Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Prahu navštíví syrská vládní delegace

Ve středu 20. 4. 2016 přijede do Prahy syrská vládní delegace, kterou povede první náměstek ministra zahraničí Fajsal al-Mikdád v doprovodu náměstka pro evropské záležitosti Aymana Súsána. Návštěva navazuje na obnovené upevňování kontaktů mezi oběma zeměmi, které mají dlouhou tradici. Mikdád je toho dobrým příkladem, neboť v Praze získal v roce 1993 doktorát z literatury. Od setkání prezidenta ČR Miloše Zemana s místopředsedou vlády, ministrem zahraničí Syrské arabské republiky Walidem al-Moalemem, které se uskutečnilo v rámci valného shromáždění OSN v New Yorku koncem září minulého roku, se vztahy obou zemí výrazně zlepšují. Náměstek ministra zahraničí ČR, Martin Tlapa navštívil Damašek v listopadu 2015 a v prosinci byla založena česko-syrská obchodní a průmyslová komora, která si klade za cíl rozvíjet obchodní a kulturní aktivity ve vztahu k Sýrii.

V exkluzivním interview s českou novinářkou Terezou Spencerovou vyzdvyhl syrský prezident Bašár al-Asad pozici České republiky během pět let trvajícího boje proti zahraničím sponzorovaným mezinárodním teroristickým organizacím, a otevřel dveře českým firmám, které by se chtěly podílet na procesu obnovy země. „Protože jste z České republiky, mohu říci, že Vaše země může být jednou z těch, které by se mohly zúčastnit rekonstrukčního procesu, protože byla objektivnější než většina evropských států, a to bez ohledu na skutečnost, že její vláda a činitelé byli vystaveni tlaku, aby se Sýrií přerušili vztahy. Proto bychom měli projevit naše uznání za takový postoj a mohu říci, že tomuto druhu spolupráce v ekonomické oblasti budou naše dveře otevřeny.“

 • prahu-navstivi-syrska-vladni-delegace

Cílem návštěvy je přispět k implementaci příslušných rezolucí RB OSN k Sýrii a výstupů jednání Mezinárodní podpůrné skupiny pro Sýrii (ISSG) a podpořit probíhající mírové rozhovory v Ženevě. Dalším tématem jednání bude zintenzivnění humanitární podpory ČR syrskému civilnímu obyvatelstvu ve spolupráci se zastupitelským úřadem ČR v Damašku s cílem snížit migrační tlak v jedné z hlavních zdrojových zemí migrace.

Delegace bude během své oficiální návštěvy rokovat o politikých záležitostech s ředitelem zahraničního odboru kanceláře prezidenta republiky, Hynkem Kmoníčkem a  bude přijata ministrem zahraničních věcí Lubomírem Zaorálkem, místopředsedou vlády a ministrem financí Andrejem Babišem, ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem a náměstkem MZV Ivo Šrámkem.

Setká se také s předsedou zahraničního výboru PSP ČR Karlem Schwarzenbergem a se zástupci Hospodářské komory a Svazu průmyslu a dopravy.

Zajímavé je v této souvislosti, že České hospodářské komoře předsedá člen vedení soukromé nadnárodní Rockefellerovy Trilaterální komise, ve které působil i Schwarzenberg. Rockefeller založil tuto nadnárodní lóži v roce 1973 jako nástroj své mezinárodní obchodní politiky, spolu se zákulisním machinátorem a velkým kritikem současného Ruska, Zbigniewem Brzezinskiym. Rodina Rockefellerů mimo jiné nechvalně proslula zásobováním Hitlerovy válečné mašinerie pohonými hmotami. Naftařské firmy jako ExxonMobil, Amoco a ChevronTexaco (původně i Amoco – nyní spučástí BP) byly do roku 1911 součástí gigantického rodinného koncernu Stadnard Oil, založeného roku 1870.

Taktéž zajímavá je i skutečnost, že místopředseda Svazu průmyslu a dopravy do nedávna vedl tzv. Aspen Institute Prague, který je navázán na šéfa tajné služby Saudské arábie( do 15. dubna 2014), Bandara Bin Sultana. Saudská arábie je přitom považována za jednoho ze předních sponzorů syrského konfliktu, který nebyl ve své podstatě ničím jiným než krvavou bitvou o kontrolu plánovaných produktovodů a nově objevených ropných nalezišť.

Z vedného vyplývá, že mezinárodní politika je velmi komplexní záležitost.

Odkazy:

Ministerstvo zahraničních věcí ČR: Náměstek Tlapa bude jednat se svým syrským protějškem

Tereza Spencerová – Literární noviny: Bašár Asad: Česká republika má dveře otevřené

Trilateral Commission

Trilaterals Over America, Antony C. Sutton, (1995).pdf

Aspen Institute for humanistic studies

Aspen Institute Prague

Aspen Institut povede od nového roku Jiří Schneider, nahradí Radka Špicara

Ropa a plyn jako příčina ozbrojeného konfliktu v Sýrii – doporučená literatura v AJ:

The role of oil and gas in the Syrian conflict

Crude Oil and the Syrian Conflict

IS THIS WHAT SYRIA WAR REALLY ABOUT? – Major oil, gas interests run through Middle East nation

The Secret Stupid Saudi-US Deal on Syria – The Kerry-Abdullah Secret Deal

Western firms primed to cash in on Syria’s oil and gas ‘frontier’

Oil and Gas find offshore Syria motive for US Israeli mercenary uprising and bloodshed in Syria

 

  PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

  Komentáře

  Přidat komentář

  Bezpečnostní kód Obnovit

  Facebook komentáře