Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Prošustruj si dotace a nevracej je nám, ať jsi kníže nebo kmán...

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Exposlanec Doc. Ing. Petr Wolf, CSc, stále uniká spravedlnosti. Soravedlnosti? Zkrátka uniká jako psanec. Za milionové podvody s dotacemi byl odsouzen k trestu šesti let za mřížemi a k pětimilionové pokutě. Do vězení však nenastoupil, nepřevzal výzvu k nástupu trestu. Tento týden požádal Krajský soud v Ostravě o čtyřtýdenní odklad nástupu, což předseda senátu hned zamítl.

 

 

 
  • prosustruj-si-dotace-a-nevracej-je-nam-at-jsi-knize-nebo-kman

Nyní se objevil na seznamu hledaných osob, i když se obdobné „rozpočtové nekázně“ ročně dopouštějí v Česku desítky firem... Přesto Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) neprokázal v období od ledna 2006 do června 2006 zneužití dotace firmou manželů Wolfových UT 2002, s.r.o. z Ostravy. Cílem kontroly bylo prověřit, zda finanční prostředky určené na podporu výzkumu a vývoje byly poskytnuty a využity v souladu s daným účelem, správně a hospodárně. NKÚ nepodával oznámení finančnímu úřadu, pouze konstatoval, že se jedná o nehospodárný postup.

Ministerstvo životního prostředí standardně vypisuje výzvu pro projekty v programu Výzkumu a vývoje (VaV). V roce 2005 odborná komise doporučila podpořit mezi jinými také dva projekty společnosti UT 2002. U projektu, zaměřeného na ekonomické souvislosti politiky ochrany životního prostředí. Kontrola NKÚ ukázala podezření na nejasnosti ve využití přidělené dotace a ministerstvo tedy přikročilo k hloubkové kontrole (obdobně jako u pěti dalších projektů jiných řešitelů). U druhého, zaměřeného na využívání recyklátu z pneumatik pro povrchy vozovek, prvotní kontrola takové podezření neukázala, tudíž ministerstvo nemělo důvod pokračovat v šetření.

Smlouva mezi MŽP a UT 2002 na financování prvního zmíněného projektu byla podepsána 19. 4. 2005. Projekt byl navržen jako tříletý. Celkové náklady na něj činily 6 989 000 Kč, z čehož grant MŽP měl činit 6 496 000 Kč a vlastní příspěvek řešitele 493 000 Kč. Dotace na rok 2005 (2 420 000 Kč) a 2006 (2 155 000 Kč) byly příjemci v plné výši poskytnuty. Tedy vše OK.http://mzp.cz/cz/news_tz090317ut2002. Ovšem nyní NKÚ svůj názor zcela změnil…

Jaký byl osud docenta Vysoké školy báňské - Technické univerzity v Ostravě? Jednoho z nejinteligentnějších lidí, co jako šachista dokázal přemýšlet několik tahů dopředu. Ing. Wolf, v roce 2006 předseda mariánskohorské ČSSD a socialistický poslanec. Jak se to všecko semlelo? Krátce poté, co na podzim 2008 Wolf lehce přeběhl a při hlasování o nedůvěře vládě podpořil Topolánkovu koalici, dohodlo se s ním v lednu 2009 ministerstvo životního prostředí vedené tehdy Martinem Bursíkem na tom, že se úřad vzdá vrácení peněz ze zneužité mnohamilionové dotace pro Wolfovu firmu UT 2002.

Zběhnutí Wolfa se ale nakonec Topolánkově vládě nevyplatilo. Když vyšlo najevo, že chtěl blízký spolupracovník tehdejšího premiéra Marek Dalík v České televizi zařídit, aby nevysílala reportáž o Wolfovi a zneužité státní dotaci, vyvolal Paroubek další hlasování o nedůvěře vládě. A tentokrát na popáté uspěl, když se na jeho stranu přidaly dvě poslankyně zvolené původně za zelené a dva poslanci původně z ODS. Dnes je jasné, že politická kariéra přeběhlíka Petra Wolfa definitivně skončila.

Už není poslancem a protikorupční policie ukončila prošetřování jeho firmy UT 2002. Nejvyšší kontrolní úřad najednou zjistil, že jako obchodník mj. s pneumatikami nakládal s penězi hodně svévolně: například je ve výši několika set tisíc použil na fiktivní služební cesty. Také vyšlo najevo, že společnost zaplatila tři čtvrtě milionu ruské firmě Gexana za studii, která byla volně dostupná na internetu. Navíc se zjistilo, že na moskevské adrese Gexany se nikdo nezdržuje. A podle Interpolu taková firma údajně není ani v Rusku vůbec registrovaná.

Kriminalisté proto navrhli obvinit poslance Petra Wolfa z úvěrového podvodu a porušování autorského práva. Jde totiž o zřejmé zneužívání dotací. Ne že by bylo jasné, že pan docent něco ukradl. On sám se hájí, že při čerpání dotace se jeho firma údajně dopustila jen “rozpočtové nekázně”. Přesto Doc. Ing. Petru Wolfovi, CSc. 16. října 2012 prodloužil Vrchní soud v Olomouci v odvolacím řízení původní pětiletý trest o rok. Zpřísnil také peněžitý trest z jednoho milionu a dvou set tisíc korun na šest milionů. Wolfova manželka, kterou soud také potrestal. Uložil jí tříletou podmínku a milionovou pokutu. Suma sumárum? Dotační podvod ve výši 11 milionů, jeho manželka Hana Wolfová ve výši 1,9 milionu. Jeho šachová partie neočekávaně skončila šach matem. To přesto, že podobné dotace byly odpuštěny desítkám českých firem...

Ministerstvo financí prominulo vrácení dotace a vysoké penále například obci Rudoltice, kde byty ze státního příspěvku postavil bez výběrového řízení starostův syn. Aniž si toho mohl kdo všimnout, připsala si na konci roku 2009 neznámá vesnice Rudoltice pozoruhodný primát: ministerstvo financí jí udělilo jeden z největších dotačních pardonů. Vesnice na Orlickoústecku o necelých 30 obyvatelích nemusela vracet ani 68 milionů korun z dotací, ani platit 11milionové penále. A to navzdory tomu, že dotační čachry v obci vyšetřovali policisté. Vyšetřovatelé a státní zástupce celý problém shrnuli do dvou trestných činů. Zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování povinností při správě majetku. Suma sumárum, nakonec vše skončilo, aniž by kdo vracel cokoli z milionových dotací, natož aby šel do vězení…

A jdeme dál… Praha před několika měsíci vrátila Bruselu v tichosti 50 milionů korun dotace, kterou dostala na vybudování nové cyklolávky přes Vltavu pod Radotínským mostem. Důvod? Přes lávku, zavěšenou na nově vybudovaném mostě Pražského okruhu - ač je již více než rok hotová - se nedá jezdit. A jak to tak vypadá, brzy ani nebude moct. Město si totiž nezajistilo pozemky, z nichž by šlo na lávku postavit nájezdové rampy. Samotná lávka stála více než 50 milionů korun. Měří přitom jen 225 metrů - jeden metr tedy vyšel na 230 tisíc korun. Skoro stejná suma, za kterou se v Česku staví dálnice. Dalších až 60 milionů korun mají stát nájezdové rampy - pokud se tedy podaří odkoupit od majitele pozemky, potřebné k jejich výstavbě. Výsledek vyšetřování? Nikdo vlastně o nic nepřišel. Peníze se totiž vrátí zpět do daného dotačního programu a město je bude moci vyčerpat na jiný projekt. Na jaký ale ještě neví, ale každopádně Praha se nažrala a EU zůstala celá….

Další „nevinná kauzička“ se týká i Karla Schwarzenberga, nositele Velkokříže a čestného a oddaného rytíře Suverénního Řádu maltézských rytířů, jenž před deseti roky jako samostatně hospodařící rolník na vlastní kůži zakusil to, co obnáší český dotační systém: finanční úřad mu totiž nařídil, aby vrátil pětimilionovou dotaci na obnovu rybníků. A on musel žádat ministerstvo financí o shovívavost. Úspěšně. Dotace vracet nemusel. Odpustku se dočkal až jako ministr zahraničí ve vládě Mirka Topolánka. Ministrem financí v té chvíli byl Miroslav Kalousek, jeho pozdější spolustraník z TOP 09. Víc se ale nedozvíme.

Ministerstvo sice zveřejnilo část firem, jimž odpustilo sankce, ale úzkostlivě tají seznam fyzických osob, jež se dočkaly Kalouskova odpustku. Ministr tvrdí, že jejich zveřejnění mu nedovoluje zákon, protože dotace jsou v daňovém režimu, na nějž se vztahuje mlčenlivost. Co ale má čerpání evropských dotací společného s českými daněmi? Jak čas plynul, náš rolník se stal ministrovým stranickým šéfem. Proč ho po svém dotačním zážitku nepřiměl k tomu, co velí selský rozum? Stačilo by dotace odříznout od daňového režimu, a v tom okamžiku by bylo zveřejnění odpustků legální. Jenže, jak vtipně napsal server iHned.cz, to by se leckterá balada mohla změnit ve vězeňské blues.

V roce 2002 pan kníže Karel obcházel nařízení pro ochranu před kontaminací karcinogenní malachitovou zelení (prostředku na ochranu před plísní), podle kterého nebylo možné prodávat ryby z jeho rybníků, dokud neprojdou laboratorními testy, a ryby za miliony korun prodal účelově zřízené firmě svého správce, na kterou se už zákaz nevztahoval. V témže roce zažádal po státu dotace na opravy svých rybníků v rámci programu Obnova rybníků po povodních 2002 a v září 2003 získal 2,7 milionu korun na Kroupovský rybník a o dva měsíce později 1,8 milionu korun na obnovu rybníka Ždír. U Kroupovského rybníku byl přesažen termín pro kolaudaci asi o 6 měsíců. Kalouskovo ministerstvo financí ČR mu prominulo povinnost dotaci vrátit.

Poté zjistil NKÚ, že ministerstva vydávají odpustky i těm, kteří za evropské peníze pořídí něco úplně jiného, než k čemu je zavazuje dotační smlouva. Tedy, i kdyby si náš rolník místo oživení rybníků postavil třeba další aristokratický letohrádek. A proč však vláda dávno neurčila, že při administrativní chybě se dotace neodebírají? Snad proto, že ministr, čím víc odpouští, tím víc se jeví jako lidumil. Ale hlavně - v záplavě banálních případů snáze unikne, když je odpustkem obdarován i podnikavec, který evropské peníze skutečně zpronevěřuje a rozkrádá… Škoda, že NKÚ neřeší též vytunelované miliardy v obchodech pod hesly: Pandury, Promopro, Casy, Gripeny, Drobilové, Kopřivové, odklonění Kocourkové a další, na které má nyní zálusk nový prezident Zeman. Pokud ho ovšem někdo nějak nazastaví. Justiční mafie Česka je prostě vytrénovaná chobotnice...

Inu, ber dotace a nevracej je nájm, ať jsi kníže nebo kmán a pokud se dá v české vládě dohromady ta správná partička, tak se dílo vždycky podaří, ovšem, když se kácí les, létají třísky… Jednou z nich je i pan docent Wolf, pro někoho vlk, pro jiného opruzenina či strojek na maso, jak by řekl polyglot kníže Karel Spáč I… Paroubek právě prohrál volby, aneb Jak lze prokaučovat preference?

Znamená “der wolf” vlka nebo opruzeninu…?

Senzace za každou cenu, aneb Lovci lebek se prostě nezapřou…?

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/48619-dalik-nalehal-na-reportera-ct-at-nevysila-reportaz-o-wolfovi/

Zrob susedovi dobře, os.re ti plot aneb Mediální lháři…?

 

Facebook komentáře