Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

K čemu je dobré pohlaví …

Hodnocení uživatelů:  / 6
NejhoršíNejlepší 

Sněmovna před necelými čtrnácti dny sice schválila novou podobu občanských průkazů, ve kterých zůstane označení jste-li muž nebo žena, tím ale pohlavní debata v parlamentu zdaleka neskončila.

  • k-cemu-je-dobre-pohlavi
  • k-cemu-je-dobre-pohlavi

Neprošel pozměňovací návrh Pirátů, kteří dlouhodobě prosazují občanky bez uvedení pohlaví. Pohlaví prý není důležité, neslouží k identifikaci a některým lidem, kteří se necítí být to či ono, či jsou nevyhranění, způsobuje potíže.

Na všech těchto nápadech mne zaráží úzký pruh vidění světa, který přes obšírné vysvětlování zbytečnosti pohlaví v důvodových zprávách a podobně, je zcela lhostejný ke komplikacím, které přivodí, nebo by přivodit mohl, naprosté většině obyvatel, která je se svým pohlavím spokojena.

A tak je potřeba neustále argumentovat fakty, že i právní řád s genderem pracuje. Ženy mají například v případě těhotenství právo na lepší zacházení a pracovní podmínky. Stejně tak to platí v případě mobilizace. Kdyby byla vyhlášena, nastoupí muži.

Se znalostí pohlaví je spojena i řada dalších úkonů - uzavření sňatku, možnost adopce dítěte, provedení osobní prohlídky a podobně....

Nikdo nikomu nebrání, aby se považoval z cokoliv, on, ona, to, neto, ...., ale vymáhat další a další administrativní speciality, které něco stojí a budou způsobovat problémy tam, kde je vymahači úprav nevidí nebo nechtějí vidět, se mi zdá, eufemisticky řečeno, nepřiměřené užitku.

Tato perlička tedy neprošla, ovšem Piráti se jen tak nedají. V poslanecké sněmovně se ve výborech projednává novela zákona o matrikách, jménu a příjmení. Ve hře je pozměňovací návrh o zrušení povinných sterilizací při úřední změně pohlaví.

V praxi to znamená, že opačné pohlaví bude uznáno tomu, kdo se tak cítí, ačkoliv nepodstoupil chirurgickou změnu.

V našem právu dosud platí, že to co má člověk mezi nohama, má úředně stanoveno v dokladech. Aktivisté pomocí Pirátů usilují, aby to tak nebylo.

Na fantazii čtenářů ponechám, co vše by to přineslo, přes zaklínání se psychologickými posudky posudků ...

Ačkoliv se považuji za velkého liberála, domnívám se, že někde strop být musí, i když existují jedinci, kteří pohlaví nepotřebují vůbec a snad by ho nejraději ani neměli.

Bez pohlaví by neexistoval život na planetě. Ovšem krásná a krutá příroda si často sama poradí tak, že civilizaci bezpohlavních jedinců nakonec pobijou barbaři s koulema a utnou tak všeobjímající láskyplnou filozofickou debatou o potřebě mezidruhové diskuze bobra a stromu.

Zdroje:
https://www.lidovky.cz/domov/nove-obcanky-budou-bez-titulu-rodnych-cisel-a-mozna-i-pohlavi-zaklada-pry-podminky-pro-diskriminaci.A210526_180240_ln_domov_rkj

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/obcanske-prukazy-pohlavi-zakon-treti-cteni-takytrans.A210601_154753_domaci_vlc

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/pirati-zmena-obcanky-gender-pohlavi-jmeno-titul.A210504_103038_domaci_vlc

https://www.profant.eu/2020/matriky-pn.html

https://www.psp.cz/sqw/historie.sqw?t=593&o=8

Autor: Štěpánka Bergerová

zdroj: https://bergerova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=771555

Facebook komentáře