Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Odpor proti migrantům není "xenofobie" - ale rozumová úvaha. Vědecky podloženo.

Hodnocení uživatelů:  / 5
NejhoršíNejlepší 

Kolektiv vědců kolem Jiřího Horáčka a Ladislava Kesnera z Národního ústavu duševního zdraví realizoval zajímavý výzkum. A z jeho výsledků dostanou patrně sluníčkáři psotník a ten psotník ještě vzteklinu.
Posuďte sami
Myšlení a argumenty lidí, kteří nevítají uprchlíky, bývá sluníčkáři i novinářským mainstreamem zkratkovitě označováno slovem xenofobie. Přeloženo do češtiny: iracionální obava z cizího či jinakého.

  • odpor-proti-migrantum-neni-xenofobie-ale-rozumova-uvaha-vedecky-podlozeno

Slovem "fobia" je řečeno vše. Nevítači jsou bráni v podstatě jako stejný cvoci jako ti, kteří se bojí pavouků (arachnofobie), nebo otevřených prostranství (agorafobie). Zkrátka každý "nevítač" je trotl a poloviční blázen. Ptej se arachnofobičky na její názor na pavouky - racionální prostě nebude - vždyď je blázen, přeci.. A blázen přeci nemůže přednést validní argumenty.

Jak to ovšem je doopravdy, na to se zaměřil výzkum. Dva výše zmínění pánové se svými teamy vědců se rozhodli prozkoumat, co se děje v mozcích "vítačů" a co se děje v mozcích "odpíračů" uprchlíků. A šli na to poměrně důkladně. Jak vítače tak odpírače uprchlíků podrobili baterii osobnostních a postojových psychologických testů, zkoumání a dotazníků. Na tom by nic až tak nebylo.

Co však je na jejich studii unikátní, při rozhovoru o migrantech použili na zkoumané osoby cituji "nukleární magnetickou rezonanci" (patrně novináři zkomolená funkční magnetická rezonanci), aby exaktně popsali, jaká centra se v mozcích zkoumaných lidí aktivují.

O výsledcích experimentu promlouvá prominentní Český psychiatr Cyril Hoshl v pořadu Českého rozhlasu Dvojky "Jak to vidí"Cituji:

„Design experimentu je poměrně složitý, ale výsledek je jednoduchý a poměrně překvapivý. Zaprvé nejde o xenofobii. Ti lidé, kteří uprchlíky odmítají, z nich nemají strach. Emoční centra nejsou aktivována. Jsou aktivovány čistě rozumové oblasti. To je čistá úvaha. Na pozadí není strach, ale názor.A názor není emoce. Názor si může udělat i počítač. Zkrátka za tím není emoce vyjadřovaná slovním základem fobia, strach.“

Zmíněná studie se zabývala ale ještě dalšími otázkami. „Ukazuje, že odmítači jsou lidé orientovaní spíše pravicově. A povahově jsou to lidé se zvýšenou svědomitostí. Jsou i pečlivější a víc hnidopišští než ti vítači. Vítači jsou víc velkorysí, volnější v zásadách. Já bych to nerad rozvíjel dál, abychom se nedostali do různých paradoxů. Výsledky budou brzy publikovány,“

Předsudek, že odpor či "nevítání" uprchlíků jest dílem jakési iracionální emoční reakce, je tedy exaktně a vědecky vyvrácen. Je zároveň zřejmé, že výzkumem zjištěná fakta budou v příkrém rozporu s tím, jak vnímá elita a sluníčkáři svět. Že klišé, která jsou hojně používána a zažitá neplatí, protože v realitě jsou věci úplně jinak. Moc tedy "sluníčkářům" ani jejich nohsledům nezávidím. Každopádně těším se na kompletní výsledky studie, která má být publikována v brzké době, jesti jí ovšem jako "nepohodlnou" a "politicky nežádoucí" nezametou pod koberec, jak je ostatně dobrým zvykem.

PS:Podotýkám, pro všechny, kteří si nevšimli : Zdrojem informací o tomto výzkumu jest TENTO KONKRÉTNÍ POŘAD ČESKÉHO ROZHLASU. Kliknutím na tento link si zobrazíte jeho stránky, ze kterých lze pořad přehrát.

PPS:Čistě z vědeckého hlediska by jistě bylo zajímavé, a ze společenského hlediska přínosné, kdyby stejným způsobem byli zkoumáni také kritici a příznicvi jiné minority. Například Romské. Možná by pohled z jiného úhlu na takzvaný " český anticigánizmus" na straně jedné a na nekritické zastánce a obhájcena straně druhé, byl ku prospěchu nejen nám, ale i Romům samotným a v neposlední řadě lidem, kteří se o integraci Romské minority snaží.

Autor: Martin Prášek

Zdroj: https://prasek.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=625987

Facebook komentáře