Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Stát, který má v předvečer fatální krize peníze na samohybné houfnice, má úplně na všechno

Na zdravotnictví, na školství, na infrastrukturu, na důchody, na kulturu, na vesmírný program i na houpačky a kolotoče. To všechno je snad důležitější než děla. Co ale když ty prachy nemá, co když si z nás jenom tak střílí?

Všichni dobře víme, že stát žádnou vatu nemá, víme, že budeme žít na dluh, a ne na rozumný dluh jako doposud, ale na dluh podobný tomu, jaký si vezme ve výši jednoho miliónu důchodce, který sotva vyjde s důchodem, ale teď neřeší splátky, ale jen to, jaké sny si splní. „Vláda národní spásy“ se chová podobně, a to v době, kdy se má chystat na řešení krize. Rozdává, tu miliardy na roušky, tu deset miliard jako odměnu pro ty, kteří pouze dělají svou práci, tu dalších patnáct důchodcům, aby ji podrželi u korýtka, než se to celé sesype.

  • stat-ktery-ma-v-predvecer-fatalni-krize-penize-na-samohybne-houfnice-ma-uplne-na-vsechno

Ne každému něco dá, ale třeba vojákům koupí to, po čem už takovou dobu touží: děla, minomety, „obrňáky“ a kdeco jiného. To je totiž velmi dobrá investice. Ne snad, že bychom něco takového potřebovali, proboha, k čemu taky, ale nákup zbraní a vojenského materiálu z nějakého těžko pochopitelného důvodu téměř nikomu nevadí, ani opozici ne, takže účty nejen za děla, ale i za lampasy, fedrpuše, pozamenty, kyrysy a šavličky někdo ochotně podepíše a zbude i na šněrovačku generála Belgioso a jiný nezbytný materiál pro naši bezpečnost a obranyschopnost.

Je to jako v té filmové veselohře o císařově pekaři a pekařově císaři. A stejně jako v tom filmu, ve kterém se Jan Werich alias Rudolf alias Matěj zlobí na armádu, která nenašla Golema, ale účty psát umí náramně, se i my můžeme zlobit a divit se, k čemu naše veskrze nefunkční armáda potřebuje samohybné houfnice za bratru 6 miliard. Houfnice a minomety jsou možná nejabsurdnějším nákupem, ale jistě ne největším, chystáme se pořídit si 210 pásových obrněnců za 53 miliard, 12 vrtulníků ze 17,6 miliardy, 8 radarů MADR za 3,5 miliardy, raketové baterie SHORAD za 10 miliard, 80 vozidel pro chemický průzkum za 5,1 miliardy, 2 letouny CASA za 2,3 miliardy, 62 kolových obrněnců TITUS za 6 miliard a 60 samohybných minometů za 8,5 miliardy. Suma sumárum za tenhle předvánoční nákup zaplatíme 112 miliard, což je více jak pětina té sekery, kterou se chystáme kamsi zaseknout, a která nás bude tížit hodně dlouho.

Možná někdo namítne, že to armáda potřebuje právě proto, aby byla funkční. To sice vojáci přímo netvrdí, ale za to argumentují tím, že tyto nákupy nakopnou naši ekonomiku. Není třeba být experty, abychom si snadno dohledali, které nákupy jsou od českých výrobců (je to sotva desetina) a není třeba být odborníkem ve vojenských záležitostech k tomu, aby byla vyjádřena pochybnost, zdali všechny tyto nové zbraně jsou součástí nějaké smysluplné strategie. A pokud to součástí nějaké strategie je, tak jaké? To vám samozřejmě nikdo neřekne, protože je to co? Protože je to vojenské tajemství, civilové! Víme, že minomety střílí přes kopec, houfnice taky, rakety SHORAD jsou dobré na sestřelování letadel (i civilních), které vypátrají radary MARD a obrňáky kolové i pásové se hodí vždycky, stejně jako vrtulníky a letadla Cassa, které se snad jediná dají použit i v civilním sektoru. Nevíme ovšem jak by to chtěl někdo použít.

Musíme si tedy domyslet toho potencionálního nepřítele, snad by to nemělo být tak těžké. Co třeba teroristi? No jasně, speciální jednotky budou lovit džihádisty. Jsem pro všema deseti a snad málokomu by to mohlo vadit. Má to ale háček. Parlament, ten samý, který svorně podporuje ty investice do zbraní, schválil na příští rok jen 851 vojáků ve všech zahraničních misích (a to včetně kuchařů a služebních psů), což opravdu není mnoho. Na místo určení je může dopravit snad i ta stávající Cassa, a když se tak dvacetkrát otočí, může jim donést obrněná auta TITUS. To je ale z těch nově nakupovaných zbraní a prostředků asi tak všechno.

Takže ty těžké zbraně nebudou na teroristy? Asi ne! Tak na koho? No přece na Rusáky, to dá rozum. Napadlo mě taky, když jsem tuhle viděl reportáž, jak divoce zbrojí, že by to mohlo být i na Číňany, ale to bude asi blbost, vždyť jsou to naši přátelé nejvěrnější! To říkal prezident (náš prezident, ne čínský), tak to musí být pravda. Už sice nejsem asi ani voják v záloze, přesto tak nějak tuším, že s těmi vyjmenovanými zbraněmi do Ruska, tím spíše do Číny, nedostřelíme, nedojedeme a nedoletíme. Možná bychom se však jejich pomocí mohli před ruskou invazí bránit. Že bychom se někde u Mikulova zakopali, počkali si tam na ně a s pomocí stejně dobře vyzbrojených spojenců tentokrát Rusáčkům zatnuli tipec? No, nevím.

Blbé je totiž to, že ti Rusové mají asi tak stonásobnou převahu a jaderných zbraní tolik, že by mohli vyhodit do luftu (spíš do vzduchoprázdna) půlku sluneční soustavy, stejně jako Amíci. Nějak se mi taky nezdá, že by si to NATO a Rusko chtěly rozdat zase někde u Kurska v tankové bitvě, ale pokud se mezi vojenskými bloky nebude válčit konvenčně, bude se válčit nekonvenčně a laufy těch houfnic budou akorát tak dobré k tomu, abychom se na nich oběsili dříve, než pojdeme na radiaci. Zničit naši planetu ale snad nikdo nechce, takže strategické zbraně jsou jen k tomu, aby udržovaly rovnováhu. Je to sice pěkná blbost, ale zatím to funguje. K čemu jsou ale, hrome, ty samohybné minomety?

Já bych vám to řekl zcela exaktně, ale nebudu vulgární. Místo toho vám poskytnu takovou synarchistickou konspirační teorii o nadnárodním spiknutí zelených mozků a politiků, kterým se podařilo už kdysi dávno na základě strachu zblbnout lidi i celé národy. Vždycky se najde někdo, kdo identifikuje nepřítele, určí riziko, vymyslí doktrínu a na základě toho dostatečně vystrašenému občanovi ukáže prázdnou pacičku a řekne mu: plať! A občánek platí jak mourovatý, ustrkuje si od huby a oželí kdeco. Vše za ten imaginární pocit, že je chráněn, přičemž vlastně mnohdy ani neví, proti komu, a dokonce zkousne i to, že poměrně významná část těch vynaložených peněz skončí v kapsách lobbistů a zkorumpovaných politiků, kterým se ruku v ruce se zbrojaři podaří zakázky náležitě předražit.

Byly sice doby a jsou místa, kde to bylo a je jinak. Byly a jsou reálné hrozby a s nimi i smysluplná opatření, ale naše situace (a situace mnohých jiných) přesně odpovídá výše uvedenému. Akceptujeme desítky nesmyslně vyhozených miliard, abychom mohli žít v sebeklamu, že jsme ochráněni, aniž bychom tušili jak. Nebo si snad dokážete představit, jak vás ochrání samohybná houfnice či minomet? Tušíte, proti komu? Nastínil vám snad někdo nějakou reálnou hrozbu a reálný způsob její eliminace? Nic takového se nestalo ani nestane, ale pozvou vás na slavnostní přehlídku a na různé ukázky hry na vojáky, abyste viděli, do čeho jste to vlastně zainvestovali. Třeba si myslí, že se vám pak bude lépe spát, a možná mají pravdu...

https://www.idnes.cz/zpravy/nato/kopecny-bvp-pasove-obrnene-vozidla-pechoty-armada-nato-tendr-zakazka-investice-zamestnanost-koronavi.A200502_125639_zpr_nato_inc

https://texty.hlidacstatu.cz/armadni-nakup-samohybnych-houfnic-vzbuzuje-otazniky/

Autor: Jiří Turner

Zdroj: https://turnerjiri.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=758597

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře