Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Solidární akce s oběťmi izraelského masakru humanitární „Flotily svobody“

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Sdružení Přátelé Palestiny, ISM Czech Republic a Palestinský klub uspořádají v úterý 1.června 2010 pietní shromáždění s cílem uctít památku obětí pondělního masakru členů posádky humanitární flotily mířící do Gazy.

Datum a čas: 1.června 2010, 12:00

Místo: Izraelská ambasáda, Badeniho 2, Praha 7

 

Účastníci se sejdou ve 12.00 u izraelské ambasády v Praze, kde budou požadovat ukončení nelegitimní blokády Gazy, propuštění všech zadržených členů flotily a umožnění v pokračování plánované dodávky humanitární pomoci.

Od izraelské ambasády pak bude pietní průvod pokračovat k turecké a řecké ambasádě, kde účastníci položí květiny v solidaritě s mrtvými a zraněnými členy Flotily svobody. Skutečný počet obětí dosud není potvrzen, stejně jako jejich jména. Zprávy však hovoří o tom, že mrtví pocházejí většinou právě z Turecka a Řecka.

 

Přineste transparenty, pikety, květiny a megafony.

Izraelská armáda sestávající z nejméně 14 válečných lodí a helikoptér napadla Flotilu svobody v časných ranních hodinách v pondělí 31.května, kdy obsadila loď Mavi Marmara s převážně tureckými aktivisty na palubě a začala střílet ostrými náboji. Mavi Marmara byla jednou ze 6 lodí, jejichž cílem bylo prolomit nelegitimní blokádu, kterou Izrael uvalil na Gazu v roce 2006. Na palubě flotily bylo 700 aktivistů ze 40 zemí světa a 10 000 tun humanitární pomoci včetně potravin, léků a stavebního materiálu. Poslední GPS záznamy z flotily, které byly odeslány těsně před útokem izraelské armády, potvrdily její polohu na 32.64113° zeměpisné šířky a 33.56727° zeměpisné délky - což je přes 100 kilometrů od pobřeží izraelského města Netanya, hluboko v mezinárodních vodách.

 

Tento zákrok byl ostře odsouzen napříč celosvětovou diplomacií - například turecké ministerstvo zahraničí vydalo prohlášení, ve kterém jej označuje za porušení mezinárodního práva. To také svolalo mimořádné zasedání NATO, neboť bylo napadeno jedno z plavidel člena aliance.

 

Útok ve svém prohlášení odsoudila i skupina bývalých vlivných politiků "The Elders", do níž patří například Jimmy Carter, Kofi Annan nebo Desmond Tutu: ,,Tento tragický incident by měl nasměrovat pozornost světové veřejnosti na neskutečné utrpení jednoho a půl milionu obyvatel Gazy, polovina z nich jsou děti mladší 18 let."

Úřad OSN pro koordinaci humanitárních otázek (OCHA) potvrdil, že Izrael nadále brání, aby se k Palestincům dostaly stavební materiály nutné k opravě jejich domů, a brání obyvatelům ve svobodě pohybu. Aktuální zpráva Amnesty International zase uvádí, že čtyři z pěti obyvatel Gazy potřebují humanitární pomoc. Stovky obyvatel čekají, než jim bude povoleno vycestovat za účelem vyhledání lékařské pomoci. Dvacet osm osob, kterým nebylo povoleno vycestovat, již zemřelo.

 

Facebook komentáře