Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Marek Eben se svými slovy o novodobých svazácích trefil do černého

Stejně jako pan Eben, i já vidím určité nebezpečí v tom, jak úzkostlivě se hlídá politická korektnost ohledně toho, jak se kdo veřejně vyjádří například o Romech, LGBT komunitě, uprchlících či o ženách na pracovišti.

Poměrně velkou odezvu vyvolala v médiích slova známého moderátora Marka Ebena, která pronesl na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech při uvádění filmu Žert. V souvislosti s touto filmovou adaptací známého románu Milana Kundery, natočeného v roce 1968, Marek Eben prohlásil: „Ten film je o svazácích. Ono by to svádělo k dojmu, že dnes už žádní svazáci nejsou.

  • marek-eben-se-svymi-slovy-o-novodobych-svazacich-trefil-do-cerneho

Kdepak, vstali noví svazáci.“ A v závěru svého proslovu pak ještě dodal: „Zatímco dříve se hlídala vedoucí úloha strany, dnes se hlídá politická korektnost. Pozor na to!“ (viz odkaz zde)

Zatímco řada lidí Ebenův proslov chválí a komentuje ho v duchu, že svými slovy udeřil pověstný hřebíček na hlavičku, našli se i takoví, kterých se slova o novodobých svazácích viditelně dotkla. Patří k nim například komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk, který v reakci na Ebenova slova na svém twitterovém účtu napsal: „Zaznamenal jsem výrok Marka Ebena, že "zatímco dříve se hlídala vedoucí úloha strany, dnes se hlídá politická korektnost". Jak tohle může někdo srovnávat? Máme snad tisíce vězňů nekorektnosti? Mentální okupace společnosti institutem Václava Klause pokročila fakt docela daleko.“

Dalším, kterému se slova o hlídané politické korektnosti nelíbila, byl komentátor serveru Seznam Zprávy Jindřich Šídlo, který v glose s výmluvným titulkem Dělejte blbé rasistické vtipy! Je to odvážné mimo jiné napsal: „V zemi, kde prezident republiky bez většího zájmu politické elity může rasisticky urážet celou jednu skupinu občanů – Romy – a kde byl čtyři roky místopředsedou Poslanecké sněmovny popírač holokaustu Tomio Okamura, skutečně nevypadá „politická korektnost“ jako ten nejpalčivější problém.“

Pro ty, co film Žert neviděli: pojednává o absurditě doby padesátých let u nás, když hlavní hrdina, ač oddaný komunista, je na základě spolužákova udání vyloučen z vysoké školy i ze strany kvůli tomu, že poslal kamarádce žertovnou pohlednici s textem „Ať žije Trockij!“. Samozřejmě, že dávat na stejnou úroveň dnešní dobu s érou komunismu by bylo v tomto směru nesmyslné, ale myslím si, že to ani Marek Eben nedělá. Za názory se dnes z vysokých škol naštěstí nevyhazuje a například nadávat na politiky se dnes beztrestně může kdekoliv.

Ovšem stejně jako pan Eben, i já vidím určité nebezpečí v tom, jak úzkostlivě se hlídá politická korektnost ohledně toho, jak se kdo veřejně vyjádří například o Romech, LGBT komunitě, uprchlících či o ženách na pracovišti. Zatím to sice u nás není tak jako v USA, kde například děkanka jedné americké univerzity či ředitelka jedné střední školy dostaly v práci výpověď kvůli tomu, že se „ne úplně korektně“ vyjádřily o hnutí Black Lives Matter (viz můj jeden dřívější blog zde), nicméně snahy některých lidí, aby se takto postupovalo vůči „politicky nekorektním osobám“ i u nás, jsou patrné čím dál víc. Stačí si třeba vzpomenout na zhruba dva roky starý mediální hon na dnes už bývalého trenéra hokejových dorostenců Techniky Brno Martina Stloukala za slova, která pronesl ke svým svěřencům v kabině a někdo si je tajně nahrál...

Ohledně vtipů, které veřejně pronášejí známé osobnosti obecně: měly by samozřejmě vždy dobře zvážit, zda se jimi někoho nedotknou na citlivém místě. Nicméně pokud pan Šídlo výslovně zmiňuje „blbé rasistické vtipy“ – chápu, že se někteří lidé mohou cítit dotčeni, když některý vtip pojednává například o tom, že nějaký Rom krade nebo lže, a jsem přesvědčen, že většina Romů takových není. Ovšem na druhou stranu je zvláštní, že tito lidé stejně intenzivně neprotestují například proti vtipům o blondýnách či policistech, byť se asi shodneme na tom, že většina blondýn ani většina policistů hloupých není.

Lidé, kteří přehnaně lpí na politické korektnosti, mi často někdejší aktivní svazáky připomínají. Proto mi přijde, že se Marek Eben svými slovy o novodobých svazácích trefil do černého.

Autor: Josef Nožička

Zdroj: https://nozicka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=789303

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře