Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Tisková zpráva České pirátské strany (zkratka Piráti) ze dne 11. února 2012 - Piráti vyzývají Nečase, aby předložil ACTA Ústavnímu soudu

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 
  • ACTA-Protest
V Praze vyšlo do ulic podle odhadů více než 2000 lidí. I v jiných městech lidé překonali mrazy, aby vyjádřili svůj nesouhlas s kontroverzní smlouvou ACTA. V České republice demonstrovaly tisíce lidí v 18 městech. Protesty se stovkami účastníků zažily například Brno, Plzeň, Ostrava nebo Jihlava. Pirátská strana jako organizátor protestů přednesla 4 požadavky na vládu a Parlament:

1) Zastavení ratifikace smlouvy ACTA

2) Přijetí ústavního zákona o svobodném Internetu podle petice http://internetbezcenzury.cz (tu podepsalo přes 15 000 lidí)

3) Průhledné vyjednávání mezinárodních smluv

4) Průhledné financování úřadů a politických stran

Předseda Pirátů Ivan Bartoš kritizoval vládu, že dopad smlouvy ACTA na občanská práva dala k posouzení ministerstvu průmyslu a obchodu. Kompetentním orgánem pro posouzení dopadu ACTA na lidská práva je v České republice Ústavní soud.

"Vyzýváme předsedu vlády Petra Nečase, aby poslanecké sněmovně navrhl předložení smlouvy ACTA Ústavnímu soudu podle článku 87 odst. 2 Ústavy České republiky," řekl předseda Pirátské strany Ivan Bartoš.

Svůj názor na smouvu ACTA dnes vyjádřili lidé téměř ve třech stovkách měst po celém světě, například v Berlíně stejně jako ve Frankfurtu vyšlo do ulic přes 10 000 lidí. Protesty dále proběhly i v Polsku, Itálii, Litvě, Francii a desítkách dalších zemí.

ACTA se podle Pirátů výrazně dotýká svobody šíření informací. Podle Pirátů nejde jen o Internet, ale o smlouvu, která dopadá na práva všech občanů. Piráti nesouhlasí s extrémními zásahy do práv občanů, zásahy do lidských práv, zásahem do svobodného prostoru Internetu, zpřísnění přeshraničních kontrol a s ničením zabaveného zboží.

Facebook komentáře