, že zde nebudou probíhat průzkumy bez jasného předchozího souhlasu dotčených obcí a jejich občanů.

Zdroj:
http://temelin.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=300:bezpecnost-hledani-uloziste&catid=48:radioaktivni-odpady&Itemid=94)

Může Cumbrii pomoci komiksové umění od úložiště radioaktivních odpadů?

Ne, samozřejmě nemůže. Ale může alespoň trochu přispět k tomu, aby se regionální zastoupení Cumbrie konečně probudilo a po desetiletích projaderné propagandy a různého přikrášlování ze strany jaderného průmyslu pochopilo, jaká je realita. Na začátku roku v každém případě regionální zastoupení hrabství Cumbria na severozápadě Anglie i přes projadernou propagandu zamítlo plán na skladování radioaktivních odpadů v tzv. Lake District.

Více informací:
http://mariannewildart.wordpress.com/2013/03/22/did-comic-art-save-cumbria-from-the-nuclear-dump/

Still not loving nuclear waste! - Republika Freies Wendland jako aktér proti zákonu o hledání úložiště radioaktivních odpadů

Jaký je rozdíl mezi politickým konsensem téměř všech politických stran a sociálním konsensem? Obrovský. Německá spolková vláda zahájila legislativní proces ke konečnému skladování vysoce radioaktivních odpadů.

Tento zákon však nevyřeší žádný ze vzniklých problémů. To, co opravdu potřebujeme, je diskuse z celém Německu, nový začátek procesu hledání vhodné lokality bez předem stanovených lokalit (jako např. Gorleben jako předem určená lokalita), nezávislé vědecké zázemí a komise ještě před legislativním procesem, nikoli až po.

Naše role? Říkat všem pravdu. Být nejlepšími kritiky. Ukázat hranice. A samozřejmě organizování a mobilizování veřejnosti, budování a propojování odporu.

Podepište prosím naši petici „Alarm – jaderný odpad!"

Očekáváme tři události: 10.června v Magdeburgu: proces proti 4 lidem, kteří se účastnili v roce 2009 berlínské výpravy. Doprovodíme naše kolegy malou, ale příjemnou výpravou, začátek 8.června

Polovina května: náš kolega z Tanzánie, Anthony Lyamunda, navštíví naši zemi. Anthony se angažuje proti těžbě uranu ve své zemi.

Začátek června: Navštíví nás naši kolegové z Japonska. Zástupci Doro-chiba železničářského odboru a Sdružení pro jadernému nebezpečí budou hosty večerní diskusní akce, setkání s aktivisty a navštíví solný důl v Gorlebenu.

Další informace najdete na následujících internetových stránkách:
http://www.bi-luechow-dannenberg.de/petition
http://www.contratom.de
http://www.kerstinrudek.de

Sortir du nucleaire zahajuje novou kampaň k jaderně – palivovému cyklu

Právě u příležitosti 27.výročí havárie v jaderné elektrárně Černobyl zahájila antiatomové sdružení Sortir du nucleaire novou celorepublikovou kampaň k jaderně – palivovému cyklu. Pro většinu lidí představuje jaderné riziko to, že může dojít k nehodě v jaderné elektrárně. Ale pouze málo lidí ví o znečištění životního prostředí, rizicích a produkci odpadů a o nebezpečných transportech radioaktivních látek, které vznikají v každém stádiu jaderného cyklu – od těžby uranu až po přepracování paliva.

Krátké video popisuje všechny tyto kroky a navrhuje, tento cyklus přerušit:
https://www.youtube.com/watch?v=IwqSgjxeTFQ

Na konci dubna jsme zorganizovali tři akční dny, abychom téma jaderně - palivového cyklu tématizovali. Konaly se akce nedaleko jaderných zařízení v rhonském údolí a podél železničních tras, po kterých jsou často dopravovány jaderné materiály i kolem Paříže. V červenci pak proběhne mezinárodní pochod proti uranu opět v rhonském údolí. Na tomto pochodu se mají podílet i někteří zástupci původních obyvatel Austrálie. Pochod bude startovat z Narbonne, kde vzniká Yellow Cake (žlutý koláč) a budeme se na cestě zastavovat nedaleko všech zařízení, kde se obohacuje uran, je formován do pelet a pak používán v reaktorech.

Více informací najdete na:
http://sdn49.hautetfort.com/media/01/00/120369027.pdf

Veškeré informace o výše uvedené kampani také na:
http://groupes.sortirdunucleaire.org/Tous-concernes

Protesty původních obyvatel proti těžbě uranu, skladování radioaktivního odpadu a průmyslovému zneužívání v Saskatchewanu, Kanada

„Idle no more" (INM) – demonstrace v Buffalo Narrows ze dne 5.ledna byla silným zahájením kampaně INM v severním Saskatchewanu. Úvodní akce se zúčastnilo více než 200 lidí všech věkových kategorií. Vystoupilo zde několik řečníků, kteří kromě jiných témat mluvili i o smlouvě na podporu těžby uranu mezi firmou Cameco, Arevou a obcí Pinehouse, dále o plánech na stavbu jaderného úložiště v Saskatchewanu a dalším průmyslovém zneužívání na území Forst Nation. Důležitým tématem, které bylo zmiňováno během celé akce, bylo právo budoucích generací na čistou vodu.

Jak můžeme jako lidstvo rozvinout pocit vlastní hodnoty a přispět k lepší budoucnosti naší společnosti, když narážíme na odpor, když požadujeme své základní lidské právo na čistou vodu? Při akci se konstatovalo, že vláda a průmysl se rozhodly držet původní obyvatele pod kontrolou, protože z nich mají strach, strach z jejich potenciálu. Právo lidí na seberealizaci a zastavení potlačování tohoto práva průmyslem a vládou – to je hlavním cílem kampaně Idle No More.

Demonstrace se přesunula ven a přijala formu mírového pochodu přes Buffalo Narrows. Pomoc9 megafanu jsme pomocí různých hesel vyzývali i ostatní občany, aby se k našemu pochodu přidali – jako např: „Jsme hrdí na to, že jsme v našem boji sjednoceni", „Děláme to pro naše děti", „Jsme Idle No More", přičemž jsme procházeli každou obcí v Severním Saskatchewanu. Pochod jsme ukončili kolovým tancem na dálnici před komplexem Lakeview za podpory pěkných modlitebních zpěvů v podání „Buffalo River Dene Drummers and Singers".

Více informací:
http://www.nuclear-heritage.net/index.php/Indigenous_protests_against_uranium_mining,_nuclear_waste_dumping_and_industrial_abuse_in_Saskatchewan,_Canada

Ekologický skandál kolem projektu těžby uranu v Bahi v Tanzánii

Více než pět let zkoumala řada zahraničních firem v různých částech Tanzánie potenciál uranových ložisek. Nedávno byla vydána licence k těžbě uranu pro projekt „Mkuju River", který je částečně ve vlastnictví ARMZ z Ruska. Kvůli tomuto projektu dokonce UNESCO akceptovalo změnu hranice Národního parku Selous (který se nachází na seznamu kulturních památek UNESCO).

Projektem jsou postiženy také mokřady v nížinách bez možnosti odtoku na Bahi v centrální Tanzánii, ,asi 50 km západně od hlavního města země Dodomy. Pro obyvatele tohoto regionu je to velmi důležitá věc především s ohledem na pěstování rýže, rybolov, pastevectví, manuální výrobu soli atd. Od samého začátku byl z vlivných vládních míst především z ministerstva těžby patrný silný tlak směrem k těžbě uranu.

Obyvatelé a jejich práva přitom vůbec vládní místa nebrala v potaz. V plánu nebyla ani nejzákladnější bezpečnostní opatření, jako opětovné zaplnění jam po ukončení těžby uranu. Pokud víme, neproběhl ani monitoring možných úniků záření nebo jiných nebezpečných látek jako těžkých kovů do životní prostředí, který měla provést například TAEC Tanzania Atomic Energy Comisssion.

Postižení obyvatelé vyjádřili svůj nesouhlas s výše uvedeným záměrem v několika obsáhlých fasciklech a zorganizovali podpisovou akci proti plánované těžbě uranu, protože se obávali ohrožení svých základních životních podmínek.

Na konci roku 2012 provádělo několik firem (Mantra Resources, International
Gold Mining, Tanzoz a specializovaná americká těžební společnost Layne) i přes odpor tamních obyvatel intenzivní průzkumné vrty na území obcí Bahi Makulu a Illindi. V Bahi Makulu byla těmito aktivitami zasažena především oblast Mashamba Mapya (Nová Pole). Teprve před pěti lety zde vzniklo pole pro pěstování rýže.

Po deštích, ke kterým zde došlo v prosinci 2012, se vyskytly zdravotní problémy u lidí, kteří přišli do kontaktu s vodou z postižené oblasti.

Více informací:
http://www.nuclear-heritage.net/index.php/Environmental_scandal_at_uranium_exploration_project_in_Bahi,_Tanzania

Akce v následujících měsících:

Další akce najedete na: http://upcoming.nuclear-heritage.net

04.05.13-28.05.13: Walkatjurra Walkabout 2013 - pochod proti těžbě uranu
z Yeelirree do Leonory (AUS)
29.05.13-04.06.13: 3. Mezinárodní uranový filmový festival za bezjadernou budoucnost celého
světa v Riu de Janeiru (BR)
30.05.13-01.06.13: Together against Nuclear – Mezinárodní konference 2013 ve Vídni (Rakousko)
08.06.13-15.06.13: Ochrana před katastrofou-Akční dny v Německu
od 18.06.13: Uranový akční kemp blízko Talvivaary (Finsko)
12.06.13-15.06.13: Uranový sympózium v Saskatoonu, Saskatchewan (CDN)
Léto 2013: Pochod za bezjadernou budoucnost
z Minnesoty do Buffala (USA)
28.06.13-30.06.13: Cyklistická tour k jaderné elektrárně Grohnde (Německo)
03.07.13-09.07.13: "Jaderná nebezpečí u Baltského moře"-Setkáníi k projektu v Döbelnu (Německo)
19.07.13-27.07.13: Anti – atomový kemp v Münsterlandu (Německo)
21.07.13-23.08.13: "Reclaim Power-Tour – Rozhýbání boje o energetiku"-Akční cyklo – tour se startem v Lipsku (Německo)
06.08.13-09.08.13: Společný anglicko – francouzský protestní půst proti jaderným zbraním - u základny jaderných zbraníi v Burghfieldu (UK) a u Eiffelovky v Paříži (F)
31.08.13 v 11°°: Konference o jaderném odpadu v Kasselu (Německo)
14.10.13-16.10.13: EURADWASTE '13-KOnference Evropské komise ve Vilniusu (LT)
11.11.13-13.11.13: Druhý InSOTEC-Stakeholder-seminář v Berlíně (Německo)
12.12.2013: Globální akční den proti jaderné energii 2013
01.08.14-01.09.14: (zřejmě) - Hlavní jednání ekologického soudu k žádosti SKB o stavbu jaderného úložiště SKB3 v Nacka (S)
2014: Zřejmě transport vysoce radioaktiního odpadu v Castorech ze Sellafieldu (UK) a
a středně aktivního odpadu z La Hague (F) do Gorlebenu (Německo) a protesty

http://www.nuclear-heritage.net/index.php/Walkatjurra_Walkabout_2013
http://www.nonuclear.se/en/kalender/Intl_Uranium_Film_Festival_2013
http://www.nuclear-heritage.net/index.php/Together_against_Nuclear_-_International_Conference_2013_in_Vienna
http://www.ausgestrahlt.de/mitmachen/katastrophenschutz
http://www.nuclear-heritage.net/index.php/Uranium_action_camp_in_Finland_near_the_Talvivaara_disaster_site
https://sites.google.com/site/cleangreensaskca/Home/huesss-campaign/Uranium%20Exposium.jpg?attredirects=0
http://www.nuclear-heritage.net/index.php/Walk_For_A_Nuclear_Free_Future_2011-2015/Minnesota-Buffalo
http://www.grohnde-kampagne.de
http://www.nuclear-heritage.net/index.php/Atomic_Threats_Around_the_Baltic_Sea_book_project
http://antiatomcamp.nirgendwo.info
http://castor.de/php/termine/termine.php
http://www.nuclear-heritage.net/index.php/Joint_Anglo-French_Fast_Action_Against_Nuclear_Weapons_2013
http://www.atommuellkonferenz.de
http://cordis.europa.eu/fp7/euratom-fission/fisa-euradwaste-2013_en.html
http://www.nonuclear.se/en/kalender/insotec_sem2_2013
http://www.nuclear-heritage.net/index.php/Global_Action_Day_Against_Nuclear_Power_2013
http://www.nonuclear.se/en/kalender/kbshuvudforhandling2012
http://www.greenkids.de/europas-atomerbe/index.php/Gorleben_Castor_Resistance_in_Germany_2014

Facebook komentáře