Situace je jednoduchá. Než EU začala provádět kroky vedoucí k přidružení nekompatibilní Ukrajiny pod svá křídla, Putin žádné územní nároky nevznášel, ačkoliv Krym byl dlouhodobě etnicky ruskou enklávou (zde bychom historickou chybu mohli přičíst zase Chruščovovi, jenž Krym v rámci SSSR daroval sovětské Ukrajině).

Ukrajina tak tvořila jakýsi nárazník mezi EU a Ruskem. I to byl jakýsi ústupek z hlediska velmocenských ambicí Ruska (a netvařme se, že je všechny velmoci vč. Německa nemají). K smíchu mi připadá dnešní západní argument, že za svou územní integritu „zaplatila“ Ukrajina tím, že se vzdala jaderných zbraní. To byl přece Ruský ústupek Západu, který oddálil postsovětský jaderný arsenál zejména od západní Evropy!

To dá rozum, že opačný proces, aby se EU či posléze NATO přiblížilo Rusku, Putin nemůže dopustit. Ne, nejsem na straně Ruska! Nestojím o to, aby jeho zájmy sahaly až k nám. Ale je třeba respektovat jakousi rovnováhu zájmů. A tady status quo porušila první EU.

Je jednoznačné, že nelegitimní procesy na Ukrajině iniciovala Evropská unie. Zákeřně to naplánovali její vykonavatelé dokonce na dobu Olympijských her v Soči. Tu zřejmě dlouho připravovanou akci odstartoval už v prosinci německý ministr zahraničí Westerwelle (pokračoval v ní i Schwarzenberg) a přímo na místě ji podněcoval „německý“ boxer Kličko. Neštítili se opírat o skutečné desperáty a dokonce i fašistické pohrobky banderovců.

Pogromy, vycházející z jednoho náměstí, pak měly budit zdání legitimity převratu na celé velké Ukrajině. Nedivím se, že Putin ty barikádníky jako novou vládu neuznává. Docela se divím západním politikům, vč. našich, mohli by jednou pod zlobou lidí dopadnout obdobně.

Vždyť si jen vezměte, že pod dohledem politiků EU byla podepsaná dohoda mezi Janukovičem a rebely, ale hned v noci musel legálně zvolený prezident (o němž si nedělám žádné iluze) uprchnout, aby si zachránil život, protože Majdan hned po podpisu zahrozil ozbrojeným útokem. Odkud měli zbraně? Jak je možné, že EU neprotestovala ani proti lynčování?

Ačkoliv mi čtenáři, kteří nejsou schopni nezávislého myšlení, budou nadávat do komunistů nebo rusofilů, je třeba objektivně přiznat, že Putin se chová racionálně a že to nebyl on, kdo celý konflikt vyprovokoval. Kdo seje vítr, sklízí bouři. Prostě diletanti, především z EU, se přepočítali, ačkoliv výsledek musel být jasný dopředu.

Sankce by ti arogantní omezenci měli udělit sami sobě. Přece je jasné, že Putin necouvne. Odveta nepochybně přijde i z druhé strany. Asi někomu vadí, že vztahy mezi Západem a Východem se postupně, alespoň v obchodní oblasti, normalizovaly. Je to však krátkozraké zejména od té strany, která ještě zdaleka nevybředla z dluhové krize. Doplatíme na to všichni svou životní úrovní i narušením bezpečnosti.

To všechno pro ambice Evropské unie, která se začíná chovat jako Čtvrtá říše. Souhlasím sice s tím, že Merkelová není až takový jestřáb, ovšem finančně už si Evropu Němci podmanili. Jenže tak jako po Gorbačovovi a Jelcinovi přišel Putin, je jen otázkou času, až Merkelovou nahradí nějaký Němec jako řemen.

Tak nás nestrašte Putinem, s ním sporné hranice nemáme. Ve svém vlastním obchodním zájmu bychom však neměli dráždit hada bosou nohou a poštěkávat na ruského medvěda jako ratlíci. Přesně to takový Kalousek, vyžadující ty nejtvrdší sankce, dělá. Jestli už mu alkohol úplně nerozežral mozek, měl by svou kritiku zaměřit raději na porušování lidských práv v Saudské Arábii nebo na to, že v Lotyšsku nemají Rusové volební právo. Takoví selektivní „demokrati“ České republice zbytečně škodí.