Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Dočkáme se brzy i Měsíce česko-bruselského přátelství?

Považuji za zcela absurdní, když centralismus Evropské unie dosahuje již takové míry, že svým členským zemím nařizuje, kolik procent filmových děl z evropské produkce musí divákům nabízet.
Pamatujete si ještě na takzvaný Měsíc československo-sovětského přátelství (MČSP)? Mnozí z vás nejspíš ano, nicméně pro ty čtenáře, kteří se narodili až po roce 1989, uvedu pro jistotu vysvětlení. MČSP začínal vždy 7. listopadu na výročí VŘSR a trval přesně 30 dnů. Během nich se v kinech v celém Československu promítaly vesměs sovětské filmy, na řadě míst se konaly koncerty vážné hudby se sovětským či ruským repertoárem, někde případně probíhaly literární a recitační večery, zaměřené na sovětskou a ruskou literaturu.

  • dockame-se-brzy-i-mesice-cesko-bruselskeho-pratelstvi

O „nadšení“ většiny obyvatel Československa z této pravidelné nabídky sovětské kultury nejlépe svědčilo to, že v řadě kin se během listopadu nepromítalo vůbec, nebo jen zcela výjimečně. Velmi často totiž docházelo k tomu, že na sovětský film přišlo tak málo diváků, že se nevyplatilo ho promítat. Dokumentuje to ostatně i známý oscarový film Kolja při scénce, kdy si Zdeněk Svěrák coby František Louka, který přijde s malým chlapcem Koljou do kina, musí koupit pět lístků, aby se filmové představení "Jen počkej, zajíci!" mohlo hrát.

Poté, co v roce 1989 u nás padl komunistický režim, jsem byl přesvědčen, že k takovým absurditám, jakým byl zmiňovaný Měsíc československo-sovětského přátelství, již nikdy víc docházet nebude a že už nikdo nebude nutit někoho k tomu, jaké typu filmů povinně vysílat či nabízet občanům. Když jsem si však včera na iDNES přečetl zprávu s titulkem Málo filmů z EU. Brusel hrozí Česku pokutou kvůli nenaplněné směrnici, tak jsem pochopil, že jsem se bohužel nejspíš mýlil...

Ve zmiňované zprávě se totiž píše o tom, že Evropská komise zažalovala Českou republiku a spolu s ní další čtyři země EU za to, že „nevynucují nová unijní pravidla pro obsah audiovizuálního vysílání, přijatá v roce 2018.“ Přičemž k této „nehoráznosti“ ze strany ČR došlo kvůli tomu, že české orgány nezapasovaly obsah příslušné evropské směrnice do vnitrostátního práva. Jak je dále v článku na iDNES uvedeno, zmíněný unijní předpis má například zlepšit ochranu dětských diváků, podpořit kulturní rozmanitost obsahu televizního vysílání či zlepšit ochranu diváků před násilnými a nenávistnými projevy i nežádoucí reklamou. Stanovuje rovněž povinný podíl nejméně 30 procent evropské produkce v digitálních videotékách.

Některé cíle této směrnice bych ještě chápal. Ale stanovovat povinně, kolik procent filmů, nabízených ve videotékách, musí povinně být evropských? Ne, že by těch 30 procent bylo přehnaně velké číslo, a řada lidí včetně mě má nepochybně v oblibě například francouzské či italské komedie i vážné filmy, německé kriminálky apod. Ale považuji za zcela absurdní, když centralismus Evropské unie dosahuje již takové míry, že svým členským zemím nařizuje, kolik procent filmových či jiných uměleckých děl, vzniklých z evropské tvorby, musí divákům povinně nabízet. To už opravdu nemá daleko k tomu, aby byly v brzké době po vzoru někdejšího MČSP vyhlašovány například Měsíce česko-bruselského přátelství...

Zdroj: https://nozicka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=787452

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#2 Efs 2022-12-19 22:31
Nejsem si úplně jistý, leč mám za to, že "Měsíc" trval až do 12. prosince -- datum podepsání smlouvy mezi SSSR a ČSSR.
Citovat
#1 sergej 2022-05-21 20:31
No to halivůdů tu ztelpanost brajícím rozum je musí dorazit na "hukary. :-)

Tam to asi bude pod zastřešující agendou "ziskovců 2030 a ubozí zmítaní konzumenti neví kdy a kde či jak to od kterých molochů úžer chytnou díky zaslepujícími konzumerismu voděných loutek na kraj propasti a ty záměry "egeniků a dákších bisinessmanů jistě nejsou stejné asi davu umítaných již i děsivými kašpary kdy se to projevuje že evidentně nejsou zaměstnanci zájmů voličů ale jedou agendy čerpání ode všech v rámci kapitalizací zisků a socializací ztrát jak zanášející slepice a 5koalní šestiformátem je takový etalon těchto záměrů pokud si jen zmapujete jejich konání ale jistě je to i stylem globalismu.

Samosebesociopatizační ztelpané trubková zařízení školastiky inkluzky pominutých uctívačů trhu toho trha tržíčka mamon zmar beznaděj.
Jsou to paradocy kdy nedávno na cnn prima ikváči troubili své ekonomické nesmysly, prostě mlíkaři kterým ještě kape z bradiček smrkáčům a když tam oponoval pan Kobza tak to vypadalo že jim ulétli včely a snad na ně mluví marťansky protože evidentně neměli vstupy chápání mentálové pojmout o čem hovoří ubožáci žvástů o věcech které jsou stejně v rukou globálních lichvářů, businessmanů a pátých kol u vozu dnešních jejich podržtašek – poblitiků až na vyjímky typu Orbán, Putin, světe div se Erdogan. V našem blízkém okruhu a cvičenci, formanti se naprosto díky nacvičeným klišé asi snad až hypnózou neorientují že jde o jejich života formát společnosti v kterém budou asi skučet a kvílet jako vnitrozdebilizo vaní hubkaři ulítlí na lepším matroši jak red bull co pitomcům dává křídla. :yes: A situace je triskní ňámtary a mlaskoni sebeududodkováv ajících se ve spolel. Možná že by měla rada pro televizní a rozhlasové vysílíní nařídit povinnou rotaci postižených kolektivů jejich mysliveckou latinou zhoubných cintů a obětí profese možná i působením možná obdobou MK ultra zájmovců zdebilizace řekněme lobbysty [red]což se u kovidiotů nedávno povedlo na 1 s *[/red]. :wacko: Time 59:30 / 1:01:30 a vezměte to kontinuálně :bye:
https://www.svobodny-vysilac.cz/2022-05-12-komentare-ans-k-aktualnimu-deni/
https://www.youtube.com/watch?v=tllqGr6iTCQ
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře