Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Břetislav Olšer: Čína – Trest smrti za 68 zločinů, též za zabití pandy a daňové úniky

  • cinsky-premier
V roce 1941 nařídil Čankajšek trest smrti za pěstování máku, výrobu opia nebo jeho prodej, a přesto bylo v Číně v roce 1946 přes 40 milionů kuřáků opia. V současné době existuje 68 trestných činů, které jsou Pekingem trestány smrtí. Ročně je v Říši středu popraveno na 1 300 osob.

Za jaké trestné činy? Patří mezi ně daňové úniky, hospodářská korupce, opakovaná kriminalita bez ohledu na její povahu, zabití pandy nebo pašování drog. Jedna z deseti poprav je trestem za nenásilnou ekonomickou kriminalitu. V budoucnu by však už neměli končit na popravišti ti, kdož se proviní hospodářským zločinem.

Chystá se dodatek zákona, který navrhuje vypuštění 13 nenásilných ekonomických trestných činů, jež jsou postižitelné trestem smrti. Absolutním ortelem by se podle nové iniciativy neměly trestat například různé finanční podvody (daně, úvěry, daň z přidané hodnoty), pašování kulturních památek, drahých kovů nebo ohrožených druhů zvířat. K trestu smrti se dále nebudou odsuzovat lidé starší 75 let.

Ekonomická kriminalita vážně porušuje společenský a hospodářský pořádek Říše středu. Od roku 2000 Čína odhalila 277 tisíc ekonomických zločinců a zatkla více než 260 tisíc podezřelých. Tím se snížily ekonomické ztráty země o 67 miliard čínských jüanů. Od roku 1998 už repatriovali do Číny přes 230 podezřelých z ekonomických zločinů, kteří uprchli do více než 30 zemí a daňových rájů. Pořád ještě na 500 osob čínského původu, podezřelých z ekonomických zločinů, zůstává v zahraničí.

Mohou tedy výstražné tresty smrti za nečekaný "boom" čínské ekonomiky a více než 10% růst průmyslové výroby? Zcela hypoteticky; 72 miliony čínských komunistů, necelých pět procent z 1,4 miliardy obyvatel, má za cíl sledovat ekonomickou kriminalitu, aby nestranická část země poctivě plnila vytyčené záměry, které povedou k tomu, že se ČLR stane ekonomií number one na světě. Proč by nemohla Čína zvládnout svůj kapitalismus pod dozorem komunistů? Držet 55 národností a etnik zkrátka. Drsně dát najevo, že se nesmí podvádět, tunelovat a korumpovat. A když to nepůjde po dobrém, půjde to po zlém. Ještě to nikdo nevyzkoušel. Proč ne...?

A co s kapitalismem? Jak tvrdí prof. Milan Zelený, hospodářská krize je jeho přirozenou součástí. Krize má totiž údajně očistnou funkci. Má identifikovat špatné podniky a manažery a vytvořit tak nový prostor pro nové podniky i podnikatele. Základem svobodného trhu je realizovat přidanou hodnotu, benefit či zisk. To však prý nejde na základě donucení, klamu, podvodu, dezinformace, zamlčení anebo hrozby, okradení, hlouposti, zneužití a neprůhlednosti... takový „trh" jistě není svobodný. Tak jako svoboda občanská není svobodou střílet, ale hlavně nebýt zastřelen, tak i svoboda tržní není svobodou okrádat, ale nebýt okraden. Za vším hledej čestnost, průhlednost a korektnost v jednání obou stran – jakož i prosté dodržování zákonů.

Jak nastane krize? Když stát a instituce přestanou regulovat tržní chování obou stran a začnou netržně intervenovat ve jménu nebo zájmu jedné či druhé strany, pak nastává útlum regulačních a seberegulačních tržních sil a nastupuje nerovnováha, chaos, recese a krize. Příčiny té současné jsou bubliny ve virtuální ekonomice finančních spekulací, arogance, chamtivost, podvody a korupce bossů Wall Streetu, z čehož se rodí hlubší politická zvůle, klam a touha po moci.

Takže i takto elegantně se lze vylhat z nešvaru, který je nám vnucen jen proto, že lidstvo je množinou neřestí a falše, sklonů k nevěrám, zradám, zlodějnám, podvodům a násilí. Znamená to, že lidé musí co půl století naordinovat svému kapitalismu hospodářskou krizi a poté klistýr, aby se pročistili a mohli znovu dál fixlovat...? Lapidárně řečeno; jednou za čas je třeba provádět čistky. Zavřít ty, co podváděli s černo-červenými čísly, kradli jako straky a korumpovali, kde se dalo, pak vyhodit na dlažbu ty, co se flákali, a těm, co zbyli, doporučit rekvalifikaci na manažery nebo sebevraždu... Tak funguje kapitalismus. A ten po čínsku? Pro výstrahu někoho popravit, aby ostatní věděli, že krást a podvádět se nemá. Kdyby mnozí naši politici fungovali v Číně, už by nežili. Každému podle jeho zásluh, každému podle jeho potřeb...? Jsou čínští komunisté hlídacími psy svého ekonomického "boomu"...?

Svět se nyní potácí nad propastí. Ve znamení čistky. Ve Spojených státech i ve zbytku světa mají poněkud chronickou hospodářskou krizi. Cituji přední světové agentury. Přetrvávající recese na trhu s bydlením a stoupající ceny energie v USA způsobují, že výrazně přibylo amerických společností, které musely vyhlásit úpadek. Loni ve třetím čtvrtletí vyhlásilo bankrot více než sedm tisíc tamních firem. O soudní ochranu před věřiteli vloni požádalo bezmála dvacet tisíc amerických firem, přitom obvyklý počet v posledních letech byl 35 až 40 tisíc společností za rok. Ještě před několika roky byl Island sedmou nejbohatší zemí světa, dnes se po svém vyrovnává s tvrdými dopady hospodářské krize, při které zkolaboval celý bankovní sektor země. Zprávu o vinicích krize, při níž padly tři největší banky, nyní veřejně s patřičnou ostudou předčítají na jevišti Městského divadla v Reykjavíku.

Federal Housing Finance Agency jako regulátor polovládní a polosoukromé instituce zajišťující hypotéční systém v USA podala žalobu na sedmnáct bankovních domů. Podle FHFA tyto banky dobře věděly, že jimi vytvářené balíčky hypotéčních a jiných úvěrů mají nulovou hodnotu. Přesto je vytvářely, jejich marketingová oddělení opatřovala tyto produkty velmi nadějnými názvy. Prostě známka nejvyšší kvality. A poté krach...

Bývalým manažerům Enronu a finančního ústavu Merrill Lynch hrozí za podvody a zločinné spolčení trest až patnáct let nepodmíněně. Bernie Madoff, král Wall Streetu a člověk, kterému svěřila své úspory většina boháčů světa, skoro padesát let svým klientům spravoval peníze a podváděl. Hvězdy showbyznysu, finančníky, šlechtu i uznávané vědce. Trvalo téměř půl století a Madoff stihl zpronevěřit 65 miliard dolarů. Dostal za to 150 roků vězení...

Ruský imigrant a významný bankéř ze San Franciska Alexandr Loushtak byl odsouzen k šesti letům vězení za praní špinavých peněz a za vydírání, jímž připravil investory zhruba o šest miliónů dolarů. Tento člen ruské mafie byl obviněn z osmi případů vydírání a z asi 15 případů právní špinavých peněz již v roce 1999. Trest mu byl snížen, protože spolupracoval na objasňování mezinárodního systému praní špinavých peněz.

Ještě před šesti lety žilo pod hranicí chudoby 36,5 milionu Američanů. Od vypuknutí krize jich přibylo 27 procent a tato čísla podle sociologů dále porostou. Stát byl nucen seškrtat sociální programy a nezaměstnaní, kteří dříve pobírali slušné mzdy, jsou často nuceni brát špatně placené práce. Dostávají se tak do začarovaného kruhu chudoby, ze kterého není úniku.

A tak by se dalo pokračovat v děsivém výčtu i v polemice, jestli je lepší recese, očista, recese, očista... únavná sinusoida, anebo světoví ekonomové, drženi zkrátka čínskou ideologií...? Malý dvůr a velký bič... Někdejší poradce Sládových republikánů profesor Milan Zelený, co si říká globální profesor, působí na Fordham University v New Yorku, ale také na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Že by ani on neměl o ekonomice ani tušení...?

Podle iDnes, ještě před šesti lety žilo pod hranicí chudoby 36,5 milionu Američanů. Od vypuknutí krize jich přibylo 27 procent a tato čísla podle sociologů dále porostou. Stát byl nucen seškrtat sociální programy a nezaměstnaní, kteří dříve pobírali slušné mzdy, jsou často nuceni brát špatně placené práce. Dostávají se tak do začarovaného kruhu chudoby, ze kterého není úniku...

„Některé klasické automobilky zbankrotují a zůstanou jenom menší, životaschopné odnože. Tradiční automobilka končí a to je právě ta očistná funkce krize – otevírání prostoru novým a novému. Bez takové katarze bychom ještě dnes jezdili s koňskými povozy," řekl prof. Zelený v nedávné televizní debatě ekonomických špiček. Tak to by měl pan globální profesor říct desítkám milionům globálních nezaměstnaných, hlavně těm tisícům z právě zbankrotované největší automobilky světa General Motors (GM) v USA. Právě jim asi nic jiného nezbude, než aby si znovu zapřáhli koňské povozy. General Motors totiž vykázal ztrátu ve výši 15,5 miliardy dolarů – přibližně 241 miliard korun.

„Vláda by neměla rozhodovat a určovat, kdo přežije a kdo zkrachuje – není vybavena taková rozhodnutí provádět. O bankrotu rozhoduje ocenění a soud trhu, ne státní intervence..." dodává prof. Zelený. Ovšem bez státního znárodňovacího mechanismu by ale zmíněná očista moc neočistila. To by manažeři, kteří promrhali, co se dalo, neměli na své "zlaté padáky" a zadlužené firmy na výplaty pro své ředitelské osazenstvo... Co zestátněné tisíce bank a firem po celém světě? Že by Čína toho byla jasným příkladem? Za pár roků vystřídá USA na postu světové ekonomické jedničky. Dnes je to cca 10% nárůst její průmyslové výroby a nejvíc všeho; od aut, přes televize, mobily či internet.

Drží svět v hrsti, jelikož má nejvíc devízových prostředků i největší podíl v nákupu státních dluhopisů Spojených států a EU. Suma sumárum vše asi za pět bilionů dolarů. Kdyby chtěla koupit pár amerických států, má je co by dup. I bez povinné krizové katarze... Čína, jak je zřejmé, svůj trh nereguluje, ale expanduje. Za deset roků tak bude činit rovněž Vietnam, kde už dnes existuje tzv. státní kapitalismus. Privatizace pod dohledem komunistické ideologie by měla zabránit vzniku přirozené součásti kapitalismu, jíž se říká "očistná" hospodářská krize. A korupce je pak přirozeným důvodem trestu odnětí svobody, stejně jako je smrt přirozenou součástí života. To ví hlavně těch 50 milionů lidí světa bez práce a další více než miliarda chudáků na Zemi, co trpí hladem. Jen za letošní rok jich přibylo 105 miliónů. Důvodem jsou vysoké ceny potravin.

A co miliony zdravotně nepojištěných občanů USA, kteří neměli nikdy nárok zavítat k lékaři, i kdyby měli smrt na jazyku. Jak se k šoku všech ukázalo, mnozí už nebyli u doktora přes 40 let nejen proto, že jim zdraví slouží. Proto Obama bojuje ve svém prezidentském programu o zdravotní pojištění pro všechny. Jakou katarzi by pan Zelený doporučil těmto krizí "očistěným" lenochům...? I taková může být katarze krize – přirozené to součásti kapitalismu. Všechno je totiž úplně jinak; kapitalisté znárodňují, komunisté privatizují. Čína v roce 2009 vystřídala Spojené státy na pozici největšího automobilového trhu světa. Otevřen byl nejdelší most na světě, Velký most Wej-che ve středu Číny, který měří 79,732 kilometru... A tak dál...

Co s tím? Hlídací pes komunismu, nebo co půl století katarze hospodářské krize? Každý má svoji neblahou zkušenost s touto ideologií, ale co je lepší: Nechat pět procent čínských komunistů hlídat své ekonomy, aby nepodváděli a stali se globální jedničkou, nebo skončit jako USA v bankrotu tisíce bank a firem, s obnovou potravinových lístků, děsivou nezaměstnaností a 20 tisíci ročně zastřelenými legálně drženými zbraněmi? Že se svými chudáky blíží Číně, jen s tím rozdílem, že zatímco ČLR má 3 200 mliard devizových zásob, USA jsou v dluhu přes 19 bilionů USD... Kdo se má líp, bankrotující Spojené státy, nebo Čína, plná chudáků, otroků a dělníků manufaktur; levná pracovní síla, co se nebojí znečišťování životního prostředí a co si s pomocí dětské práce nastřádala pár bilionků... To jsou ale kecy... Navíc se prý Čína podobá hitlerovskému Německu, jež stavělo dálnice, taky nastolilo v Evropě pořádek, ekonomika vzkvétala, jen nikdo v Číně nenapsal Mein Kampf, pouze finančně držel a drží svět nad vodou...

"Musíme si uvědomit, že Čína je mistrem obřích skoků – z chlapce se najednou stala dospělým člověkem, a ani ona sama neví, jak tyto nové parametry zvládne. Co s touto novou silou...?" řekl mi velvyslanec ČR v Pekingu ing. Libor Sečka. "Čína je nesmírně zajímavá, ale rovněž složitá země. Rozhodně však není zemí našeho typu a nemůžeme očekávat, že po tisícileté císařské tradici by se v ní mohla budovat demokracie západního typu. Má zcela jinou filosofii..."

Inu, přispěly tresty smrti k "boomu" čínské ekonomiky, anebo by byli lepší ekvilibristé – dalajlámův Marx, český Šik, čechoameričtí Švejnar a Zelený či hradní pán Klaus? Zelení, rudí, modří nebo oranžoví? Kdo se v tom má vyznat, soudruzi kapitalisté...?

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře