Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

"Zloděj křičí chyťte zloděje" aneb Slovenští dezinformátoři pod lupou

Slovenskému webu Infosecurity se podařil vskutku husarský kousek, který může být inspirací i pro české výzkumníky. Podařilo se mu totiž rozkrýt síť webů a facebookových stránek šířících dezinformace.

  • slovensti-dezinformatori-pod-lupou
  • Jonáš Syrovátka
Jejich provozovatel posléze (minimálně dočasně) ukončil jejich činnost.
 
Problematika dezinformací je na Slovensku diskutována stejně intenzivně jako v České republice. Podle zjištění think-tanku Globsec (vycházejících z dat projektu Konspirátori) na Slovensku v srpnu 2018 působilo 41 webů šířících dezinformace nebo jiný problematický obsah. Řada slovenských uživatelů však četla i weby šířící dezinformace fungující na českých internetových doménách. Oproti českým dezinformátorů byli ti slovenští méně čtení, ale zase sledovanější na sociální sítí Facebook.

Vůbec nejpopulárnější facebooková stránka celého žebříčku (v srpnu 2018 měla okolo 92 tisíc sledujících) patřila webu Baječný lekár šířícímu rozličná šarlatánská doporučení věnovaná tématům zdraví a životního stylu. Analýza webu Infosecurity však ukázalo, že se jedná jen o špičku ledovce.

S touto stránkou bylo provázáno dalších 12 webů a 15 facebookových stránek, které měly v součtu na Facebooku přes 600 000 sledujících. Za celou sítí přitom stál jeden člověk – nepříliš úspěšný podnikatel figurující v několika zadlužených firmách Marek Polacký. Weby, které spravoval, se však nevěnovaly pouze zdravém životnímu stylu, ale některé z nich také společenskému dění. A stejně jako jiné slovenské weby šířící dezinformace i ony před nadcházejícími parlamentními volbami vyjadřovaly podporu extrémistické LSNS.

To však už neplatí. Po rozkrytí sítě se totiž většina webů a facebookových stránek v Polackého síti přestala fungovat. Těžko říct, co konkrétně vedlo jejich provozovatele k ukončení fungování dlouho budované sítě. Jistou nápovědou může být jeho neochota odpovídat na otázka spojené s daněním příjmů z reklam u webů, které provozoval. Ať už však byly důvody jakékoli pečlivá investigativní práce webu Infosecurity přinesla své ovoce.

Tento případ může být inspirující i pro české prostředí. Je totiž otázkou, zda provozovatelé českých webů šířících dezinformace ve chvíli, kdy budou odhaleni, neztratí nervy podobně jako pan Polacký. V současné době jsou informace o osobách stojících za weby šířícími dezinformace dostupné například ve studie Bezpečnostního centra Evropské hodnoty, na webu Atlas konspirací nebo v textech týmu Manipulátoři.cz. I výzkumníci Prague Security Studies Institute plánují přidat svou trošku do mlýna a v nejbližších týdnech začnou zveřejňovat výstupy svého výzkumu věnovaného provozovatelům českých webů šířících dezinformace. Je totiž načase, aby se po lupu ocitli i čeští dezinformátoři.
 
---------------------------
 

Jonáš Syrovátka

http://blog.aktualne.cz/blogy/jonas-syrovatka.php

Projektový koordinátor v Prague Security Studies Institute, věnující se zejména tématům souvisejícím s vlivem Ruské federace v České Republice. Jeho zatím poslední projekt s názvem České volby v éře dezinformací se zaměřuje na sledování způsobu, jakým platformy šířící dezinformace informují o volebních kampaních.

 

--------------------------------------

Prague Security Studies Institute (PSSI) - Tato neziskovka je dalším dokonalým příkladem toho, jak cizí mocnosti a korporace využívají českých neziskovek k prosazování svých zájmů, a to nejen v ČR. The Prague Security Studies Institut má totiž mezi svými partnery a sponzory celou plejádu nám dobře známých subjektů [2]. Nechybí americké velvyslanectví v Praze, Sorošova známá nadace Open Society Fund, nechybí velvyslanectví Izraele.

Zde ale vidíme daleko širší ligu a trochu bych se rozpovídal o vybraných sponzorech této neziskovky. První zajímavou z nich je Atlantic Council of the United States, což je jedna z lobbistických organizací, která se podílela na přípravě projektu TTIP/TAFTA, tedy projektu obchodní unie mezi EU a USA. Stejně tak vloni lobovala za dosazení Arsenije Jaceňuka do funkce premiéra Ukrajiny.

Dalším zajímavým subjektem je Claremont Institute, což je neocon think tank, který je spolupořadatelem setkání skupiny Bilderberg a představuje tzv. “facewall” vermontské zednářské lóže v USA. Najdeme v seznamu i German Marshall Fund of the United States, ten se objevuje ve sponzoringu českých elitních neziskovek poměrně často. Tento fond je spoluautorem a navrhovatelem ekonomické části dohody TTIP/TAFTA. Je to jedna z nejsilnějších lobby skupin ohledně TTIP, velmi silně se aktivizuje nyní i na Ukrajině ve věci privatizace dolů a hutních závodů.

Celý článek ZDE: https://aeronet.cz/news/na-aeronet-zautocila-dalsi-ceska-neziskovka-financovana-z-usa-penize-proti-ae-news-uz-tecou-i-z-americkeho-kongresu-nas-server-pritom-bojuje-o-preziti-jak-prezit-medialni-holokaust-v-cesku-prazska/

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře