Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Žumpa zvaná Reflex

Hodnocení uživatelů:  / 7
NejhoršíNejlepší 

MUDr. Ivan David

Jsem vděčen každému hlupákovi, každému sprosťákovi a každému gaunerovi…

Jsem jim vděčen, pokud tyto své vlastnosti projeví spontánně, otevřeně a včas, dřív než ...bych se mohl mylně domnívat, že mám co do činění s inteligentním, slušným a mravným člověkem.

  • reflex

Médium Reflex jako jedna z nejhlubších žump se opakovaně chlubilo, jak vyhrál soudy a může užívat pro místopředsedu Poslanecké sněmovny označení „Pitomio“. Obdivuji vytrvalost Tomia Okamury, který se soudil s žumpou Reflex a neztratil naději na spravedlnost, když obvodní, krajský i Nejvyšší soud pokládali označení „Pitomio“ za přiměřené. Když před dvaceti lety uveřejnil Reflex moji vulgární karikaturu, ignoroval jsem to. Vzpomněl jsem si na zásadu připisovanou Komenskému: „S kurvů sa nehádej!“ Nabízí se ale otázka, jak dlouho ještě má moudřejší ustupovat...

I soudy mají normotvornou funkci a podílejí se na vývoji kultury země, v níž působí. A tak se stalo na veřejnosti běžným to, co jsme si před třiceti lety mohli přečíst jen na stěně záchoda v putice třetí cenové skupiny. Soudy mají svůj podíl zásluh na úpadku kultury a mravnosti. Ústavní soud však před týdnem rozhodl, že aspoň některé urážky jsou za hranou. Označení „Pitomio“ tak není přípustné. Ozval se kulturní gigant Jan Hřebejk, který se v žumpě cítí jako doma. Nelíbí se mu to. Vždyť s kamarády již po léta nastavuje laťku slušnosti co nejníže. I jemu jsem vděčen, že se jasně projevil již před lety. Zajímavé je, že zastánci vulgarit namířených proti vládě, Hradu a některým politickým stranám nemají námitky proti návrhu eurokomisařky Jourové korumpovat vybraná média a prohlubovat cenzuru.

Jak zdůraznil soudce Ústavního soudu Radovan Suchánek, je třeba vždy rozlišovat mezi skutkovými tvrzeními a hodnotícími úsudky. A to v této kauze nedělaly soudy buď vůbec, nebo zcela minimálně: „Skutková tvrzení totiž podléhají „důkazu pravdy“, kritik musí prokázat, z jakých faktů vycházel. U hodnotících soudů toto není možné, ovšem i ty mohou zasáhnout do cti hodnoceného. V případě „Pitomio“ jsme se navíc dostali do zcela mimořádné situace práva na ochranu jména. Podle Ústavního soudu má každý právo být označován svým skutečným jménem, bez komolení. Tím spíše, když to evokuje hanlivé označení.“

Ústavní soud zdůraznil, že svoboda projevu nemá vést k samoúčelnému zesměšňování lidí. Prostředky dotýkající se lidské důstojnosti nejsou obhajitelné ani v rámci politického zápasu. Tento „aktivistický přístup“ nebo „kampaň“ nemohou být podle Suchánka hodny soudní ochrany.

Že by sprostota přestala vítězit nad slušností?

Rozhodnutím Ústavního soudu se však žumpa zvaná Reflex necítí dotčena, i když jeho rozhodnutím jsou vázány soudy nižší instance, které musí respektovat nález ÚS. Podívejte se… Odkaz je v komentáři k tomuto příspěvku. Jsem vděčen i „vtipálkovi“ Luďku Staňkovi z Reflexu, že se jasně projevil.

Pamatuji doby, kdy se dal Reflex ještě číst, aspoň občas a aspoň místy. Pak dohnal a předehnal časopis s podobně znějícím názvem „Respekt“, který slušné lidi na první pohled varuje už svojí obálkou – pokud ji mohou ještě, možná už jen v Praze, zahlédnout. Reflex už se ode dna neodrazí.

zdroj: FB Ivana Davida

Facebook komentáře