Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Česká republika chce změnit svou energetickou politiku

Austrálie: původní obyvatelé zamezili stavbě úložiště jaderných odpadů / 
Setkání Zelených v Čerchově / 
Pröll jednal se Sobotkou o úložišti jaderného odpadu
Firma Tepco chce vstoupit na evropský trh / 
Jaderný proud pro Slovensko
Česká republika chce změnit svou energetickou politiku / 
Německo: vyhořelé jaderné palivo nesmí zůstat v Jülichu / 
Německo: dolnosaská vláda požaduje reformu správy jaderné energetiky.

  • ceska-republika-chce-zmenit-svou-energetickou-politiku

Austrálie: původní obyvatelé zamezili stavbě úložiště jaderných odpadů

19.6.2014 Taz.de

Australská vláda po ročním právním sporu vzdala svůj plán na stavbu konečného úložiště jaderného odpadu ve spolkovém státě Northern Territory.

Sydney – Po rok trvajícím soudním sporu s původními obyvateli Austrálie vzdala své plány na stavbu konečného úložiště jaderného odpadu na území původních obyvatel.

Vláda se v roce 2007 domluvila se zástupci klanu Ngapa, že postaví na jejich území v blízkosti Muckaty Station ve spolkovém státě Northern Territory úložiště nízko a středně aktivních odpadů. Čtyři jiné klany poté vznesly také nárok na toto území a prohlásili, že místo plánované stavby se nachází v blízkosti svatého místa.

Při soudním procesu, který začal před měsícem u Spolkového soudu, žalobci uvedli, že dohoda z roku 2007 je neplatná, protože zástupci státu nepřizvali na jednání o dohodě odpovědnou organizaci, zastupující původní obyvatelstvo Northern Land Council (NLC).

Soud jednání ve čtvrtek odročil. Vláda poté prohlásila, že upouští od svého záměru stavět konečné úložiště jaderného odpadu na původně plánovaném místě a bude hledat jiné alternativy. Právní zástupci žalující strany uvedli, že žalobci jsou vládním rozhodnutím nadmíru spokojeni.

Austrálie sice nemá jaderné reaktory pro získávání elektrické energie, v Sydney se ale nachází reaktor pro výzkum a lékařské účely, pro jehož vyhořelé palivové články bude země potřebovat konečný sklad, kam je uloží.

http://www.taz.de/!140685/

Setkání Zelených v Čerchově

Podle hesla: „Neexistuje špatné počasí, pouze špatné oblečení." se v neděli za stálého deště v českém Čerchově setkali zástupci Zelených z Oberpfalzu pod vedením zemského poslance Jürgena Mistola se svými českými protějšky. Společně i přes nepřízeň počasí vystoupili na čerchovský kopec.

Ze setkání bylo zřejmé, že při řešení přeshraničních problémů jako je jaderná elektrárna Temelín nebo možná stavba konečného úložiště jaderných odpadů v Pačejově u Horažďovic je velice důležitá spolupráce mezi Bavorskem a Čechy. Cílem setkání bylo podle Misdola, aby se zástupci Zelených navzájem poznali a své česko – německé vztahy v budoucnu dále rozvíjeli.

25-členný bavorský tým v Čerchově uvítal Jaroslav Neužil. Zelení byli potěšeni také přítomností bývalého poslance Evropského parlamentu Milana Horáčka, který se velmi zasazuje o zlepšení vztahu mezi Německem a Českou republikou. Setkání se také zúčastnila bývala česká ministryně školství Dana Kuchtová z Českého Krumlova, Christine Kamm – evropská mluvčí Zelených v Bavorském zemském sněmu. Přijeli také členové Zelelých z Domažlic, Klatov, Weidenu, Regensburgu, Chamu a Ambergu.

V případě jaderné elektrárny Temelín němečtí a čeští Zelení v posledních letech udržovali intenzivní kontakt. Stavba třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Temelín bylo sice nedávno smeteno ze stolu, projekt však zcela neusnul.

http://www.mittelbayerische.de/region/cham/cham/artikel/gipfeltreffen-der-gruenen-am-cerchov/1085871/gipfeltreffen-der-gruenen-am-cerchov.html

Pröll jednal se Sobotkou o úložišti jaderného odpadu

2.7.2014 Kurier.at

Po osmileté pauze se v pondělí v Praze opět konal pracovní rozhovor dolnorakouského zemského hejtmana Erwin Pröll s českým premiérem. Dolnorakouský hejtman se po jednání s premiérem Bohuslavem Sobotkou setkal ještě s dalšími dvěma členy české vlády a měl z nich dojem, že nová česká vláda má opět zvýšený zájem o Rakousko a Dolní Rakousko.

Při setkání s českým premiérem Sobotkou se jednalo o centrálních otázkách. Jedním z hlavních témat byla stavba severní dálnice. Dolní Rakousko dostaví svoji část až k českým hranicím v roce 2017. „Pan premiér mě ujistil, že stavba dálnice na české straně je absolutní prioritou investiční činnosti," řekl Pröll po jednání.

Rozdílné jsou však názory ohledně stavby konečného úložiště jaderného odpadu v Čechách v blízkosti dolnorakouské hranice. Ačkoli byla stavba třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Temelín kvůli její ekonomické nevýhodnosti nedávno zrušena, má Česká republika do roku 2018 vybrat místo pro stavbu svého hlubinného úložiště jaderných odpadů. Pröll: "Naše spolková země podnikne všechny právní kroky, abychom tomuto záměru zamezili." Český premiér ho však ujistil, že v jeho zemi o výběru zatím probíhají pouze úvahy, přičemž se plní všechny informační povinnosti vůči sousedním zemím. Jasné je, že Dolní Rakousko a Česká republika budou ve vzájemné spolupráci pokračovat i v následujícím období.

http://kurier.at/chronik/niederoesterreich/nordautobahn-hat-fuer-tschechien-oberste-prioritaet/72.990.819

Firma Tepco chce vstoupit na evropský trh

Provozovatel havarované jaderné elektrárny Fukušima, firma Tepco, chce vstoupit na evropský trh. Japonský koncern plánuje projekt na ukládání elektřiny ve Velké Británii.

Tokio – Provozovatel havarované japonské jaderné elektrárny Fukušima, Tepco, chce podle mediálních zpráv vstoupit na evropský trh. Společně s dalším japonským koncernem, NGK, má Tepco do jara 2016 postavit ve Velké Británii zařízení na skladování elektrické energie. O tom informoval japonský ekonomický deník Nikkei. Cílem projektu ve Velké Británii je možnost nakupovat levnou elektřinu v noci, uskladnit ji a prodat ve dne za vyšší cenu.
Pokud se britský projekt osvědčí, chce Tepco vstoupit i do dalších evropských zemí, například do Francie nebo Německa. V pozadí těchto plánů je hledání nového zdroje příjmů, který by firmě Tepco alespoň částečně kompenzoval vysoké výdaje, které firma musela investovat v souvislosti s jadernou havárií ve Fukušimě.

http://www.mittelbayerische.de/nachrichten/wirtschaft/artikel/tepco-will-in-europa-fuss-fassen/1084055/tepco-will-in-europa-fuss-fassen.html

Jaderný proud pro Slovensko

Slovensko si stanovilo ambiciózní klimatické cíle a chce jich dosáhnout také pomocí jaderné energie. „Do roku 2030 se má na Slovensku vyrábět 80% elektřiny z nízkoemisních zdrojů energie," prohlásil slovenský premiér Robert Fico. Proto je podle něj pro Slovensko velmi důležité, aby pravidla EU umožňovala efektivní rozvoj jaderné energetiky, přičemž by musela být zachována vysoká bezpečnostní úroveň provozovaných jaderných zařízení. Litoval také, že se stavba třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Mochovce stále zpožďuje. Podle Fica by třetí blok JE Mochovce mohl být spuštěn v roce 2017. Kromě toho slovenský premiér vyjádřil své přání, postavit ještě další jadernou elektrárnu v lokalitě Bohunice.

Ve slovenském energetickém mixu zaujímá nejsilnější pozici plyn, poté následuje jaderná energie a uhlí. Zemní plyn bere země zcela výhradně z Ruska. Zároveň Slovensko je velmi důležitou tranzitní zemí pro dodávky zemního plynu z Ruska do Evropy.

Česká republika chce změnit svou energetickou politiku

26.6.2014 Radio.cz

Česká republika chce změnit svou energetickou politiku. Česká republika ročně vyváží kolem 20% své roční produkce elektrické energie do zahraničí. Podle nových energeticko – politických plánů Česka se tento stav má do budoucna změnit: v roce 2040 se podle těchto nových plánů již nemá elektřina ze země vyvážet, naopak se počítá s dovozem asi 5% české spotřeby elektřiny. Odborníci se totiž obávají drastického propadu cen elektřiny v důsledku dalšího rozvoje obnovitelných zdrojů energie. Vývoz elektřiny by se tak podle nich již nevyplatil. To vyplývá z návrhů nové Státní energetické koncepce, zveřejněných Hospodářskými novinami.

Na návrhu nové státní energetické koncepce, které česká vláda očekává do konce tohoto roku, pracuje české ministerstvo průmyslu a obchodu. Nová koncepce bude kromě jiného vycházet z toho, že se nadále bude snižovat podíl elektřiny vyrobené v uhelných elektrárnách. Nové jaderné elektrárny se mají v zemi stavět později, než se dosud plánovalo. Podle nového návrhu státní energetické koncepce se má v České republice v roce 2040 vyrábět v jaderných elektrárnách cca. 50% elektřiny.

http://radio.cz/de/rubrik/bulletin/taeglicher-nachrichtenueberblick-2014-06-26

Německo: vyhořelé jaderné palivo nesmí zůstat v Jülichu

152 obalových kontejnerů typu Castor s vysoce radioaktivním vyhořelým jaderným palivem nesmí nadále zůstat na místě bývalého jaderně-výzkumného centra v německém Jülichu.

Jaderný dozor země Severní Porýní – Westfálsko podle svých vlastních slov ve středů nařídil vyklizení těchto kontejnerů. Výzkumné centrum má podle dozorného úřadu do konce září předložit detailní plán vyklizení vyhořelého jaderného paliva ze skladu a obstarat si pro tuto likvidaci jaderného paliva všechna potřebná povolení. Tuto informaci potvrdilo i německé ministerstvo průmyslu a obchodu.

Ministerstvo neuvedlo přesnější informace k tomu, do kdy má být sklad v Jülichu vyklizen. Mezi zvažované možnosti patři zpětné zaslání materiálu do USA, další uskladnění v meziskladu v Ahausu nebo eventuálně i nadále v Jülichu. K tomu by však bylo nutné doložit seismickou bezpečnost posouzením znalce, informovalo německé ministerstvo.

http://www.focus.de/regional/nrw/atom-brennelemente-duerfen-nicht-mehr-in-juelich-bleiben_id_3962622.html

Německo: dolnosaská vláda požaduje reformu správy jaderné energetiky

Dolnosaská zemská vláda požaduje reformu německé správy jaderné energetiky. Ve svém dopise zodpovědné spolkové ministryni pro životní prostředí Barbaře Hendricks (SPD) kritizuje dolnosaský zemský ministr životního prostředí Stefan Wenzel (Zelení) nový zákon k hledání konečného úložiště jaderného odpadu. Informuje o tom dnešní vydání Spiegelu. Zákon podle něj neřeší stávající problémy a neumožňuje nový start celého procesu výběru vhodné úložišťové lokality.

Wenzel navrhuje založení Spolkové agentury, která bude mít na starosti jak jaderný dozor, tak proces hledání úložiště a provoz skladů radioaktivních odpadů. Stávající „Německá společnost pro stavbu a provoz úložišť odpadů" má být podle Wenzela zrušena. Spolkový úřad pro ochranu před zářením a novým zákonem plánovaný Spolkový úřad pro jaderně-technickou likvidaci se mají podle požadavků dolnosaského ministra stát jakýmsi super – úřadem se sídlem v regionu Braunschweig.

http://www.epochtimes.de/Niedersaechsische-Regierung-fuer-Reform-der-Atomenergie-Verwaltung-a1165135.html

Zdroj: http://oizp.cz/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře