Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Korupce?

Hodnocení uživatelů:  / 2
NejhoršíNejlepší 

Loni na podzim jsme měli komunální volby a stalo se již dobrým zvykem tento svátek demokracie zakončit trestním oznámením pro podezření z korupce na všechny, kteří seděli na vidlákovské radnici. Policie to pak prošetří.... a odloží.

  • korupce

Tu a tam se něco dostane až ke státnímu zástupci a tu a tam se něco dostane až k soudu. A zatím pokaždé to skončilo osvobozujícím rozsudkem.

Není to jen naše místní jihomoravská specialita, děje se to všude. Vlastně marně přemýšlím, který z našich vrchních úřednických či politických představitelů zůstal s čistým neobviněným štítem. Premiér je stále vyšetřován, ale pořád není obžalován, na Zemana zkoušejí vlastizradu, Zimola, Rath, Netolický, Púta... tenhle seznam by byl hodně hodně dlouhý.

A opět není to jen otázka naší zemičky. V jednom kuse někde rozkryli korupční skandál, obvinili ministry, úředníky a kdo ví koho ještě, sestavil se popdle toho žebříček zkorumpovanosti, obvinění jsou lidé z politiky, byznysu, sportu.

Ale když se pak na to podíváte, v devadesáti procentech jde o to, že spolu dva lidé mluvili, něco domluvili a nějak zlehýnka obešli nějakou tisícistránkovou směrnici.

Promiňte mi přátelé, ale mně přijde normální, že spolu lidi mluví. Dokonce mi přijde normální, že si dva partneři v byznysu nebo partneři v politice a nebo klidně i soupeři sednou a cosi dohodnou. Vždyť i ten Trump musí mluvit s Putinem a naopak. A samozřejmě to nejzajímavější si řeknou beze svědků sami dva.

My dneska máme na všechno směrnici na zadávání zakázek ve kterých se stejně nikdo nevyzná, udělá se nějaké zadání, které stejně není dokonalé a nekopíruje dostatečně realitu a pak se lidi diví, že se dálnice staví pomalu a oprava D1 se vleče a prodražuje. A každý den tam někde stojí stavbyvedoucí a státní dozor a nějak se rozhodnou, jak dál. A protože se nesmí nic změnit v rozpočtu a zadání, tak se něco jiného dělá, něco jiného píše a něco jiného fakturuje.

Pak se na to přijde a tisíc stránek směrnice se rozšíří o další stovky nových předpisů a výberové řízení netrvá rok, ale tři roky a nedojde na jedno trestní oznámení, ale bude jich pět. Velké peníze se stejně ztrácejí pořád dál, stále se různí obskurní lobbysti dokáží zajistit svoje odkloněné fondy, ale udělat se nedá vůbec nic, protože se každý bojí cokoliv rozhodnout.

komerční sféra v tomto statečně drží krok s tou státní. Zkuste v nějaké větší firmě najít kohokoliv kompetentního se kterým si můžete sednout do zasedačky a odejít s jasnou dohodou. I tam jsou směrnice, ISO 9001 a podobná lejstra. A když se někdo znelíbí vedení, stačí se mu podívat do počítače a můžete si být jisti, že se za chvíli najde dost důvodů ho vyhodit zcela podle zákona i směrnic.

Zkrátka a dobře, dneska už se nebojuje proti korupci. Udělala se z toho šaškárna, kde jsou všichni postižitelní, bez dlouhé řady podpisů není možné koupit ani kancelářský papír a jakmile utratíte někde pětistovku, už se vás příslušní kontroloři ptají, proč jste to koupili v papírnictví na rohu, jestli tam sedí váš kamarád a kolik jste dostali provize.

Politik nemůže s nikým jednat, ředitel nemůže s nikým jednat, jakýkoliv byznys je vlastně automaticky korupce a nebo trvá neskutečně dlouho a je neskutečně drahý. A troufám si tvrdit, že všechna ta protikorupční opatření jsou už dávno mnohem dražší než všechna ta skutečná korupce.

Nikdo není k ničemu kompetentní, jen je za všechno odpovědný, nikdo nemá ničí důvěru a je to všude na světě stejné. Ať uděláte cokoliv a koupíte cokoliv, vždycky se najde někdo, kdo za tím uvidí nějaké nečisté jednání. A proto nesme schopní opravit páteřní dálnici a nejsme schopní postavit jaderný reaktor. Protože tu není nikdo, kdo by mohl říci, že Temelín dodělají Rusové, protože už tam postavili reaktory dva, tak to nebude kocourkov. Ano, možná je to dražší, ale prostě my jsme ti jaderní inženýři a too řešení je pro nás prostě nejvhodnější. Představte si, to by bylo trestních oznámení a vyšetřování ruského vlivu.

Udělali jsme si to sami. Místo odborníků a lidí na svém místě máme směrnice. Ty samozřejmě nic nevyřeší, nic nepostaví, nic nevymyslí, ale spolehlivě zajistí, že se v nich vyzná jen konkrétní živočišný druh úředníka a papírožrouta a na jakémkoliv místě v systému pak sedí někdo, kdo miluje papíry. Ti kteří milují jadernou fyziku nebo dopravní logistiku, ti jsou odsunuti někam stranou a musejí dělat podle zadání lidí, kteří o tom vědí lautr kulový.

Zkrátka a dobře, dnešní doba není promořená korupcí. Alespoň ne víc než jindy. Je promořená předpisy, které z každého jednání korupci udělaly.

zdroj: https://www.vidlakovykydy.cz/clanky/korupce

Facebook komentáře