Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Tak takhle to začíná

Hodnocení uživatelů:  / 23
NejhoršíNejlepší 

David Vorovka

Snad s jistou dávkou masochismu se dá konstatovat „tak takhle to začíná“.

Historie byla vždy můj koníček. Nejednou jsem uvažoval, jak se totalita rodí a jak dokáže vydržet třeba desítky let. Vlastně je to strašně jednoduché. Ne, nikdy k tomu nebylo třeba násilí a bajonetů.

  • tak-takhle-to-zacina

Vždy ji „udělají“ lidé, do kterých by to člověk za jiných okolností nikdy neřekl. Prostě vždy je vrstva lidí, co ochotně uvěří každé story, které mu elity nabídnou. Ale hlavně- totalitu dopustí šedá masa koleček systému- lidé, kteří jen chtějí mít klid a věří, že když se přizpůsobí, že se jich to moc nedotkne a brzo to přejde. Právě kvůli nim samým přijdou nakonec o všechno.

Nejen o statky vezdejší, ale o lidství. Zlomí se jako stéblo a už se nenarovnají. Násilím a brutalitou se totalita neudržuje, to je omyl. Násilím lze pacifikovat jednotlivce nebo potlačit demonstraci, ale demonstrace je zoufale neefektivní nástroj promile z promile populace. 

Nástroj bdícího člověka je pasivní resistence, jak ukázal Gándhí. Ale úspěšná pasivní resistence vyžaduje masovou aplikaci. Pak nevydrží žádný režim přes noc. Jedinou proměnnou v této rovnici je sebeúcta a odvaha každého člověka. Uvědomit si, že jsem člověk a ne červ, který se plazí v misce, jak mu někdo káže. 

Člověk je strůjcem svého osudu. Od zrození světa. Je-li jeho osudem spadnout do pasti, kterou mu hybatelé dějin opakovaně kopou, pak proto, že do ní sám ochotně padá.

 

Facebook komentáře

Nejčtenější