Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Krym: „Antimajdan“ a „zdvořilí lidé“

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 
 

Krym je naplněn „zdvořilými lidmi“. Takto říkají málomluvným ozbrojeným vojákům ve stejnokroji bez poznávacích značek, kteří v průběhu dne 28. února vzali pod svou kontrolu nejdůležitější strategické objekty na poloostrově: Nejvyšší radu, letiště v Simferopolu, Sevastopolské letiště Belbek a řadu jiných.

  • krym-antimajdan-a-zdvorili-lide
  • Krym: „Antimajdan“ a „zdvořilí lidé“

Ve všech případech se obešlo beze srážek, a ozbrojení hosté se chovali mimořádně korektně, což se stalo důvodem pro jejich označení, které se rychle stalo populárním v ruském segmentu internetu.

„Zdvořilí lidé“ mj. odzbrojili ukrajinské vojáky a pohraničníky v Balaklavě, a také bez konfliktu zapečetili zbrojnice a vzali je pod svou ochranu.

Na tomto pozadí pokračují na Krymu proruské mítinky. Obyvatelé Simferopolu, Sevastopolu, Kerči a Jevpatorie s ruskými vlajkami žádají o uspořádání referenda o statutu poloostrova. Přitom již stanovené na 25. května referendum o rozšíření autonomie málokoho uspokojilo. Mnozí lidé se otevřeně přiznávají, že by chtěli vidět Krym buď ve složení Ruska, nebo nezávislým.

Stoupence Euromajdanu, alespoň ty, kteří otevřeně hájí svou pozici, mezi ruskými obyvateli Krymu nenajdeme. Ostatně také Euromajdanem svržený prezident Viktor Janukovyč není moc populární: na Krymu ho otevřeně označují za zrádce. Lid už vytyčuje nové vůdce – nejznámějším z nich se stal nový primátor Sevastopolu Alexej Čalyj.

Zároveň se účastní četné oddíly sebeobrany, skupiny Ruského bloku a dalších organizací mítinků, zajišťují pořádek a chrání přístupy k důležitým objektům – a spolupracují mj. s již zmíněnými „zdvořilými lidmi“.

Oddíly krymské sebeobrany a místní Berkut, který se nepodřídil rozkazu ministra vnitra Avakova o jeho rozpuštění, chrání Krym před eventuálním vpádem bojovníků z Pravicového sektoru a jiných band. Několik pokusů podobných „návštěv“ už bylo, a všechny skončily okamžitým návratem hostů domů.

Hlavní otázka, která nyní znepokojuje obyvatele Krymu, to je otázka pozice Ruska vůči Krymu. V případě, když Rusko nepodpoří zájmy Rusů na Krymu, bude možno pokládat tento region za ztracený. Ostatně akce Ruska na podporu „Antimajdanu“, a především na Krymu, se zdají být zatím rozumné a dostatečné. Otázka je, jak daleko je ochoten pokračovat sám Krym – jeho obyvatelé a ti, kdo je zastupují.

zdroj:http://czech.ruvr.ru/2014_03_01/Krym-Antimajdan-a-zdvorili-lide-7397/

 

Podpořte CFP QR Kód ŽLUTÁ oranžová

 

Facebook komentáře