Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Soudruzi komunisté udělali chybu. Názor českého novináře (VIDEO)

Hodnocení uživatelů:  / 1
NejhoršíNejlepší 

Sputnik ČR se ptá bývalého policejního prezidenta a předsedy Asociace nezávislých médií Stanislava Novotného, jak dnes s odstupem času vidí invazi sovětských vojsk do Československa, od které uplynulo 50 let.

*Přepis živého rozhovoru je upraven. Jeho původní podobu můžete zhlédnout v přiloženém videu.

  • soudruzi-komuniste-udelali-chybu-nazor-ceskeho-novinare-video

Syruček: Ruští přátelé mě varovali před invazí, ale Dubček této informaci nevěřil.

Novotný: No vidím to tak, že samozřejmě SSSR potřeboval tehdy si pojistit teritorium. Na tom teritoriu se děly věci, které se mu nelíbily. Tzn., byla velmi silně ohrožena ideologie, na které celý socialistický tábor stál, a ta byla ohrožena pražským jarem z jejich (Sovětů, pozn.) pohledu. A zároveň se chtěl pojistit i vojensky, chtěl si rozmístit své jaderné zbraně, chtěl, aby to území na hranici u železné opony bylo potvrzeno jako jejich, podle toho, na čem se dohodli kdysi v Teheránu a v Jaltě.
 
Z historických zdrojů víme, že v 50. letech zde přece jen existovali prozápadní sabotéři, kteří sabotovali život v ČSSR. Dá se do určité míry pochopit ona „hysterie" KSČ před Západem? Strach ze Západu?
 
Určitě. „Sabotéři" ohrožovali jasnou a suverénní vládu komunistické strany. Je jasné, že kdokoli kdo narušoval článek 4, kdokoli narušoval vedoucí úlohu KSČ, tak byl nepřítel č. 1.
 
Přece jen komunistické státy jako ČSSR i SSSR (jedni ze zakládajících členů OSN) byly uznány v OSN. Měli jsme své zastoupení na půdě OSN. Je správné kriminalizovat těch 40 let v ČSSR, nebo bychom měli umět akceptovat naši minulost? Nemůžeme přece nikam prchnout před minulostí? Jak se s ní vyrovnat?
 
Před minulostí nemůžeme prchnout, ale musíme se podívat sami na sebe. Musíme se podívat, jak jsme se v jednotlivých údobích chovali. K tomu slouží ta reflexe uplynulých 40 let. To je nejpodstatnější.
 
Zásah vojsk SSSR, to bylo jistě ponížení ČSSR. Dnes máme svobodu. Nejsou tu sovětští vojáci. Co to znamená? Žijeme v ráji na Zemi? Máme to správné zřízení, které jsme měli už dříve, v onom roce 1969?
 
V ráji na zemi nežijeme a žít nikdy nebudeme. To je jasné. V roce 68 se konal jakýsi pokus. Reformní komunisté se pokusili vytvořit cosi, co by se v budoucnu mohlo podobat onomu ráji na Zemi. To chtěli Marx a celá řada dalších lidí. Možné to zjevně není. Pro někoho možná ano, pro někoho to možná byla veliká naděje, ale zdá se, že tento pokus selhal. Selhal také proto, že kdyby se zmírnily rozumně podmínky a stranické vedení si počínalo tehdy rozumněji, možná by se docílilo nějaké únosnější podoby období, které následovalo.

zdroj:https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/201808217928609-ceskoslovensko-cesko-1968-invaze-prazske-jaro/

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit / registrovat

Komentáře   

#1 Jánošík 2018-08-26 08:33
Komunisté udělali chybu, měli udělat vojenský puč, jako to udělali USA v Chile, ti
se neobtěžovali invazii, bylo levnější zaplatit generálskou kliku. A bylo vymalováno,
zločinec a vrah tisícu lidí, Pinochet, byl pak pod ochranou laskavé britské koruny.
Za to, že pak mohli dále rabovať Chile. A ticho po pěšině. Ne jako u nás, SRPNOVÉ ORGIE na nejbližších 1000 let.

Facebook komentáře