Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Dezinformace v tažení proti dezinformacím na SeznamZprávy.cz

Zdeněk Koudelka 
 
Boj proti tak zvaným dezinformacím považuji především za tažení proti svobodě slova. Vždy byli novináři protivládní i provládní – za Rakouska, Protektorátu Čechy a Morava, normalizace i dnes.

Příkladem tohoto pochybného boje jsou dva texty na SeznamZprávy.cz, které údajně mají odhalovat dezinformace a ukazovat pravdu. Avšak užívají nepravdivé informace a je na každém, aby je nazval dezinformací, lží či jen omylem. Jsou to články, které hodnotím, že slouží v mediální podpoře vládou podporovaného kandidáta na prezidenta Petra Pavla. Ve skutečnosti ukazují na problém: „Kdo ohlídá hlídače?“.

  • dezinformace-v-tazeni-proti-dezinformacim-na-seznamzpravy-cz2

SeznamZpravy.cz x Radek Vondráček
V článku PETR JUNA, JIŘÍ VOKŘÁL: Ověřeno: Komunisté v Praze neměli 60 procent, města a vesnice nevolí proti sobě (Seznamzprávy.cz 17. 1. 2023) autoři kritizují poslance Radka Vondráčka za špatné uvedené výsledky voleb v roce 1946. Uznávají, že správně uvedl výsledek komunistů na Moravě (asi 34 %), ale nesprávně v Praze.

Ovšem sami dezinformačně tvrdí, že na území Čech dostali komunisté celkově 40,2 %. To není pravda. V Čechách získali komunisté přes 43 %. Výsledek asi 40 % pro komunisty v roce 1946 platí pro území Čech, Moravy a Slezska dohromady. Takže Seznam Zprávy dezinformoval a přitom se tvářil, že proti dezinformaci bojuje. Pravdou je, že Morava a Slezsko nejsou Čechy.

SeznamZprávy.cz x Cz24.news
V článku LUKÁŠ VALÁŠEK, KRISTINA CIROKOVÁ: Do kampaně vstoupily dezinformační weby. Nahrávají Rusku a Babišovi (SeznamZprávy.cz 19. 1. 2023) autoři kritizují vystoupení odpůrce kandidáta Petra Pavla Miroslava Kříženeckého a přitom zřejmě s negativním záměrem vůči němu jej označují: „hlavní vojenský prokurátor z éry bývalého režimu Miroslav Kříženecký“. Ovšem Miroslav Kříženecký byl československým hlavním vojenským prokurátorem 1990-92 a v roce 1993 byl hlavní vojenský prokurátor České republiky. Tedy ne za starého režimu, pakliže ovšem autoři neoznačují starý režim režim polistopadový s tím, že dnes již máme nějaký nový režim.

A možná v tom novém režimu už skutečně jsme. Režimu, kde se Vojenské zpravodajství neštítí žádat o vypnutí vládě nepohodlných webů. Požádá snad i o likvidaci vládě nepohodlných publicistů? Raději vzpomínám na režim 90. let 20. století, který trval i v dalších letech, režim, kdy vláda lidem do toho, co si čtou, nestrkala rypák.
 
Možná je to již starý režim a přichází nový režim, kde Vojenské zpravodajství žádá o cenzuru a kdy soukromí provozovatelé internetu tento neústavní krok akceptují. Možná přichází doba nového režimu s představiteli, kteří se při likvidaci svobody slova nezakecají. Ale pokud ještě nemají veškerou moc, je dobré proti těmto novým omezovačům svobody slova vystoupit.
 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře