Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Británie postaví nové jaderné elektrárny (+ další jaderné zprávy)

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Eurokomisař Oettinger je pro jednotné povinné ručení jaderných elektráren. Putin lituje, že Německo nechce dál spolupracovat s Ruskem v oblasti jaderné energetiky. Rakouský ministr ŽP Berlakovich odmítá subvence pro jadernou energetiku. Velká Británie postaví nové jaderné elektrárny.

  • britanie-postavi-nove-jaderne-elektrarny-dalsi-jaderne-zpravy

Eurokomisař Oettinger je pro jednotné povinné ručení jaderných elektráren

31.10.2013 Westfälische Nachrichten dpa

Berlín – Evropské jaderné elektrárny by měly podle přání evropského komisaře pro energetiku Guenthera Oettingera dostat jednotný rámec pro povinné pojištění. Komisař by chtěl na jaře příštího roku nechat zpracovat příslušný návrh, jak řekl Oettinger německému tisku.

To je podle něj důležité pro to, aby se více ztransparentnily náklady na výrobu energie z jaderných elektráren. Pojistná suma podle Oettingera bude na úrovni jedné miliardy euro nebo více. „Povinné jednotné pojištění jaderných elektráren povede automaticky k vyšším nákladům výroby energie z jádra."

Do dnešní doby si každý stát reguloval výši pojistného u svých jaderných elektráren sám. Podle dřívějších mediálních zpráv ručí například jaderné elektrárny ve Francii za způsobené škody pouze do výše 91,5 miliónů euro na elektrárnu, v Německu pak do výše 2,5 miliard euro. I tato suma je však podle kritiků příliš nízká.

http://www.wn.de/Welt/Politik/Energie-Oettinger-fuer-einheitliche-AKW-Haftpflicht-in-der-EU

Putin lituje, že Německo nechce dál spolupracovat s Ruskem v oblasti jaderné energetiky

11.10.2013 Hlas Ruska (Stimme Russlands)

Ruský prezident Vladimír Putin lituje toho, že Německo upustilo od společných projektů pro rozvoj jaderných technologií. Svůj názor k této věci vyjádřil Putin při svém dnešním setkání s vedoucím německého koncernu Siemens AG, Joem Kaeserem.

„Je mi velmi líto, že jsme ztratili mnoho slibných směrů vzájemné spolupráce – čímž je oblast jaderné energetiky," uvedl dnes ruský prezident.

Německo se rozhodlo, že v budoucnu nebude nadále rozvíjet jadernou energetiku. „Proč bychom ale nemohli společně pracovat na vývoji jaderné technologie pro použití v třetích zemích, kde se jaderná energetika teprve rozvíjí, to mi není zcela jasné," dodal Putin na závěr.

http://german.ruvr.ru/news/2013_10_11/Putin-bedauert-Nicht-Kooperation-Deutschlands-mit-Russland-bei-Atomenergie-6440/

Rakouský ministr ŽP Berlakovich odmítá subvence pro jadernou energetiku

10.10.2013 ots.at APA

Vídeň – Rakouský ministr životního prostředí Niki Berlakovich striktně odmítá plány Evropské komise na subvencování elektřiny z jaderných elektráren. „Rakouská pozice je jasná. Odmítáme jakékoli subvencování jaderných elektráren. Jaderná energie není ani trvale udržitelná ani bezpečná, subvencování jaderné energie je krokem zpět. Našim cílem je vystoupení z jádra a naopak vstoupení do využívání obnovitelných zdrojů energie. To by mělo být také jednoznačně cílem Evropské komise pro trvale udržitelný energetický systém v Evropě," zdůrazňuje Berlakovich u příležitosti diskuse evropských komisařů ohledně směrnic pro energetické a ekologické podpory v letech 2014 až 2020, která probíhá ve Strassburku.

Rakouské jasně odmítavé stanovisko bylo vyjádřeno jak ve vyjádření k prvnímu návrhu, tak během rozhovorů rakouského ministra Berlakoviche s eurokomisařem pro energetiku Oettingerem: „V Rakousku jdeme důsledně cestou obnovitelných zdrojů energie. Rakousko je s podílem 31% OZE na výrobě elektřiny na evropské špičce ve využívání obnovitelných zdrojů energie. Evropa potřebuje jasné signály pro rozvoj obnovitelných zdrojů místo další finanční podpory jaderné energetiky," zdůrazňuje ministr Berlakovich.

http://www.ots.at/presseaussendung/OTS_20131008_OTS0166/berlakovich-klare-absage-an-subventionierung-von-atomenergie

Velká Británie postaví nové jaderné elektrárny

21.10.2013 Handelsblatt.com

Zatímco Německo postupně odstavuje své jaderné elektrárny, zvolili Britové odlišnou cestu. Jak dnes oficiálně oznámili, postaví francouzský elektrárenský koncern EDF hned dva jaderné reaktory ve Velké Británii. Tyto elektrárny budou prvními novými jadernými elektrárnami ve Spojeném království od roku 1995.

Investoři přitom mají zvláštní plánovací jistotu – dostanou garantovanou výkupní cenu zde vyrobené elektřiny v přepočtu ve výši 10,6 centů na kilowatthodinu, která je vysoko nad průměrnou cenou, která se dnes platí za elektřinu v zemi. Takový luxus požívají v Německu pouze provozovatelé obnovitelných zdrojů energie.

Také složení konsorcia je poněkud zvláštní. V čele týmu, jehož úkolem bude vystavět v britském hrabství Somerset v lokalitě Hinkley Point C dva nové reaktory EPR a zajistit jejich provoz, bude skupina EDF s 45 až 50 procentním podílem. EDF podepsala předběžnou smlouvu se společnostmi China National Nuclear Corporation (CNNC) a China General Nuclear Corporation (CGN), které budou investovat 30-40 %, přičemž Areva, konstruktér reaktorů, bude vlastnit 10% podíl. EDF navíc stále mluví o dalších „zainteresovaných stranách", které budou vlastnit 15 %.

Toto konsorcium mohlo vzniknout díky tomu, že EDF s britskou vládou dohodly systém dorovnávání rozdílů, který zajistí fixní příjem za energii, kterou tato elektrárna bude dodávat. Byla odsouhlasena cena 92,50 liber za MWh, což znamená, že vláda navýší příjem EDF, pokud budou velkoobchodní ceny nižší. V případě, že by tržní ceny byly vyšší, bude muset naproti tomu EDF přebytek odevzdávat vládě. Tato cena se změní na 89,50 liber na MWh, pokud bude EDF pokračovat s projektem další jaderné elektrárny Sizewell C s dvěma dalšími reaktory EPR.

Britský ministr pro energetiku Ed Davey zdůraznil kompletní soukromé financování tohoto projektu : je to vynikající obchod pro britské spotřebitele elektřiny. Poprvé se bude financovat stavba jaderné elektrárny v Británii penězi daňových poplatníků. Projekt údajně ve fázi stavby vytvoří 25.00 nových pracovních míst, během provozu jich pak zůstane 900.

http://www.handelsblatt.com/technologie/das-technologie-update/energie/milliardenauftrag-grossbritannien-baut-neue-atomkraftwerke/8961612.html

Facebook komentáře