Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Horší než vojna s Rusem

Měl jsem včera delší rozhovor s maminkou, která mě zasvětila do čerstvých zpráv z Ukrajiny. Máma je samozřejmě se svojí rodinou ve velmi častém kontaktu, mnohem častějším než já, takže má lepší přehled. Po čase si přečetla moje ukrajinské články a řádně mi včera vyčinila, protože moje informace jsou už zastaralé a vlastně přímo zavádějící. Tož vám jdu zatepla prozradit nějaké novinky.

Na Ukrajině se za ty tři měsíce hodně změnilo. Obzvlášť na té západní, kde se válka projevuje občasným výbuchem, kvílením sirén, drahotou a šílenými frontami na všechno. Všechny použitelné ženy jsou už dávno natvrdo zapřaženy ve válečné výrobě a všichni muži, co nejsou na frontě, tak na frontu dojíždějí, aby tam vozili válečný materiál – jídlo, munici, všechno. Už to trvá hrozně dlouho a konec je v nedohlednu.

  • horsi-nez-vojna-s-rusem

Na začátku vládla určitá válečná psychóza. Můžete mít jakékoliv smýšlení, ale když vám nad hlavou létají rakety, hučí sirény a vy nevíte, jestli příští střela není určena pro vás, tak těžko můžete mít pochopení pro Rusa a jeho pokračování politiky jinými prostředky. Válka je prostě vůl. Nám to vždycky říkával čtenář Berrnard – kdyby někdo ohrožoval jeho dům a jeho rodinu, tak nebude uvažovat o tom, kdo má strategicky navrch, kdo je podle mezinárodních norem v právu a prostě se bude bránit. Má pravdu. V první chvíli nastupuje válečný mód, člověk jede na adrenalinu a je prostě tak nějak vzteklý… a ve vzteku řeknete i uděláte věci, které byste za klidného stavu neřekli a neudělali.

Ale pak uplyne nějaký čas a válka se z neštěstí promění v únavný koloběh toho stejného. Říká se, že člověk si zvykne i na šibenici… a začne přemýšlet. A ejhle, najednou se vynořují dávné vzpomínky na dědečka, co si pochvaloval, jak je dobře, když není válka. Vynoří se víra předávaná po generace, že Bůh je víc než Bandera. Ne, nemáte radost, že přišlo to ruské boží dopuštění a těžko budete milovat Putina, který na vás posílá rakety, ale vidíte to už v jiném světle. Obzvlášť když jste denně konfrontováni s běsy, kterým jste nikdy nepřikládali důležitost. Když se váš svět skládá z nedostatku, únavy a strachu, tak to žádný pozemský nacionalista nezachrání. A najednou mám své příbuzné zpátky tak, jak si je pamatujete. Hluboce věřící s naději vloženou v Hospodina, kteří se pozvolna vyrovnávají s otázkou, proč na ně Bůh uvalil takovou zkoušku.

Proč to všechno píšu…

Když se podíváte na aktuální situaci, tak jak nám ji zprostředkovávají dvě propagandy, tak zjistíte, že podobné je to na celé Ukrajině. Nálada se mění. V Kyjevě se prý objevily letáky s fotkou šéfa batalionu Azov, který takto obviňuje Zelenského, že ho zradil a že brzy zradí i všechny ostatní. K tomu se stále častěji objevují různé nahrávky ukrajinských vojáků, kteří jaksi nejsou nadšení z toho, že budou s puškami vrženi proti dělům. Ještě předevčírem nám naši pravdomluvní novináři vysvětlovali, že u Chersonu Ukrajina spustila úspěšnou ofenzívu. Včera už se omezili jen na konstatování, že Ukrajina svojí ofenzívou překazila Rusům plány… a dneska je plný Telegram fotek, jak to tam dopadlo doopravdy – poslali jednu útočnou skupinu, Rusové ji nechali hladce vklouznout do svých linií a pak ji zničili palbou ze tří stran…

Nebudu psát o Severodněcku a dalších místech, protože to je v bledě modrém to samé. Katastrofa za katastrofou. Dnes to tam vypadá jak druhé Debalceve a zítra už mohou být obklíčení úplně. Nejenže neprojedou s technikou, ale už neutečou ani lidi.

Víte, já si dlouho lámal hlavu, jak chce Putin dosáhnout nějakého smíru s ukrajinským obyvatelstvem, proti kterému zahájil válku. Jo, můžete mluvit o nácbatalionech a fašistech v ukrajinském vedení, ale to nic nemění na faktu, že domy hoří především obyčejným lidem. Je celkem nepodstatné, kolik si toho vojensky podrobíte, protože když hodně lidem zničíte to, co si celý život budovali, tak vás prostě nebudou mít rádi a je jedno, jestli se to kolem nich bude ještě jmenovat Ukrajina a nebo Rusko. Po včerejším rozhovoru s maminkou mi to asi došlo. Pro běžného Ukrajince už není jen jeden viník – Putin. Už jich mají víc. Generální štáb, prezidentskou kancelář, samotného prezidenta, oligarchy a různé druhy zrádců – ti kteří nechtějí bojovat holýma ruka a i ti, kteří chtějí bojovat za každou cenu. Putin už je jen jeden viník z mnoha a pracuje na tom, aby ruský vpád na Ukrajinu byl jen bezvýznamnou předehrou následujícího dramatu.

Nedávno jsem psal o tuplem zamrzlém konfliktu. Že když nestačil zamrzlý konflikt na Donbase, tak se to trochu zvětšilo. Ale teď mám pocit, že vůbec nepůjde o nějakou zaminovanou hranici přes kterou se bude z obou stran střílet. Naopak… jde o to, aby se lidi na Ukrajině stříleli mezi sebou. Zbraně už si rozdali, zázračné zbraně ze západu nepomohly, infrastruktura je řádně rozbitá, ekonomika je na huntě, všude drahota a bída…. a teď k tomu připočtěte vojenské neúspěchy, šílené množství prolité krve a metodického Rusa, který si válčí na půl plynu a působí dojmem, že to takhle může dělat navždy.

Pořád se tu mluví o tom, jak Putinovi nevyšly jeho plány na krátkou válku… jo, možná nevyšly. Tak on prostě přešel na dlouhou válku. Hotovo. Klasická ruská vyjebávka. Nenechali jste se porazit za tři dny, vaši američtí přátelé vám řekli, že když chvíli odoláte, tak dostanete podporu a pak už zapůsobí ty sankce a ruská ekonomika se zhroutí. A místo toho si už tři měsíce procházíte šíleným Verdunem. Fronta se zkrátila, ale ztráty vzrostly. Charkov už není v ohrožení, ale ztráty opět vzrostly. Přišly západní zbraně, ale ztráty opět vzrostly. Co myslíte, že se stane, až Ukrajinci dostanou ty americké raketomety a vystřelí s nimi na Rusko? Ano, ukrajinské ztráty opět vzrostou.

Takhle nějak vypadaly poslední dny ruského carství, ne? Vypadalo to, že už nemůže být hůř. Tak vznikla prozatímní vláda… Jenže se ukázalo, že hůř být může a o hodně. Tak přišli Bolševici. A bylo ještě hůř. V zemi začali řádit včerejší spojenci, všichni se navzájem obviňovali, kdo za to může, všichni vraždili jak zjednaní a nakonec se ukázalo, že První světová byla proti občanské válce vlastně jen taková procházka.

Už delší dobu se netajím myšlenkou, že smyslem ruského vpádu je válku protahovat, ne ukončit. Že smyslem je měnit ukrajinskému obyvatelstvu názor těmi nejklasičtějšími ruskými metodami – kulkami a šrapnely. Ale teď si začínám myslet, že to bude ještě horší. Že ukrajinské obyvatelstvo změní názor, až z toho bude občanská válka. Až se vedle jejich vlastního vyvražďování ukáže to ruské válčení jen jako bezvýznamná předehra. Proto ten tlak na Kyjev, proto taktika buldozer. Proto ten rychlý postup na jihu.

Já bych se vlastně nedivil, kdyby Putin ty Azováky fakt propustil. Možná si toho Prokopenka nechá a udělá z něj exemplární případ, ale jeho podřízené by mohl Zelenskému vrátit… Vzpomeňte na nepochopitelné propuštění Savčenkové. Tohle může být podobné.

Jestli náš Západ něco neumí, tak je to ukončení občanské války. Neuměli to ani v Iráku, ani v Afghanistánu, ani ve Vietnamu, ani v Kambodži, ani v Barmě, ani kdekoliv v Africe a vlastně ani na Balkáně. Pokud někde války skončily, tak rozhodně ne díky důrazu na lidská práva, ale prostě to rozhodl ten silnější. Kamkoliv Západ vlezl, tam je nenáviděn až za hrob. Ukažte mi jedinou zemi po americké intervenci, která si příchod Američanů pochvaluje. Ukažte mi jedinou zemi, kde se po amerických pořádcích žije lépe než před nimi.

Takže… nálada na Ukrajině se mění. Ale mění se k něčemu, co bude ještě stokrát horší než válka s Ruskem. Místo jednoho univerzálního viníka už jich mají hodně. Blíží se to k občanské válce. Boj o moc různých skupin, které budou podporovány ze západu i východu, severu i jihu. Rumunské zájmy, polské zájmy, maďarské zájmy, americké zájmy, ruské zájmy, turecké zájmy, novodbý Wrangel i Kolčakov… k tomu nulové ohledy a nulové právo. Tohle Putin vaří v ukrajinských kotlích. Vaří základ občanské války, vedle které bude vojna s Rusem vypadat zcela nepodstatně.

A pak… až v tomto maglajzu Západ zase tragicky selže, až mu nezbude nic jiného, než dát ruce pryč, až bude Ukrajina plná mnohem větších masových hrobů než dneska, pak teprve přijde Putinova chvíle. A ti stejní, co ho dneska nenávidí, ho budou velebit. Protože ukončí vraždění.

zdroj: https://www.litterate.cz/horsi-nez-vojna-s-rusem/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#3 sergej 2022-06-02 20:39
Jo, v odkazu to vysvětlí po lopatě i značně zabedněným že na tom pracují lichváři kšeftu a musel bych si to pustit znovu abych dal jeho výraz definice a od toho kdo se v tom orientuje.
https://svobodne-radio.com/2022-06-01-studio-beta-martin-koller-s-novymi-poznatky/
https://www.youtube.com/watch?v=52zIso8OEuQ
https://www.youtube.com/watch?v=BooiVypT2m0 time 5:18
https://www.youtube.com/watch?v=9a---cJa5-E
Citovat
#2 nowak 2022-06-02 19:51
...a až nebude v Evropě teplo,až bude benzín na příděl,až nebudou potraviny každý den,ale na lístky,půjdou národy Slováků,Čechů,u kecaných Poláků,sebevedo mých Němců,Francouzů a dalších,..půjdo u proti Putinovi? Těžko, VINU najdou jinde a Ukrajinský problém se velmi lehce může stát Evropským problémem.Již dnes,jděte si koupit "určité" zboží a zjistíte,že. JEN DVA KUSY! Ale píše se 21 století a ne roky po 1945!!!
Citovat
#1 Pája 2022-06-02 14:14
Moji předci také pochází z Ukrajiny, snacha je Ukrajinka. Musím autorovi poděkovat. Dosud jsem si myslel, vzhledem i informacím u "U", že to ani nemůže být pravda. Teď jsem zjistil, že je nás více. Těch co mají na věc svůj názor. Jiný názor, ale STEJNÝ názor. Děkuji!
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře