Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Poslední výstraha před vězením. Žalobce chce pro Liskovou trest za slova o Zelenském

Jan Horák

Proruská aktivistka Nela Lisková se bude zodpovídat před soudem za nenávistné vyjádření vůči Ukrajině včetně jejího prezidenta Volodymyra Zelenského. Státní zástupce pro ni navrhuje podmíněný trest. Aktuálně.cz to potvrdil mluvčí soudu, kde se bude případ projednávat. Lisková je současně obžalovaná kvůli lži o místopředsedkyni Poslanecké sněmovny Olze Richterové (Piráti).

  • posledni-vystraha-pred-vezenim-zalobce-chce-pro-liskovou-trest-za-slova-o-zelenskem
"Doufám, že každý, kdo podporuje tuto nacistickou zrůdu a jeho stoupence, ponese plnou zodpovědnost. Deukrajinizace a denacifikace Česka, to bude náš úkol," napsala Lisková loni v říjnu na sociální síti X, dříve Twitteru. Komentář doprovodila fotografií prezidenta Zelenského, jehož země od února 2022 čelí ruské invazi.

Policie vyřídila případ ve zkráceném řízení, postupuje tak za jasné důkazní situace. Sdělila jí podezření z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Případ projedná Okresní soud v Ostravě. Jeho mluvčí Dalibor Zeha redakci popsal, jakou sankci pro Liskovou žádá státní zástupce.

"V případě uznání viny navrhuje jmenované trest od šesti do osmi měsíců podmíněně odložený na zkušební dobu patnácti až osmnácti měsíců," uvedl. Pokud by soud žalobci vyhověl, Lisková by v případě dalšího deliktu musela do vězení. Kauzu začne v půlce února vyřizovat soudce David Blaheta.

Obžaloba za lži o Richterové

Soudce Blaheta s návrhem na potrestání kvůli slovnímu útoku na Ukrajinu projedná i další obžalobu, které proruská aktivistka čelí. I v tomto případě státní zástupce vyhodnotil její jednání jako podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod.

"Předmětem obžaloby je jednání obviněné z let 2019 a 2020, jeho podstatou bylo opakované publikování štvavých a nenávistných výroků směřujících proti různým skupinám obyvatel, které uveřejňovala na sociálních sítích," sdělila redakci mluvčí ostravských žalobců Jiřina Navratilová.

Liskové žalobce v této kauze klade za vinu také výroky o místopředsedkyni Poslanecké sněmovny Olze Richterové. Rozšířila lež, podle níž Richterová prohlásila, že Česko je připravené přijmout desítky tisíc migrantů a nabídnout jim startovací byty.

Státní zástupce chce za to pro Liskovou šest měsíců s podmíněným odkladem na 18 měsíců. Soudce Blaheta se bude muset s oběma návrhy vypořádat najednou. O této obžalobě informovala také Česká televize.

Samozvaná konzulka

Lisková dříve uvedla, že si za svými výroky stojí. Vnímá je jako projevení názoru, na který má právo. V minulosti už stanula před soudem, šlo ale o civilní řízení. Žalobu na ni podala právě Richterová. Městský soud v Praze loni v lednu pravomocně nařídil Liskové, aby se poslankyni omluvila a zaplatila jí 50 tisíc korun.

"Je třeba si jasně říct, že šířit o někom lži na internetu, strašit občany nebo se uchylovat ke kyberšikaně opravdu není v pořádku. To potvrdil i soud. Manipulátorům se musíme postavit," reagovala na rozsudek místopředsedkyně sněmovny. Peníze podle svých slov poslala na dobročinné účely.

Lisková bývala členkou ČSSD, později měla stranickou průkazku hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury. Vedla také spolek zvaný Zastupitelské centrum Doněcké lidové republiky, tuto část Ukrajiny Rusko od roku 2014 okupuje. Vystupovala jako samozvaná konzulka. Soud však tento spolek roku 2017 jako nelegitimní zrušil.

Zdroj: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/liskova-dezinfo-obzaloba/r~799063f4bc3711ee8d680cc47ab5f122/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#8 Pavlas 2024-01-30 14:13
Cituji Pavlas:
Zrůdy v dějinách vždycky byly. Třeba v případě Chodů byl prý Volf Lamingen, ano ten Lomikar, manželem dcery apelačního soudu a tak jsou údajně v soudních spisech jeho vpisky, jak by měl soud pokračovat. Pohádkám o nezávislých soudech samozřejmě věřit nebudu, opice zůstane opicí a když má někdo na uniformě a vlajce jasně nacistické runy a symboly temného slunce, tak pro mne je jeho přívržencem. 21. století - pokrok :-)

... apelačního soudce
Citovat
#7 Pavlas 2024-01-30 14:11
Zrůdy v dějinách vždycky byly. Třeba v případě Chodů byl prý Volf Lamingen, ano ten Lomikar, manželem dcery apelačního soudu a tak jsou údajně v soudních spisech jeho vpisky, jak by měl soud pokračovat. Pohádkám o nezávislých soudech samozřejmě věřit nebudu, opice zůstane opicí a když má někdo na uniformě a vlajce jasně nacistické runy a symboly temného slunce, tak pro mne je jeho přívržencem. 21. století - pokrok :-)
Citovat
#6 Burák 2024-01-29 15:01
Ať mi dokáže zmíněný soud, že na Ukrajině fašismus není. Je to v podstatě velmi jednoduché, protože všechny tyto soudy jsou politické ať to maskují čím chtějí. Stačí si zajít na ukrajinské weby a je tam milión důkazů včetně hajlujících dětí na dětských táborech. Na co si tu vůbec hrají? Všem jde o zvracení výsledků války, protože chuť na ruská území nemělo jen Německo. Jel v tom v podstatě celý Západ. A když si vezmeme definici fašismu, splňujeme jí i my. To, že Zelensky pere peníze celé současné politické scéně není žádné tajemství. Mimochodem jakmile jí odsoudí, má podle nového zákona nárok na ruské občanství a vše co k tomu patří.
Citovat
#5 miroslav petr 2024-01-29 12:32
další "něžná" revoluce nebude jen s klíči, ale....
Citovat
#4 miroslav petr 2024-01-29 12:31
už se zavírá za názor, to nemůže dopadnout dobře. podpora fašismu za bílého dne! Řeporyjské prase může beztrestně rozšiřovat nenávist, má nenahlášenou zbran .vážně není nebezpečnější než všichni s nekorektním názorem, když chce podřezat všechny české děti????
Citovat
#3 Janko z polanky 2024-01-29 06:46
Politické procesy, totalita, nesvoboda slova, cenzura... není to znak totality? "... Doněcké lidové republiky, tuto část Ukrajiny Rusko od roku 2014 okupuje. ..." Pokud je toto tvrzení pravdivé a ČR se tímto tvrzením řídí i ve věcech soudních, pak z toho jednoznačně vyplývá, že podstatnou část celých státních útvarů na Zemi minimálně od roku cca 1949 okupují USA.
Citovat
#2 Kelly 2024-01-29 04:00
Paní Lísková, já s vámi souhlasím, dokud bude na státním zastupitelství vládnout Bradáčová, tak máme perspektivu skončil v base všichni, třeba jen za to, že podáte trestní oznámení na podezření z korupce, takto jsem dopadl já péčí Bradáčové https://aliancenarodnichsil.cz/za-nahlaseni-korupce-sup-za-katr/. problém je jen v tom, že se vás v tomto zbabělém českém národě nikdo nezastane.
Citovat
#1 Jan Navrátil 2024-01-28 19:12
Odkdy může být člověk v ČR odsouzen za tentýž "čin" dvakrát? V případě Richterové byl přece už rozsudek vynesen! Co jsou to u soudu za zrůdy? Hitler hadra!

Zásada ne bis in idem, tedy ne dvakrát o tomtéž, je jednou ze základních zásad trestního řízení. Jedná se o pravidlo zakotvené nejenom v trestním řádu, ale i v ústavněprávních a mezinárodních předpisech. Podstata spočívá v tom, že o jedné věci ve vztahu k jedné osobě může být jednáno a finálně rozhodnuto pouze jedenkrát. Důsledkem pravomocného rozhodnutí ve věci a projevem zásady ne bis in idem je pak vznik tzv. překážky věci rozhodnuté neboli rei iudicatae.
Na vývoj judikatury Evropského soudu pro lidská práva pochopitelně reagoval při svém rozhodování i český Nejvyšší soud.
Prvním zásadním rozhodnutím byl rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 22. 7. 2004 sp. zn. 11 Tdo 738/2003, podle kterého je porušením zásady ne bis in idem ve smyslu čl. 4 Protokolu č. 7 k Úmluvě o ochraně lidských práv a základních svobod, jestliže byl obviněný trestně stíhán a odsouzen pro stejný skutek, který byl jako čin trestněprávní povahy již dříve projednán příslušným správním orgánem v přestupkovém řízení, jež skončilo pravomocným rozhodnutím, kterým byl tento čin obviněného posouzen jako přestupek, pokud ke zrušení tohoto rozhodnutí správního orgánu nedošlo. V takovém případě § 11 odst. 1 písm. j) trestního řádu ve spojení s čl. 4 Protokolu č. 7 k Úmluvě o ochraně lidských práv a základních svobod činí trestní stíhání nepřípustným.
https://www.pravniprostor.cz/clanky/trestni-pravo/zasada-ne-bis-in-idem-pohledem-evropskeho-soudu-pro-lidska-prava-a-dusledky-pro-ceske-trestni-rizeni
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře