Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Pokrokoví Piráti zrušení kolonky pohlaví v občance (zatím) neprosadili

Hodnocení uživatelů:  / 6
NejhoršíNejlepší 

Je smysluplné, když někteří politici či aktivisté požadují, aby informace o pohlaví dotyčné osoby nebyla uváděna ani v jejím občanském průkazu?

Naše Poslanecká sněmovna měla i dnes na pořadu jednání velmi důležité věci. Jednou z nich byl návrh poslance Ondřeje Profanta z Pirátské strany o celkovém či dobrovolném zrušení údajů o pohlaví v občanském průkazu. Svůj návrh zdůvodňoval pan poslanec slovy: „Pohlaví uvedené v občance v praxi nenapomáhá identifikaci jejich držitelů. Někdy je tomu právě naopak, kdy vzhled lidí neodpovídá běžné představě o mužích a ženách, a tak vznikají zbytečná nedorozumění.“ (viz odkaz zde)

  • pokrokovi-pirati-zruseni-kolonky-pohlavi-v-obcance-zatim-neprosadili
  • pokrokovi-pirati-zruseni-kolonky-pohlavi-v-obcance-zatim-neprosadili

Zmiňovaný poslanec není v naší zemi prvním (a s velkou pravděpodobností ani posledním) „inovátorem“, který se dožaduje zrušení kolonky pohlaví v určitém úředním dokumentu. Například vloni v říjnu se objevila v některých médiích (například zde) informace o tom, že část studentů Karlovy univerzity požaduje, aby byla kolonka pohlaví vyškrtnuta z vysokoškolského indexu, a každý studující by si navíc mohl určit, v jakém rodě ho budou vyučující oslovovat. Tento požadavek byl v sepsané petici zdůvodněn slovy: „Riziko ve zveřejnění spatřujeme například v jednoznačném rozpoznání studentů/studentek, u kterých se jejich upřednostňované oslovování neshoduje s pohlavím, uvedeným v průkazu.“

Zatímco informace o tom, zda se peticí studentů Karlovy univerzity vedení této nejstarší české univerzity zabývalo, již následně v médiích zveřejněna nebyla, návrh Ondřeje Profanta prošel v Poslanecké sněmovně až do třetího čtení, kde však dnes byl většinou hlasujících poslancům přece jen zamítnut. Česká republika se tak zatím nepřipojila k pokrokovým zemím typu Nizozemska, kde v příštích pěti letech z občanských průkazů označení pohlaví zmizí a součástí vládního plánu je navíc odstranit kolonku pohlaví všude tam, kde je to možné. Informaci o pohlaví dotyčné osoby není možno nalézt ani v průkazech občanů Německa či Itálie.

Ne, že by to snad byla zrovna životně důležitá věc, ale já osobně jsem rád, že v rámci genderové rovnosti až tak moc pokrokoví jako například některé země na západ od nás zatím ještě nejsme. Snaha vyžadovat například užívání genderově neutrálních výrazů, prosazovat povinné kvóty na kandidátkách pro ženy či zcela rovnoměrné zastoupení obou pohlaví v té či oné profesi mně prostě přijdou nesmyslné. A obdobné je to i s požadavkem, aby ani v občanském průkazu nebylo uváděno pohlaví dotyčné osoby.

Za své pohlaví by se přece nikdo stydět neměl, a i když obě pohlaví (nevím, zda mi nebude některými v diskusi vytknuto, když se v tomto textu zmiňuji pouze o dvou pohlavích...) mají stejná základní práva, přece jen například platí rozdíl v tom, jak těžká závaží mohou v práci zvedat muži a jak těžká ženy, jaký společenský oděv tam či onde nosí muži a jaký ženy apod.

Zrovna tak nejspíš přijde každému logické, že na koupališti či v bazénu chodí muži do pánských sprch a ženy zase do dámských. Nebo snad časem přijdou někteří aktivisté či politici z některých pokrokových stran na to, že i takové věci jsou přežitkem a v rámci moderních trendů bychom od nich měli upustit?

Autor: Josef Nožička

zdroj: https://nozicka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=771539

Facebook komentáře