Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

ČR může být zemí bez stálé armády

Podle mne nejlepší, co můžeme my i další země světa učinit pro bezpečnost a stabilitu, je zrušit armádu, rozpustit vojska, recyklovat zbraně a zaujmout čistě mírovou politiku.

Malá a klidná země jako Česká republika, a navíc součást evropského celku, nepotřebuje vydržovat velké a nákladné vojsko. Vzhledem k tomu, že nemá nepřátele, nemusí se obávat napadení. Pokud bude zemí bez vojska, nebude nikdy pro nikoho představovat potenciální hrozbu. Ušetřené miliardy může použít na jiné, prospěšnější věci.

Zní to jako utopie? Vůbec ne. Tímto způsobem již mnoho let fungují některé státy světa. A jsou něčím nebo někým ohrožené? Naprosto ne. Představa, že odzbrojená země bude okamžitě napadena a obsazena jinými, je zcela nepodložená.

  • cr-muze-byt-zemi-bez-stale-armady

Jedním ze států, které nemají žádné vojsko, je Kostarika. Tato středoamerická země takto existuje již od roku 1948 a na rozdíl od mnoha jiných států nezažila za celou dobu od tohoto data žádný konflikt.

Panama ústavním zákonem zrušila své stálé vojsko v roce 1990. Po desetiletích bojů, převratů a invazí v této zemi tímto krokem zahájila éru klidu, která trvá dodnes. Pro latinskoamerické země, tradičně často zmítané občanskými boji a vojenskými převraty, by mohla být dobrým příkladem a ukázkou toho, jak se ze začarovaného kruhu násilí dostat na lepší, mírovější cestu.

Z evropských zemí nemá armádu Island, ačkoliv je přitom členem NATO. V roce 2006 navíc zrušil jedinou americkou základnu na svém území. Přesto (nebo možná proto) je zemí úspěšnou, bohatou, a známou jako jedna z nejmírumilovnějších zemí na světě.

Z nám blízkých zemí to jsou pak dále např. Monako nebo Lichtenštejnsko. Celkem je jich okolo deseti, které se vzdaly nebo nikdy neměly vojsko.

Tyto jmenované země mají obecně nízkou kriminalitu a jsou vnímány jako vyspělé a bezpečné. Bezpečnost všech těchto zemí zajišťuje policie, bezpečnostní služba, příp. někde pohraniční či pobřežní stráž, což se zkušeností ukazuje jako dostačující.

Nejsou účastníci válek a bojů naopak země, které se orientují na zbrojení, preferují agresivní politiku, vydržují početná vojska, která modernizují a rozšiřují? Ponechám na úvaze čtenářů.

Ladislav Zelinka
http://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Zelinka-SZ-CR-muze-byt-zemi-bez-stale-armady-404663

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře