Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

V Litvínově proběhnou demonstrace proti dovozu kalů z ostravských lagun

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 
  • stovicek_kaly
Dění kolem dovozu kalů z ostravských lagun a kolem plánů na jejich spalování v čížkovické cementárně znepokojilo čeleny a členky Asociace ALERTA. Svolávají proto na prosinec dvě demonstrace do Litvínova. Právě na území tohoto města se nachází skládka Celio, na které by se měly kaly po dobu několika let skladovat před tím, než se spálí v cementárně nedaleko Litoměřic.

„Považujeme za neakceptovatelné nejen to, že se tento nebezpečný odpad má skladovat v kraji, jenž je i bez toho dost zatížen průmyslovou činností. Nepřijatelné jsou pro nás i metody, které vedly k povolení sem odpad dovážet. Rozhodnutí o dovozu probíhala bez vědomí a účasti dotčeného obyvatelstva a ti, co měli možnost je ovlivnit, tak neučinili," uvedl člen Asociace ALERTA Lukáš Borl.

Organizace, která protesty organizuje, je rozdělila do dvou částí. Jedna proběhne ve středu 7.12.2011 od 16:00 hodin na Náměstí Míru v Litvínově. Druhá proběhne na stejném místě o tři dny později, tedy v sobotu 10.12.2011, ale již od 14:00 hodin. Podle organizátorů druhá demonstrace bude symbolicky probíhat právě v den, který si připomínáme jako Den lidských práv. „Tento den má symbolický charakter. My však chceme poukázat na to, že ve stávající společnosti každý den zahrnuje důvody k boji za lidská práva a proti jejich porušování. Kauza kolem dovozu kalů z Ostravy je toho důkazem," uvádí organizátoři na svých webových stránkách http://alerta.cz/

Organizátoři protestů také plánují sobotní demonstraci obohatit o průvod městem. Nazvali jej Pochod za lidská práva a měl by jít po silnici skrze velkou část centra. Na programu dále budou projevy řečníků nejen Asociace ALERTA, ale i z řad lidí zabývajících se toxickými a nebezpečnými odpady. „Bez ohledu na to, zda čížkovická cementárna splňuje, či nesplňuje emisní limity, je důležité zdůraznit, že existují i šetrnější nespalovací metody, jak odpadní kaly zpracovat. O nespalovacích technologiích by měl hovořit náš host, který je v této oblasti dostatečně vzdělaný. Prostor k vyjádření ale chceme na demonstraci poskytnout i laické veřejnosti." uvedla Viktorie Svobodová z Asociace ALERTA.

....................................................

pozn. Další informace o akcích zde: http://alerta.cz/?p=2849

Facebook komentáře