Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Břetislav Olšer: To je dobře, že patříme do zdravé části stáda…

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 
  • necas_merkel
Pro začátek trochu zoologie. Jana Nagyová, šéfka premiérovy kanceláře, získala rekordní odměnu ve výši 190 tisíc. Premiér Nečas to ocenil po svém, v rožnovském stylu, když řekl, že si to zaslouží, bo dře jako kůň... Kolikpak ještě má před sebou Taxisů...? Stačilo pár dnů a ve hře je další zvířecí přirovnání pana premiéra. Tím, že se Česko bude podílet na půjčce, chce podle něj zároveň vydat signál, že patří "do zdravé části stáda" a že si takovou půjčku může dovolit. A že by bez slintavky a kulhavky...? Ovšem běhavku bruselsko-lisabonskou určitě máme...

Nicméně na záchranném plánu pro eurozónu se chce tedy podílet i česká vláda. Souhlasila s půjčkou pro Mezinárodní měnový fond ve výši až 1,5 miliardy eur, tedy 38 miliard korun. Slova ministra financí Miroslava Kalouska. Vláda prostě požádá ČNB, aby půjčku poskytla ze svých devizových rezerv, a za půjčku se jí zaručí. Záruku by ovšem musel potvrdit parlament podle § 72 Zákona o rozpočtových pravidlech. Je v něm tolik šílenců...?

Do čeho se to stále víc propadáme: Klasik by řekl; svět se řítí do ďáblovi řiti. Evropská unie je především velký moloch, v němž našlo skvělou obživu několik tisíc europoslanců a dalších úředníků, z toho 754 europoslanců, jejichž platy jsou skoro dvojnásobkem příjmu českého premiéra. To už stojí za zuřivé obhajování Lisabonského elaborátu... Kdo je v čele tzv. letadla? Němci mají 99 europoslanců, na konci je Kypr se šesti... Na koho dřív příjde řada s vyplácením...?

V Kanadě jsem se v tom ohledu dosti poučil. Její státní dluh, patrně kvůli multikulturalismu, byl tak vysoký, že jenom úroky z něho byly vyšší než daně, vybrané za den od kanadských daňových poplatníků... Stejně brzy dopadne i Česko. Jedním z odpůrců této rozhazovačné sociální politiky byl filozof Matt Ridley, který vydal knihu "The origins of virtue" (Původy ctnosti) s podtitulem "Human Instinct and the Evolution of Cooperation" (Lidský instinkt a vývoj spolupráce). Připomeňme si znovu její hlavní teze...

Autor hovoří o tom, že lidské tělo se skládá asi z osmdesáti tisíc genů, z nichž sice každý sobecky sleduje jen svůj vlastní cíl, ale v zájmu funkčnosti celého našeho těla musí toto své sobectví omezit a naučit se spolupracovat. A jelikož člověčí jedinci, jimž tyto geny přináležejí, tvoří společnost, tedy stát, třeba i sedmadvacet států, platí podle Ridleye tento princip "genové součinnosti" také pro tuto společnost, stát...

Stručně řečeno: Lidské jednotce, stejně jako společnosti, tedy státu, nezbývá nic jiného, než přemoci svůj instinkt a pragmaticky se chovat mile ke svým spoluobčanům, nebo se alespoň pokusit je snášet a naučit se hrát účelovou hru, v níž je ale vždycky něco za něco. "Pokud nebude mezi členy společnosti dohoda, co se za co vyměňuje, společenský systém se rozpadne, protože doplatí na to, že dává svým občanům neúměrně vysoké sociální výhody a amorálně slibuje, že je možné dostat něco za nic," lze citovat slova "genového" filozofa. A v EU žádná podobná dohoda není, spíš naopak po řecky.

Letadlo je letadlo; dáme do společné kasy kolem 1,1 bilionu eur, dostaneme o zhruba 700 milionů eur víc. Jak dlouho mohl tento švindl vydržet, to už dnes prostřednictvím Řecka či Irska a Itálie víme. Jen blázen si mohl myslet, že něco vydrží fungovat, když přijímá míň, než kolik vydává...?

Než se tento moloch s dobře placenými europoslanci rozsype jako každá podvodná pyramidální hra, stačili nás soudruzi Barossové připravit o většinu "rodinného stříbra". Rafinovaně nám skrze slátaninu zvanou Lisabonská smlouva brali jeden český podnik za druhým, český výrobek za výrobkem. Prý bude víc peněz. Chtělo to napřed "odklonit" krev z českých bankovních ústavů. Infiltrace se zdařila. Ve 14 bankách v Česku už zahraniční peníze převažují. V 9 bankách je zahraniční kapitál zastoupen stoprocentně, v sedmi bankách pak převažují akcionáři naší země a pouze pět bank je ryze českých.

Jeden známý vtip závěrem...

V letadle letí Nečas s Kalouskem. Nečas říká: "Vyhodím z okénka tisíc stokorun, ať má tisíc lidí radost..." Kalousek ho přebije: „Vyhodím z okýnka pět tisíc dvoutisícovek, ať má radost pět tisíc našich občanů..." Pilot se otočí a řekne: „Vyhodím vás z letadla oba, ať mají radost všichni..."

Inu, kdo nic nedělá, ten nic nezkazí, ovšem jaképak zdravé stádo, když ho vede vůl...?

Snímky Břetislav Olšer

Facebook komentáře