Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Černobyl: dochází peníze na stavbu nového sarkofágu (+ další jaderné zprávy)

Rakouská SPÖ uvítala rozhodnutí ohledně českého úložiště pro jaderné odpady.
Německá vláda počítá s dvojnásobným množstvím jaderného odpadu, než se dosud předpokládalo. 
Japonsko se vrací k jádru: dva reaktory smí být opět spuštěny. 
Černobyl: dochází peníze na stavbu nového sarkofágu. 

  • cernobyl-dochazi-penize-na-stavbu-noveho-sarkofagu-dalsi-jaderne-zpravy

Rakouská SPÖ uvítala rozhodnutí ohledně českého úložiště pro jaderné odpady

Ministr životního prostředí musí využít všechny možnosti, aby zamezil stavbě jaderného úložiště v blízkosti rakouských hranic

Vídeň – Na programu dnešního zasedání výboru pro životní prostředí je kromě jiného návrh ohledně konečného úložiště jaderných odpadů v České republice poblíž hranic s Rakouskem. „Těší nás, že se všechny strany v rakouském parlamentu postavily proti záměru české vlády na stavbu hlubinného jaderného úložiště v blízko našich hranic a vyzvaly spolkového ministra zahraničí, aby využil všechny možnosti, jak této stavbě zamezit," řekl mluvčí SPÖ pro životní prostředí Hannes Weninger.

V pozadí tohoto společného rozhodnutí je plán české vlády, do roku 2018 vybrat dvě lokality a poté do roku 2025 jednu definitivní pro budoucí stavbu hlubinného úložiště jaderných odpadů. Česká vláda včera ve svém prohlášení uvedla, že se celý proces nachází teprve v úvodní fázi a Česká republika bude Rakousko informovat o všech krocích a zahrne jej do procesu hledání vhodného úložiště v ČR. „Vyzýváme spolkového ministra zahraničí, aby znovu zdůraznil, že Rakousko využije všechny právní možnosti, aby se zamezilo stavbě tohoto zařízení, skrývající v sobě velký potenciál nebezpečí pro Rakousko. Pokud to bude nutné, bude se muset zapojit i Evropský soudní dvůr," dodal Weninger.

http://www.ots.at/presseaussendung/OTS_20141112_OTS0199/weninger-erfreut-ueber-einstimmigen-beschluss-zu-atommuell-endlager

Německá vláda počítá s dvojnásobným množstvím jaderného odpadu, než se dosud předpokládalo

Nové propočty ukazují, že Německo bude muset v následujících letech zlikvidovat mnohem více jaderného odpadu než se dosud předpokládalo. Hledání vhodného trvalého úložiště vysoce radioaktivních odpadů v Německu pokračuje.

Mnichov – Německo bude muset v následujících desetiletích zlikvidovat pravděpodobně mnohem více jaderného odpadu než se dosud počítalo. Samotné množství středně a slabě aktivního odpadu, pro který se nyní staví konečné úložiště v šachtě Konrad, by se mohlo oproti dřívějším předpokladům až zdvojnásobit. Informuje o tom Süddeutsche Zeitung s odvoláním na národní plán likvidace, na kterém se dohodla spolková vláda s jednotlivými zeměmi.

Dosud se počítalo s tím, že se v šachtě Konrád uloží 298.000 kubíků jaderného odpadu, většina z likvidace jaderných elektráren. Místo toho nyní spolková vláda uvádí celkové množství odpadů, určených k likvidaci, kolem 600.000 kubických metrů, cituje deník z návrhu národního plánu na likvidaci odpadů.

Do tohoto množství odpadů spolková vláda zahrnuje podle zprávy i odpady ze zařízení obohacování uranu v Gronau. Jeho provozovatel Uranco nyní skladuje asi 13.000 tun odpadů z obohacování uranu. Naproti tomu počítala spolková vláda v plánu na likvidaci odpadů, který požaduje Evropská komise, až se 100.000 kubických metrů pouze z obohacování uranu.

Dalších 200.000 kubíků odpadů přibude, jakmile se vyklidí bývalý solný důl Asse II u Wolfenbüttelu. Kam se uskladní dodatečný jaderný odpad, je stále otázkou. Cílem jsou dvě konečné úložiště, informuje deník Süddeutsche Zeitung s odvoláním na národní plán na likvidaci odpadů: šachta Konrád pro odpady, které vyvíjejí méně tepla, a druhé úložiště pro „horké" kontejnery s vyhořelým jaderným palivem. Hledáním vhodné lokality se zabývá Komise spolkových zemí, definitivní rozhodnutí nepadne dříve než v roce 2023.

http://www.handelsblatt.com/politik/deutschland/energiewende-regierung-rechnet-mit-doppelt-so-viel-atommuell/10993428.html

Japonsko se vrací k jádru: dva reaktory smí být opět spuštěny

Japonsko je opět na cestě k jádru. Více než tři roky po havárii ve Fukušimě povolil guvernér prefektury Kagošima opětovné spuštění dvou jaderných reaktorů.

Japonská vláda opět sází na výrobu elektřiny z jádra, aby tak pokryla energetické potřeby své země. Guvernér prefektury Kagošima Jučiro Ito v pátek povolil opětovné spuštění svou reaktorů v jaderné elektrárně Sendai na jihu Kagošimy.

Guvernér uvedl, že před samotným povolením se řádně zvážily různé scénáře. Ještě před schválením ze strany guvernéra musel své povolení vydat také jaderně – dozorný úřad země a regionální parlament.

V březnu 2011 došlo v důsledku silného zemětřesení a následné vlny tsunami k vážné havárii v jaderné elektrárně Fukušima. V důsledku živelné katastrofy přišlo tehdy o život více než 18 tisíc obyvatel Japonska. V elektrárně Fukušima došlo k tavení jaderného paliva ve třech reaktorech. Jednalo se o nejzávažnější jadernou havárii po Černobylu v roce 1986. V důsledku havárie byly všechny jaderné reaktory v Japonsku odstaveny. Skepse japonských občanů k jaderné technologii se díky katastrofě značně zvýšila. Koncem září v Tokiu protestovalo více než 16.000 lidí proti plánovanému spuštění dvou jaderných reaktorů v zemi. Vláda Šinza Abe však podporuje návrat Japonska k jaderné energetice, aby tak pokryla energetické potřeby země. Počítá se s tím, že dva jaderné reaktory v Sendai budou uvedeny do provozu nejdříve v příštím roce.

http://www.spiegel.de/politik/ausland/atomkraft-japan-genehmigt-wiederanfahren-von-zwei-reaktioren-a-1001546.html

Černobyl: dochází peníze na stavbu nového sarkofágu

Více než půl miliardy euro chybí na dlouhodobé zajištění havarované jaderné elektrárny. Státy G7 hledají řešení vzniklé situace.

Berlín – Německá spolková vláda brzy poskytne 615 miliónů euro, které chybí pro financování havarované ukrajinské jaderné elektrárny Černobyl. Německo je nyní předsednickou zemí G7.
„Je to otázka důvěryhodnosti zemí G7, aby se postaraly o dlouhodobé zakrytí atomové ruiny v ukrajinském Černobylu novým sarkofágem, který bude bránit únikům radioaktivních látek do životního prostředí," zdůraznila německá spolková ministryně životního prostředí Barbara Hendricks.
V tomto týdnu zasedaly země G7 v Bonnu v otázkách jaderné energie. Podle katalogu kritérií se má dohodnout rozdělení těchto „vícenákladů" na stavbu černobylského sarkofágu. Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) se bude substančně na obstarání chybějící sumy peněz podílet, uvedlo německé ministerstvo životního prostředí.

http://www.taz.de/Atomruine-in-Tschernobyl/!147880/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře