Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Kdo je kdo: Přehled Čechů pracujících pro Rusy v kauzách Koněva, vlasovců a „muže s ricinem“

Hodnocení uživatelů:  / 20
NejhoršíNejlepší 

V České republice působí široké spektrum tzv. proruských aktivistů. Ti, jak uvádí Bezpečnostní informační služba ve své poslední výroční zprávě, podporovali ruské vlivové operace a prosazovali ruské zájmy na úkor zájmů ČR. To platí i v situaci, která vzniká okolo památníků Koněva, vlasovců, či v kauze „muže s ricinem“.

  • kdo-je-kdo-prehled-cechu-pracujicich-pro-rusy-v-kauzach-koneva-vlasovcu-a-muze-s-ricinem
  • kdo-je-kdo-prehled-cechu-pracujicich-pro-rusy-v-kauzach-koneva-vlasovcu-a-muze-s-ricinem
  • kdo-je-kdo-prehled-cechu-pracujicich-pro-rusy-v-kauzach-koneva-vlasovcu-a-muze-s-ricinem

V článku se blíže podíváme na jednotlivé (nejviditelnější) osoby z řad českých „vlastenců“ a „aktivistů“ a dalších, kteří pro Rusy a proti ČR – za úplatu, z přesvědčení, či jako tzv. užiteční idioti – v těchto záležitostech pracují.

Ve věci „muže s ricinem“ v pořadu České televize 168 hodin zaznívá i konkrétní jméno. Daným agentem má být podle zjištění novinářů „ruský diplomat“ Andrej Končakov. Ten působí jako ředitel Ruského střediska vědy a kultury (spadá pod ruské ministerstvo zahraničních věcí), krátce RSVK, a jako vedoucí českého zastoupení ruské státní organizace Rossotrudničestvo.

Zaměříme se tak i na vazby zmíněných českých občanů vůči RSVK, Rossotrudničestvu a Andreji Končakovovi.

Jiří Černohorský

Jiří Černohorský je dlouholetá stálice české proruské a extremistické scény a pravidelně se dopouští různých výtržností. Např. v roce 2015 byl policií zatčen, když se snažil vzít ztečí úřad vlády. V roce 2017 na Hradčanském náměstí veřejně vykřikoval, že by pověsil Andreje Babiše, Bohuslava Sobotku a Miroslava Kalouska. V podobném duchu se vyjadřuje i na konto dalších politiků. Černohorský kandidoval za Stranu práv občanů. Miloš Zeman ho zve na oficiální státní akce na Pražský hrad i do svého volebního štábu. U voleb do Evropského parlamentu v roce 2019 byl Černohorský lídrem uskupení s názvem Aliance národních sil.

Do širšího povědomí vešel i opakovaným strháváním plachty z památníku maršála Koněva. Po přesunutí sochy Černohorský vyhrožuje trojici pražských politiků (Kolář, Hřib, Novotný), k čemuž nabádá i své internetové fanoušky. Ty rovněž vybízí k psaní omluvných a podpůrných dopisů na ruskou ambasádu.

Ohledně památníku vlasovcům v pražských Řeporyjích Černohorský v jednom ze svých videovýstupů z auta v afektu vykřikuje, že ho zničí. Má totiž podle něj jít o podporu nacismu/fašismu, což shledává za nepřijatelné. Pokud se zamyslíme nad tím, jak moc dotyčnému vadí podpora nacismu/fašismu, za připomenutí stojí, že Černohorský spolupracoval s Dělnickou stranou sociální spravedlnosti, Národní obrodou vedenou neonacistou Pavlem Matějným, či s Národní demokracií odsouzeného antisemity Adama Bartoše.

Černohorský je, jak už u našich „vlastenců“ a „aktivistů“ bývá zvykem, až „po uši“ zadlužen, jsou proti němu vedeny exekuce a jen na zdravotním pojištění vytvořil u Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR dluh přesahující 100 000 korun.

Aktivity českého extremisty vyhrožujícího českým politikům oběšením opakovaně podporovalo Ruské středisko vědy a kultury vedené Andrejem Končakovem.

Žarko Jovanovič

Žarko Jovanovič je další „vlastenec“ a „aktivista“ a stálice proruské scény. Kromě pořádání demonstrací a podpory paramilitárních ozbrojených uskupení, šíří dezinformace a proruskou propagandu skrze jím provozovanou Raptor-TV – její příspěvky Končakov pravidelně sdílí. Jovanovič dochází do RSVK a má dobrý přístup k politikům z KSČM, SPD a z dalších „vlasteneckých“ stran. V posledních komunálních volbách jako „ekonom“ neúspěšně kandidoval za uskupení Zemanovci na pražský magistrát. Jovanovič je rovněž Milošem Zemanem zván na oficiální státní akce na Pražský hrad a objevuje se i v Zemanově volebním štábu. Ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2019 pomáhá s kampaní kandidátovi SPD Hynku Blaškovi.

V záležitostech okolo přesunutí sochy Koněva Jovanovič požaduje po České republice oficiální omluvu Rusku, k čemuž zakládá i petici. Podobně jako Černohorský roztleskává na sociálních sítích „internetové gardy“ k psaní výhrůžek trojici pražských politiků. Více viz Češi volají po vraždách svých spoluobčanů i deportacích na Sibiř. S pomocí ruské tajné služby.

Český „vlastenec“ a „aktivista“ Jovanovič dále potají spolupracuje s ruskou státní televizí a s televizí ruské armády, pro něž připravuje a natáčí reportáže. Za připomenutí stojí, že obě televize oslavovaly invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. Více viz Český „vlastenec“ potají zásobuje ruská státní média, dostával pozvánky i od Zemana. Jovanovič rovněž pravidelně cestuje do Ruska. Na otázku, kdo mu cesty platí, odpovídá: „Nic vám do toho není“.

Jovanovič je od roku 2010 v mnohamilionové insolvenci. „Žádný oficiální příjem, co já vím, nemá. Otázkou pro mě tedy stále je, z čeho žije,“ řekl portálu Aktuálně.cz Jovanovičův insolvenční správce František Červenka.

Vladimír Franta

Vladimír Franta je českým zaměstnancem ruské státní agentury Sputnik. Jinými slovy je pracovníkem ruské státní propagandy cílené proti České republice. Známý je také z kauzy „facka“, kdy obdržel políček od novinářky Petry Procházkové z Deníku N.

Franta kromě Sputniku přispívá i do dalších ruských „médií“, kde je uváděn jako český „novinář“ a nikoli jako (de facto) zaměstnanec ruského státu. V jedné reportáži státní televize Franta ve svém vstupu obviňuje pražské politiky, že mohli jednat na objednávku ze zahraničí.

Paradoxně tak Čech placený ruským státem v ruské státní televizi někoho obviňuje, že mohl jednat na objednávku ze zahraničí. Aneb jak se říká: „To nevymyslíš.“

I Franta na Sputniku bojuje proti vlasovcům a označuje je za nacisty. Podobně jako u Černohorského se i u něj objevuje paradox. Vladimír Franta se obává rehabilitace nacismu, ale ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2019 se nachází na kandidátce uskupení Rozumní a Národní demokracie, kterou vede odsouzený antisemita Adam Bartoš.

Franta pochopitelně rovněž opakovaně dochází do Ruského střediska vědy a kultury.

Stanislav Novotný

Stanislav Novotný je bývalý policejní prezident. V roce 2015 spolu s dalšími provozovateli proruských dezinformačních webů zakládá Asociaci nezávislých médií. S titulem předsedy Asociace a jako „expert“ často vystupuje v ruských Kremlu loajálních sdělovacích prostředcích.

Jeho příspěvky se v podstatě pohybují ve dvou rovinách:

1) Opakování postojů Ruské federace, jejichž správnost má potvrdit, že zazní od českého „nezávislého experta“.

Stanislav Novotný se objevuje např. v ruských státních novinách Rossijska Gazeta s tím, že ČR podle něj porušila smlouvu s Ruskem z roku 1993. Tím jednoduše zopakoval postoj ruského ministerstva zahraničních věcí.

„Socha maršála Koněva je válečným pomníkem a vztahuje se tak na ni Smlouva o přátelských vztazích a spolupráci z roku 1993, přemístění sochy ale není v rozporu s jejím zněním,“ uvádí naopak české ministerstvo.

2) Útoky na Čechy, kteří jsou v Rusku v nepřízni

Když je v ruských „médiích“ potřeba někoho dehonestovat, ujímá se toho Stanislav Novotný. Ruským divákům jako český „nezávislý expert“ vysvětlí, že daná osoba je marginální blázen placený Sorosem a většina českého národa naopak stojí za Ruskem. Jeden z jeho „normalizačních“ výstupů v ruské státní televizi nalezneme zde.

Novotný byl rovněž organizátorem petice proti přejmenování náměstí před ruskou ambasádou na Náměstí Borise Němcova. To samozřejmě nemohlo uniknout hlavním ruským státním sdělovacím prostředkům.

Stanislav Novotný se na např. 6. května jako řečník účastnil tiskové konference ruské státní organizace Rossotrudničestvo, která je využívána jako krytí pro ruské zpravodajce. Její zastoupení v ČR vede právě Končakov, který na konferenci rovněž vystoupil.

Vladimíra Vítová

Vladimíra Vítová dříve pracovala na úřadu vlády a na ministerstvu školství. Nyní předsedá již zmíněné Alianci národních sil (ANS), za kterou byl lídrem kandidátky Jiří Černohorský. Vítová vystupuje na různých proruských demonstracích a pravidelně se objevuje na dezinformačních webech včetně ruského státního Sputniku. Sama také aktivně dezinformace, včetně těch opravdu bizarních, šíří. Vítová a ANS jsou rovněž blízcí Klubu českého pohraničí, který sdružuje bývalé členy Pohraniční stráže ČSSR.

Kromě Vítové je jednou z vůdčích osobností ANS i „velitel“ proruského polovojenského uskupení „Českoslovenští vojáci v záloze za mír“ Ivan Kratochvíl. Kratochvíl opakovaně cestuje do Ruska a na Ruskem okupovaná území včetně Donbasu, kde byl v kontaktu s ruskými tajnými službami. Platforma „vojáci v záloze“ slouží jednak k rekrutaci českých bojovníků pro válku Ruska proti Ukrajině a jejich „dopravení“ na místo. Myšlenkou „vojáků v záloze“ jsou rovněž teroristické útoky a partyzánská válka proti ČR, k čemuž mají přispět i vycvičení navrátilci z bojů na východě Ukrajiny. Členem organizace byl/je i Radek Mansfeld odsouzený za hajlování na demonstraci SPD.

Vítová se svými věrnými ruským představitelům a „ruskému lidu“ sepisuje různé obdivné a omluvné dopisy a odsuzuje počínání pražských politiků.

„Dnes se velkou nadějí pro každého stalo Rusko s výjimečným politickým a ekonomickým stratégem – Vladimirem Putinem,“ píše Vítová v dopise „ruskému lidu“, jenž překládá a publikuje ruský státní portál Inosmi.

Typické je i psaní různých otevřených dopisů a výzev českým politikům, jejichž obsah je často až bizarní. Samozřejmostí je i podávání trestních oznámení proti Rusku nepohodlným Čechům. Jen na samotného Ondřeje Koláře a zastupitelstvo Prahy 6 podává Vítová dvě trestní oznámení v září 2019 a v dubnu 2020.

Trestní oznámení podávají i „přítel Ruska“ Jiří Vyvadil, či advokát Norbert Naxera, který vystupuje v ruské armádní televizi v reportáži, kterou natáčel „aktivista“ Žarko Jovanovič.

Vítová se také jako řečník objevuje na zmíněné tiskové konferenci Rossotrudničestva.

Zdeněk Zbytek

Zdeněk Zbytek je bývalý vysoký důstojník Československé lidové armády. V roce 1989 velel tankové divizi a v době Sametové revoluce na sjezdu rolníků nabídl svoje tanky k obraně socialismu. Po revoluci se z něj stává podnikatel, kdy využívá svých kontaktů v bývalém Sovětském svazu, kde na Vojenské akademii generálního štábu ozbrojených sil SSSR studoval. Jeho firmy mají řadu let sídlo v pražských budovách patřících Ruské federaci.

Zbytek do značné míry stojí za návratem Miloše Zemana do politiky a za jeho zvolením prezidentem. Podílel se na založení Strany práv občanů a Zemana rovněž seznámil s důvěrníkem Putina – bývalým generálem KGB Vladimirem Jakuninem.

Ve věci „muže s ricinem“ Zbytek vystupuje i v ruské státní televizi. Ruským divákům v ní vysvětlil, že vše je protiruská provokace a do Prahy nikdo nepřiletěl, jelikož letiště bylo uzavřené. Samotného Končakova Zbytek označuje za „výborného kluka“.

Robert Vašíček

Robert Vašíček je opozičním zastupitelem městské části Praha 11. V Rusku se nicméně objevuje v hlavním propagandistickém pořadu státní televize – Vesti neděli (Zprávy týdne) – jako starosta Prahy 11, který chce nechat přemístit sochu Koněva do jeho městské části. Reportáž pro ruskou státní televizi připravoval „aktivista“ Žarko Jovanovič.

Vašíček i po několika týdnech v Rusku dále žije jako starosta Prahy 11. „Krátce před výročím 75 let od vítězství se české hlavní město stalo místem bitvy za historickou pravdu. Na rozdíl od starostů dvou pražských městských částí, kdy jeden z nich nechal v dubnu 2020 demontovat monument maršála Ivana Koněva a druhý umístil pamětní desku zrádcům vlasovcům, starosta městské části Praha 11 Robert Vašíček vrátil na místo pamětní desku Koněva od vděčných Čechů," píše ruský web EurAsia Daily 8. května.

Co se skutečně stalo? K žádnému navrácení pamětní desky nedošlo. Falešný starosta Vašíček si pouze nechal vyrobit kopii desky, která byla dříve umístěna na Staroměstské radnici. S tou se následně před kamerou Sputniku pohyboval po Praze, aby s ní na závěr zakryl památník vlasovcům v Řeporyjích.

Podobným případem je i Miroslav Křížek z Trikolóry, který se v ruské státní televizi objevuje jako zastupitel Prahy 5, ač jím ve skutečnosti není.

Ostatní

Výčet samozřejmě není definitivní a (spíše) jako obhájci Ruska na úkor ČR a jejích bezpečnostních institucí vystupují prezident a jeho mluvčí, politici KSČM, SPD, Trikolóry a dalších „vlasteneckých“ stran.

Dále různí „aktivisté“ a „experti“, dezinformátoři, extremisté, tzv. domobranci, kteří pro Rusy a proti ČR z různých pohnutek pracují. Jinými slovy osoby, jejichž činnost popisuje Bezpečnostní informační služba, Ministerstvo vnitra ČR, Národní centrála proti organizovanému zločinu či Vojenské zpravodajství. Pro tyto osoby je Ruské středisko vědy a kultury oblíbeným místem, kam se rádi vrací.

Zprava Ivan Kratochvíl, Žarko Jovanovič, ozbrojený "domobranec" Josef Karas a proruský aktivista Pavel Matějka před budovou Ruského střediska vědy a kultury.

„Proruští aktivisté tak, ať již vědomě či nevědomě, podporovali vlivové operace RF a prosazovali ruské zájmy na úkor zájmů ČR. Značný počet proruských aktivistů je motivován ideologickým spřízněním, obdivem k režimu prezidenta Putina či adorací Ruska obecně. U některých osob nicméně existují indicie o jejich přímé provázanosti s ruskou státní mocí či řízení zpravodajskými službami RF,“ uvádí poslední výroční zpráva BIS.

zdroj: http://blog.aktualne.cz/blogy/roman-maca.php?itemid=36809

Facebook komentáře