Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Jednota Západu už má zase trhliny

Rusku se podle Západu podařilo svou agresí na Ukrajině nebývale sjednotit Západ. Jak jde čas, ona jednota se opět drolí.

Ještě před měsícem panovala v západních médiích včetně našich oslava nebývalé jednoty Západu proti Rusku. Byly postupně přijaty tak zvané sankční balíčky. Střízlivé komentáře sice poukazovaly na to, že státy s protiruskými sankcemi mají jen asi 15 % světové populacemi, nicméně převažující komentáře hovořily o “drtivém dopadu” sankcí na ruskou ekonomiku.

Jako další důsledek ruské invaze na Ukrajinu byly oznámeny kroky k rozšíření NATO o Finsko a Švédsko. Ze zcela jasné situace a rychlého přijetí Finska a Švédska do NATO se ale vyvinulo něco zcela jiného. Proti přijetí se postavilo Turecko a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan požaduje, aby oba kandidátské státy přestaly podporovat organizace, které usilují o nezávislost pro kurdskou menšinu v Turecku.

Proti přijetí Finska a Švédska se postavilo i Chorvatsko. Důvody nebyly vlastně ani oznámeny. Turecko jednání o přijetí Finska a Švédska podmínilo například tím, že budou do Turecka vydány osoby, které Ankara považuje za “teroristy” a které nyní žijí právě v těchto dvou skandinávských státech. Ve Švédsku se již diskutuje o tom, jak vysokou cenu bude muset tato země za souhlas Turecka zaplatit.

  • jednota-zapadu-uz-ma-zase-trhliny
  • jednota-zapadu-uz-ma-zase-trhliny
  • jednota-zapadu-uz-ma-zase-trhliny
  • jednota-zapadu-uz-ma-zase-trhliny
  • jednota-zapadu-uz-ma-zase-trhliny
  • jednota-zapadu-uz-ma-zase-trhliny

Právě v těchto hodinách se jedná o šestém balíčku sankcí EU proti Rusku, který by zastavil většinu dodávek ruské ropy do EU. Výjimku by měl pouze ropovod, kterým teče ropa do Maďarska, Slovenska a Česka. Krátce po oznámení dohody se však objevila zpráva o tom, že Maďarsko odmítá na seznamu nežádoucích osob Ruské federace schválit patriarchu ruské Pravoslavné církve. Sankce tedy zatím nejsou definitivně schváleny a viníkem je “proruský” režim Maďarska. Podle posledních zpráv EU Maďarsku ustoupila a patriarcha ruské Pravoslavné církve není na seznamu nežádoucích osob.

Velké pozdvižení pak vyvolalo i stanovisko Německa, které odmítá posílat Ukrajině těžké zbraně. USA a Velká Británie naopak chtějí na Ukrajinu dodat raketový systém s doletem asi 80 km s tím, že ho Ukrajina nepoužije k ostřelování ruského území. Tyto raketomety by podle Ukrajiny měly změnit poměr sil na frontě, střízlivé komentáře upozorňují zejména na to kolik raket USA skutečně dodají a uzavírají své úvahy tak, že to k žádnému posunu k převaze Ukrajiny nepovede.

Podle analytiků už Rusko změnilo odběratele ropy i plynu zejména směrem do Asie, kde zejména Indie profituje na situaci a kupuje ruskou ropu s výraznou slevou oproti cenám na burze. Zákaz dovozu ruské ropy do EU může vyřešit jen dovoz ropy ze Saúdské Arábie, což se ovšem promítne do vyšších nákladů a dál zdraží pohonné hmoty v EU.

Pokud Ukrajina bude dále odmítat jednat s Ruskem o míru výměnou za územní ztráty Krymu a Donbasu, čeká nás vleklá válka s nejistým koncem, co se současných okupovaných území Ukrajiny týče. Většina analytiků považuje návrat Krymu pod ukrajinskou správu za iluzorní a rovněž tak i návrat Donbasu za spíše nereálný. S pokračujícím konfliktem se budou zřejmě zvětšovat

i rozdíly států EU k přístupu k Rusku a jednotný postup bude stále komplikovanější. Ukazuje se tak, že „izolace“ Ruska v mezinárodním měřítku je fakticky nemožná a sankce sice Rusko omezují, ale nikoli tím směrem, aby stáhlo své vojáky z Ukrajiny, omluvilo se Západu a vše se jako by vrátilo do starých kolejí. Takovou změnu politiky nemůže Západ od Ruska vůbec očekávat. Rusko dnes podle různých odhadů okupuje území o rozloze přes 100000 km2. Dosáhlo toho za cenu velkých lidských i materiálních ztrát a dobrovolný ústup z pozic proto nelze očekávat ani omylem. Dobytí tohoto území Ukrajinou se také nedá očekávat během týdnů a je otázkou, zda je vůbec za současné situace ukrajinské armády reálné.

Zdroj: https://janbarton.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=787939

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře