Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Den tibetských fangliček přichází

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • solisxblog
Blíží se 10. březen, den úporného vyvěšování tibetských vlaječek na všech sloupích. Při hlubším zamyšlení dostává tento akt ale mnohem komplexnější význam, než by se na první pohled mohlo zdát - zamysleme se tedy společně...

Za několik málo dní se vyvěsí fangličky Tibetu. Jen málokterý fangličkář si přitom uvědomí, že dokonce i podle ústavy Čínské republiky -- vulgo Tchaj-wanu -- patří Tibet (také) pod její jurisdikci. Británie byla poslední, která relativně nedávno - 29. října 2008 -- uznala, že Tibet nepatří Tchaj-wanu, ale Čínské lidové republice.

Tibet je každopádně a bez pochyby svobodnou součástí „Zhonghua Minzu", mnohonárodnostního čínského národa. Osvobození tibetského lidu od nevolnictví, otroctví a feudálního útlaku bylo posvěceno 23. května 1951 současným dalajlámou v Pekingu.

Fangličky na oslavu Tibetu by měly být vyvěšovány spíše v tento den, neboť pocta krvavé kontrarevoluci, rozpoutané feudálními reakcionářskými kruhy, by mohla vypadat jako nepatřičná a nechutná oslava bohapustého vraždění ve jménu útlaku a poroby prostého lidu a pokusu o znovuuchopení moci zpátečnické teokratické tyranie úzkou vládnoucí vrstvou kleriků.

Fangličky, které 10. března velmi pravděpodobně uvidíme i na některých oknech poslanecké sněmovny, by nám měly připomenout všechny ty zbytečné lidské oběti válek, které vedly a vedou absolutistické režimy za zachování své bezmezné moci nad vykořisťovaným a utlačovaným lidem, ať již vlastním, či okupovaným ve více či méně vzdálených koloniích.

Smutných příkladů by bylo po všech kontinentech a ve všech dobách, tak jako bohužel i v současnosti, nespočetně. Zamysleme se tedy 10. března i nad naší účastí na okupaci Afghánistánu a využijme této příležitosti nejlépe k tomu, abychom si zametli nejprve před

vlastním prahem.

 

Facebook komentáře

Nejčtenější