Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Jak je možné podlehnout tak průhledné lži

Hodnocení uživatelů:  / 25
NejhoršíNejlepší 

Od doby, co mě úplně a nadobro přešlo přesvědčování ovcí, jsem se hlouběji začal zabývat analýzou jejich myšlení. Jak je možné podlehnout tak průhledné lži, i když má daná ovce všechny kognitivní funkce v pořádku, IQ vyšší než 100 a dokonce i nějaký ten titul.

Když jsem ještě přednášel o psychologii marketingu, jako jednu z hlavních strategii jsem uváděl využití autorit - buď odborných, nebo laických (celebrity).

  • jak-je-mozne-podlehnout-tak-pruhledne-lzi

Docházím postupně k názoru, že davová hypnóza s tečkou se projevuje zejména u jedinců, kteří snadno podléhají autoritám a mají v ně bezmeznou a iracionální důvěru (a to často selektivně na základě confirmation bias - tj. za autority cyklicky považuji jen ty, které jim potvrzují jejich názor, ty co mají jiný názor šmahem zavrhnou jako konspirátory, a to bez sebemenšího ohledu na jejich titul, odborné vzdělání nebo reálnou zkušenost).

K tomu se přidává fenomén narcismu (tak skvělý člověk jako já přece nemůže jen tak zemřít, co by si svět počal), obsedantně kompulzivní porucha (neustálé nošení roušky i po vakcinaci, koupání se v dezinfekci) a hypochondrie. Nakonec pak strach z vnitřního obviňování se za případnou smrt, kterou by způsobili svým nejbližším nebo širšímu okoli, kdyby podobné rituály neabsolvovali, což je opět výraz kognitivní disonance - jedním dechem dodávají, že jejich odborníci vědí a mají pravdu, ti ale zase jasně říkají, že "nikdo nic neví" (takže vakcina je řešení, ale zároveň vakcinovaní můžou dále šířit i dostat CVD, takze raději dále ty roušky a 2 metry, dvě vachcíny asi nestačí, tak tři, nebo možná 4 atd).

K tomu je třeba přičíst Maslowovu pyramidu hodnot - lidé nejvíc touží nikoli po penězích, ale po uznání. Pokud převládne názor, že tečka je správná věc, oni se stávají součástí těch správných a je jim tleskáno. Už jsou dost dobře vytrénovaní progresivistickymi sociálními bodíky - tzn už automaticky nepoužívají slova jako negr nebo buzerant, teď se jen pro zmenu fotí na Insta a píšou si hashtag "holka na Phizeru" ovšem anglicky, aby to bylo in.

Jedna se o tzv social signalling, cesky masturbace nad svým dobročlověčenstvím. Touha po uznání je u těchto jedinců silnější než pud sebezachovy. Proto i lidé, kteří skončili na vozíku ihned po aplikaci vakcíny, dále vybízejí ostatní, ať se tím nenechají odradit. Je to stejné, jako když bílou dívku znásilní gang z jiné kulturní oblasti, ale ona nepřizná jejich identitu, protože nebude podporovat rasismus.

 

Facebook komentáře