Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Česká republika nadále sází na jadernou energetiku + další zprávy z energetiky

Horní Rakousko proti jaderné energii

Francouzská aktivistka Cecile Lecomte:
Lezením proti jaderné energii

Česká republika nadále sází na jadernou energetiku

Německo: Sdružení Kinder von Tschernobyl hostilo černobylské děti
-------------------------------

  • ceska-republika-nadale-sazi-na-jadernou-energetiku-dalsi-zpravy-z-energetiky

Horní Rakousko proti jaderné energii

30.7.2018 Tips.at


Horní Rakousko – Zemský rada pro životní prostředí Rudi Anschober vyzývá k přímým jednáním s českou vládou. Má se tak zviditelnit její odmítání stavby nových jaderných reaktorů v blízkosti hranic.

Česká vláda plánuje ve své zemí stavbu nových jaderných bloků. Poté, co česká sdružení proti možnému rozšiřování jaderné elektrárny Temelín postupují právní cestou, česká vláda plány změnila – a sice na lokalitu Dukovany, která se nachází od rakouských hranic pouhých cca. 50 km. Podle aktuálního vládního plánu má být do konce listopadu předložen návrh na financování a časový harmonogram pro stavbu nového jaderného bloku,“ vysvětluje Dalibor Stráský, antiatomový pověřenec země Horní Rakousko.

„Aktuální vládní usnesení ukazuje, že Česká republika to myslí s novým jadernými bloky vážně. Je tak nejvyšší čas, abychom zahájili jednání s Prahou, abychom tak ukázali náš protest proti těmto jaderným záměrům,“ řekl Rudi Anschober.

18.září se sejde Anschoberem založená „Aliance regionů pro postupný odchod Evropy od jádra“, která na svém jednání bude projednávat své další kroky a opatření.

https://www.tips.at/news/freistadt/wirtschaft-politik/434690-gegen-die-atomkraft

-------------------------------------------------

 

Francouzská aktivistka Cecile Lecomte: Lezením proti jaderné energii

8.8.2018 Taz.deSportovkyni Cecile Lecomte se často říká „Veverka“. Za ochranu životního prostředí leze po stromech a po vlacích.

Jedni dostávají za své angažmá proti jaderným zbraním Nobelu cenu, jiní se naopak musí za své nasazení zodpovídat před soudem – když například bojují proti transportu jaderného odpadu nebo proti obohacování uranu. Dva měsíce předtím, než kampaň proti jaderným zbraním ICAN dostala ocenění za svou práci od Komise v Oslu, byla ekologická aktivistka Cecile Lecomte v říjnu 2017 odsouzena soudem v Postupimi k peněžitému trestu.

Této ekologické aktivistce známé pod přezdívkou „Veverka“ a dalším odpůrcům jádra se v roce 2016 podařilo svým lezením na několik hodin zastavit na trase mezi Hamburkem a Brémami vlak s uranovým koncentrátem. Soud shledal Lecomte kvůli této akci vinou „úmyslným porušením předpisů proti železničnímu řádu.

Lecomte vystudovala provozní hospodářství a je vystudovaná učitelka francouzštiny. Bývalá juniorská mistryně světa ve sportovním lezení žije v Lüneburgu. Poté, co působila dva roky jako učitelka francouzštiny, vyvíjely na ni úřady tlak kvůli její anti-atomové činnosti, vypráví. Proto se rozhodla pro politickou práci.Nebylo to poprvé, kdy se slaňovacími akcemi podařilo „Veverce“ alespoň na určitou dobu zastavit uranový nebo jaderný transport. Již více než desetkrát byla za své akce zatčena policií a musela se pak za své jednání zodpovídat před soudy. Lecomte se při soudních jednání obhajuje sama a využívá jednací sál jako fórum: „Kriminálního jednání se dopouštějí ti, kteří staví jaderné elektrárny, nikoli ti, kteří proti nim demonstrují.“

Vedle svého lezení Lecomte píše texty, překládá, tlumočí na konferencích, přednáší – a pracuje na svém oblíbeném tématu – mezinárodní spolupráci antiatomových iniciativ a aniciativ proti genovému inženýrství.

/kráceno/

http://www.taz.de/!5520848/

------------------------------------------------------------Česká republika nadále sází na jadernou energetiku

30.8.2018 OÖ NachrichtenLinec – Nová česká vláda chce urychlit přípravu nových jaderných bloků, o kterých se v zemi diskutuje již dlouhá léta.Nyní si česká vláda stanovila konkrétní časový plán. Do konce listopadu má ministerstvo průmyslu a obchodu předložit plán financování stavby nového bloku, dokončit se také mají některé přípravné práce na stavbu až dvou bloků v lokalitách Dukovany a Temelín v blízkosti rakouských hranic. Stavební povolení by mělo být k dispozici v roce 2025.

Tyto plány české vlády pohnuly hornorakouského zemského radu pro životní prostředí Rudiho Anschobera k jednání: „Je nejvyšší čas začít jednat,“ řekl Anschober. Rakouská spolková vláda podle něj musí zahájit přímá jednání s Prahou a oznámit jasné odmítnutí těchto jaderných plánů Rakouskem. Anschober a Dalibor Stráský, hornorakouský antiatomový pověřenec přitom poukazují na to, že jaderná energetika nejenom představuje bezpečnostní riziko, ale není ani ekonomicky výhodná.

Důležitou roli hraje v této souvislosti plánovaná stavba jaderné elektrárny Hinkley Point C ve Velké Británii. Evropský soud (EuG) nedávno zamítl žalobu Rakouska proti Evropské komisi, která schválila miliardové subvence (státní pomoc) pro tuto jadernou elektrárnu. Toto rozhodnutí se v případě nabytí právní moci může stát milníkem i pro stavbu nových českých reaktorů. Pokud se Rakousko proti rozhodnutí odvolá, bude o žalobě rozhodovat Evropský soudní dvůr (EuGH). „Rakouská spolková vláda se tak musí rychle odvolat, čas má ještě šest týdnů,“ řekl Anschober.

Rakouské ministerstvo životního prostředí k odvolání uvedlo: „Rozhodnutí, zda se rakouská spolková vláda v případu Hinkley Point odvolá, padne včas.“ Rakouská vláda a ministryně Elisabeth Köstinger (ÖVP) bojují proti jaderné energii na všech myslitelných úrovních, především proti jejímu dalšímu rozvoji.https://www.nachrichten.at/nachrichten/politik/landespolitik/Tschechien-forciert-Atomkraft-Ausbau;art383,2961061

----------------------------------------------------------------Německo: Sdružení Kinder von Tschernobyl hostilo černobylské děti

1.8.2018 Rundschau OnlineNa návštěvě v německém Marienheide je nyní 34 dětí a s nimi tři pečovatelky z Vyšgorodu na Ukrajině. Děti z Vyšgorodu, který se nachází asi 20 kilometrů severně od Kyjeva, jsou od roku 1997 podporovány německým sdružení „Kinder von Tschernobyl“ (Děti od Černobylu).

Děti z černobylské oblasti často trpí, a to až dodnes, následky jaderné havárie, ke které v Černobylu došlo v roce 1986. Kromě pravidelných návštěv a ozdravných pobytů černobylských dětí v Německu se tento spolek stará především o medicínské vybavení nemocných děti ve Vyšgorodu, aby jim tak zajistil zdravější život.

K nynějším pobytovému programu černobylských dětí v Marienheide pařila také návštěva ZOO v Dortmundu, truhlářství v Morten Schäfer, pečení vaflí, návštěva tamní zemědělské usedlosti nebo kadeřnice Rosarie Schäfer.

https://www.rundschau-online.de/region/oberberg/marienheide/verein--kinder-von-tschernobyl--34-kinder-aus-der-ukraine-zu-gast-in-marienheide-31047738

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře