Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Vetchyprokarla aneb Pekingské zelí k vaření zavelí

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Vážení čtenáři, dovolte, abych se s Vámi podělila o nevyžádanou poštu, která mi přišla včera
do e-mailu. Je z této adresy a v předmětu mailu byla nevšední ukázka brilantní češtiny:

Ondrej Vetchy (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.)
Tahle volba není o pravici nebo levici, ale o vkusu. Volte slušného prezidenta.
Včera 24. 1. 2013, 7:20:11.

Po otevření mailu jsem spatřila video, na němž byl zobrazen p. Ondřej Vetchý, po straně nápis: Volte slušného prezidenta! Vedle videa čněla veliká fotografie K. Schwarzenberga, jeho podpis, pod ním věta: Kandiduji na úřad prezidenta, závěrem odkaz na jeho volební stránky.

  • vetchyprokarla-aneb-pekingske-zeli-k-vareni-zaveli

Nemám ve zvyku reagovat na nevyžádanou poštu. Nicméně zde jsem se rozhodla učinit výjimku, byť šlo o zprávu vnucenou, taktéž urážlivou buranským nakládáním s naší krásnou češtinou. Zvolila jsem smířlivý tón a vůbec nešlo o potřebu jakési morální facky coby protiváhy výše popsaného hlupáctví. Nejen, že by to k ničemu nevedlo, protože člověk nestydící se vtírat cizím lidem do pošty nejspíš takových věcí nenahlédne. Jazykovou ekvilibristiku dotyčného občana jsem zcela opominula, to bych po něm nejspíš chtěla mnoho. Šlo mi alespoň o náznak dialogu mezi dvěma naprosto odlišnými názory, protože se domnívám, že klínů vražených mezi nejrůznější skupiny našich obyvatel je více než dost.

Odepsala jsem a později se dozvěděla z článku na Britských listech, vydaného týž den pod názvem „Spam na podporu Karla" od p. Dalibora Kondráta, který pracuje jako správce sítě, že doménu vetchyprokarla si zaregistroval jakýsi Jan Novak, jmenuje-li se tak. Možná by mohl pan Novak, když už si zjistil mou e-mailovou adresu, též zjistit, koho jsem volila – dnes je možné skoro všechno - a jako odměnu za mé nepochopení jeho výzvy mi třeba zavirovat počítač. Proč ne? Máme přece svobodu! Vlastně, píšu to zbytečně, svůj postoj jsem mu prezentovala v odpovědi, takže ví, na jaké straně barikády stojím. Zde tedy předkládám svou odpověď domnělému (nebo skutečnému?) panu Vetchému:

Re: Tahle volba není o pravici nebo levici, ale o vkusu. Volte slušného prezidenta.
Včera 24. 1. 2013, 9:44:22
Komu: Ondrej Vetchy

Vážený pane Vetchý,

vážím si Vás jako herce. Děkuji za zprávu, byť se netýká Vaší profese a je zprávou nevyžádanou. Vzhledem k tomu, že jste mi touto formou prezentoval svůj postoj stran prezidentské volby, připojím též názor svůj. Pro mne je tato volba opravdu těžkou, skutečně si nejsem dosud jista, zda půjdu volit, pokud ovšem k volbám připojím svůj hlas, panu Schwarzenbergovi patřit nebude. Čeho si poslední dobou všímám, je poněkud přepjatá nálada kolem prezidentské volby do jisté míry pochopitelná, poprvé si pana prezidenta budou volit sami občané. Učíme se stále, v této souvislosti jistě i respektu k odlišnému názoru a jeho přijmutí.

Přeji naší krásné vlasti, aby občané volili dle svého svědomí, a věřím, že jejich volba, ať už bude jakákoli, nepovede k dalšímu rozdělování ve společnosti, protože takové jednání přirozeně nevede k ničemu dobrému.

Na závěr si dovolím malou poznámku: Nejsem si jista, zda by natolik závažný akt, jakým bezesporu volba prezidenta naší republiky je, měl být ovlivněn především vkusem, jak jste uvedl. Domnívám se totiž, že vkus je věcí nanejvýš ošidnou a pro takové rozhodnutí zcela nepostačující.

Přeji Vám mnoho úspěchů ve Vaší další práci.

S pozdravem Kateřina Ryšavá

P. S.: Při čtení Britských listů jsem po dlouhém váhání neodolala rozkliknout video v článku „Český P.E.N. klub podporuje Schwarzenberga zpěvem". Vím, že tento můj příspěvek může působit jako reklama, ovšem domnívám se, že ona píseň, kterou ve videu pějí někteří představitelé Českého centra mezinárodního PEN klubu, žádnou reklamu nepotřebuje. To, co jsem spatřila, předčilo mé očekávání. Bylo to daleko strašnější než slogan, který jsem četla nedávno v jednom akčním letáku nejmenovaného potravinového řetězce.

Slogan hlásal: Pekingské zelí k vaření zavelí. Ke cti onoho obchodu je třeba zmínit, že své slogany nepředkládá zákazníkům coby umělecká díla. Pokud výše zmíněný text plný nevšedních vázaných veršů napsali skutečně čeští spisovatelé (autor nebyl uveden), kteří se sdružují ve významné literární organizaci, pak věřím, že se jednalo ve skutečnosti o tzv. negativní reklamu, jejímž účelem bylo pana Karla Schwarzenberga v jeho prezidentské kampani nepodpořit.

Facebook komentáře

Nejčtenější