Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Anti-havlovský Vít Rakušan obhajuje náboženské hooligeny a vláda to schvaluje

17. 08. 2022

"15. ministr vnitra ČR" a místopředseda "vlády Petra Fialy" Vít Rakušan (1978) se dne 13.8.2022 dopustil výroku ke svobodě slova, který je výsměchem občanské společnosti i postoji Václava Havla a měl by po omluvě rezignovat.

12.8.2022 pobodal čtyřiadvacetiletý Hadi Matar britského spisovatele indického původu Salmana Rushdieho, který je indicko-britský ateistický spisovatel z muslimské rodiny, jehož příjmení je odvozeno od slavného filozofa z 12.století Ibn Rush'da (Averroes), pro kterého jeden z jeho předků pracoval jako poradce.

  • anti-havlovsky-vit-rakusan-obhajuje-nabozenske-hooligeny-a-vlada-to-schvaluje
  • anti-havlovsky-vit-rakusan-obhajuje-nabozenske-hooligeny-a-vlada-to-schvaluje
  • anti-havlovsky-vit-rakusan-obhajuje-nabozenske-hooligeny-a-vlada-to-schvaluje

Za knihu Satanské verše (1988) na něj byla uvalena fatva (pro Šíity závazné a pro Sunnity doporučené náboženské stanovisko) udělení trestu smrti od iránského nejvyššího duchovního představitele - Ájatolláha Chomejního. Na což reagoval výrokem: „Jediná věc, která by byla horší než je zlé ohodnocení od Ájatolláha Chomejního je dobré ohodnocení od Ájatolláha Chomejního.“

Velký Ájatolláh Chomejní totiž předtím také uvedl"Vězeňkyně, které jsou panny musí být před popravou znásilněny, aby se jim zabránilo vstoupit do ráje". (Ájatolláh je nejvyšší hodností, jaké může v šíitské větvi islámu dosáhnout znalec islámského práva a obzvlášť vážený se nazývá "Velký Ájatolláh".)

Mezi další citáty Salmana Rushdieho patří:

- "Nemůžeme dovolit náboženským hooligenům dát hranici pro myšlení".

- "V okamžiku, kdy prohlásíte souhrn myšlenek imunními vůči kritice, satiře, posměchu nebo opovržení, svoboda myšlení se stává nemožnou".

- "Jedním z problémů s obranou svobody slova je, že často musíte bránit lidi, které považujete za odporné, nemilé a nechutné".

Mluvčí britského premiéra Johnsona k pobodání Salmana Rushdieho uvedl:

„Je samozřejmě absurdní naznačovat, že Salman Rushdie byl jakkoli zodpovědný za tento odporný útok. Nebyl to jen útok na něj, byl to útok na právo, na svobodu projevu a vyjadřování, a vláda Spojeného království stojí jak na jeho straně, tak na straně jeho rodiny. Stejně tak ale hájíme svobodu slova na celém světě.“

Naopak "15. ministr vnitra ČR" a místopředseda "vlády Petra Fialy" Vít Rakušan uvedl:

"Útok na Salmana Rushdieho je hrůznou ukázkou síly slov, jejichž ozvěna dokáže ubližovat i zabíjet. Mějme to na paměti všichni. Když mluvíme nebo jen posloucháme. Kdekoli, zvláště pak na náměstích před jedním obytným vozem, kde se slovo stává rozbuškou nenávisti."

Tento jeho tweet obdržel nejen vlnu údivů a nesouhlasů jako např. od Společnosti pro obranu svobody projevu, ale také dostal naopak i "like" od oficiálního profilu Úřadu vlády ČR. Tento tweetový signál "Vlády Petra Fialy" je zřejmě naplňováním vládního prohlášení o podpoře demokracie, lidských práv a občanské společnosti s odkazem Václava Havla, který nicméně ve své eseji "Slovo o slovu" z 25. července 1989 k tomu uvedl:

"...Žijeme ve světě, v němž je možné, aby na občana Velké Británie kdosi mocný z úplně jiné země zcela veřejně a bezostyšně namířil smrtící šíp jen proto, že dotyčný napsal určitou knihu. Ten mocný člověk to udělal údajně jménem miliardy svých souvěrců. Ale nejen to: v tomto světě je možné, aby se určitá – doufejme, že jen malá – část této miliardy s vyneseným rozsudkem identifikovala... Vedle slova Rushdieho tu je totiž i slovo Chomejního. Vedle slova elektrizujícího společnost svou svobodou a pravdivostí je tu i slovo hypnotizující, šálivé, fanatizující, zběsilé, podvodné, nebezpečné, smrtonosné. Slovo – šíp..."

V projevu v kongresu USA v únoru 1990, pak Havel uvedl:

"...promlouvám jako představitel země, která se vydala na cestu k demokracii, v níž je plná svoboda slova, která se připravuje na svobodné volby, chce budovat prosperující tržní ekonomiku a dělat svou vlastní zahraniční politiku..."

"15. ministr vnitra ČR", místopředseda "vlády Petra Fialy" a předseda hnutí STAN Vít Rakušan (1978) se dne 13.8.2022 dopustil výroku ke svobodě slova, obhajujícího "náboženské hooligeny", který je výsměchem občanské společnosti i postoji Václava Havla a měl by po omluvě rezignovat na svoji funkci, protože na naplňování jejího cíle už tímto rezignoval.

Čtěte na podobné téma:

"Svoboda a demokracie" vs. pokus o „proti-putinovskou diktaturu“ současnou vládou

Autor: Josef Zbořil

Zdroj: https://zboril.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=790757

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře