Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Zákaz masek Anonymous je protiústavní, říkají ochránci občanských práv

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • anonymous-mask
  • Shromáždění Anonymous jsou podle zákona nelegální. Česko má nejtvrdší zákon v Evropě.
  • Sportovní shromáždění
  • Politické protesty proti ACTA
  • Tradiční lidové a folklórní průvody
  • Parodie a veřejná divadelní představení
Vypukl boj o masku Anonymous. Pirátská strana se zastala ženy, kterou při protestech proti ACTA policie pokutovala za nošení masky Anonymous.

„Šlo o pokojné shromáždění, pokutovat na něm občany za nošení masek, kterými vyjadřují názor, je z ústavního hlediska nepřípustné,“ řekl Jakub Michálek.

Martina Menclová se 4. dubna 2012 zúčastnila ohlášeného protestního shromáždění proti mezinárodní smlouvě ACTA. „Přestupku proti právu shromažďovacímu se Martina Menclová dopustila tím, že jako účastník shromáždění měla obličej zakrytý způsobem ztěžujícím a znemožňujícím její identifikaci – měla na obličeji bílou masku,“ uvádí v oznámení policejní ředitelství ředitelství na Praze 1 se sídlem v Krakovské ulici. Za údajný přestupek vyměřil Úřad městské části Praha 1 invalidní důchodkyni z Prahy pokutu 500 Kč.

Co všechno je podle současného shromažďovacího zákona nelegální?


Problémem je novela zákona o shromažďování, kterou v roce 2009 navrhl jako přílepek František Bublan (ČSSD). Novela vyškrtla dodatek, že zákaz masek platí pouze při probíhajícím policejním zákroku. Na všeobecném zákazu masek se kupodivu shodli poslanci ČSSD, ODS, KDU-ČSL, Strany zelených i KSČM, přičemž všeobecný zákaz odůvodnili tím, že masky zneužívali extrémisté. Připomeňme, že povinné identifikace využila v březnu 2010 právě ČSSD, která svoje odpůrce na shromážděních fotografovala a jejich fotografie umisťovala na svůj web.

Dnes tak v zákoně zůstává jen odstavec:

„Účastníci shromáždění nesmějí mít obličej zakrytý způsobem ztěžujícím nebo znemožňujícím jejich identifikaci.“

Ten se paradoxně vztahuje i na líčidla, folklórní masky, parodie a jiné politické projevy, jak uvádí komentář právníků ke shromažďovacímu zákonu.1)

Česko má nejtvrdší zákaz v Evropě

Problematické ustanovení kritizovaly neziskové organizace. Ministerstvo vnitra problematičnost ustanovení připouští:

„V případě zákazu jakéhokoliv maskování na shromáždění, možnosti rozpuštění shromáždění a postihu za přestupek v případě porušení zákazu lze doporučit v rámci metodického vedení důrazné upozornění na nutnost ústavně konformní a uvážlivé aplikace těchto změn.“

Na problém upozornili i akademici, kteří v komentáři k novelizovanému zákonu označili novelu za „hraniční z ústavněprávního hlediska“2). Bezpodmínečný zákaz maskování nemá v sousedních státech obdoby.

Současný zákon umožňuje účastníky za nošení masek pokutovat a dokonce shromáždění rozpustit, proto Piráti navrhnou jeho přezkum Ústavnímu soudu. Pirátům navíc vadí, že podle současného zákona je účastník shromáždění závislý na libovůli policisty a právo mu neposkytuje žádnou ochranu.

„Proti rozhodnutí o přestupku podáme odpor a následně navrhneme, aby byl zákaz masek zrušen Ústavním soudem. Není přeci možné lidem zakazovat masky a líčidla na sportovních, folklórních a politických shromážděních, která probíhají zcela pokojně,“ uvedl Jakub Michálek.

Odkazy

Kontakt

 

Facebook komentáře