Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Jací jsou Češi? Tolerantní ke gayům, nesnášenliví k věřícím...

Hodnocení uživatelů:  / 2
NejhoršíNejlepší 

Jací jsou Češi v porovnání s okolními národy? Jsme ve srovnání s Polskem či Maďarskem skutečně tak liberální a tolerantní, jak si o sobě myslíme? Nebo mají pravdu spíš ti, kdo nás vidí jako rasisty a xenofoby? Alespoň částečnou odpověď nám může dát výzkum amerického nezávislého institutu Pew Research Center.

Institut se ve svém velmi podrobném průzkumu zaměřil na státy střední, východní a jihovýchodní Evropy a na otázky související s náboženstvím, národní identitou a tolerancí. Jak se tedy Češi od svých sousedů liší?

  • jaci-jsou-cesi-jen-necela-polovina-cechu-veri-ze-je-demokracie-nejlepsi-mozna-forma-vlady

 

Nevěřící škrti 

Ze všeho nejméně asi překvapí fakt, že jsou Češi na čele žebříčku nevěřících. A to skutečně masivně, jsme totiž jedinou zemí ze sledované oblasti, kde převládají bezvěrci. K některé konkrétní víře se u nás hlásí pouze něco málo přes čtvrtinu obyvatel. Na druhém místě v tomto ohledu skončili Estonci, u nich je ale počet věřících dvojnásobný a v případě třetích Maďarů se hlásí k víře už téměř 80 % obyvatel. 

Nepříliš povzbudivá je ovšem informace, že podle průzkumu patříme také mezi největší škrty. Ať už se jedná o finanční dary, o dobrovolnickou práci nebo o pomoc potřebným, vždy končíme na posledních místech. 

Pozoruhodné je, že spolu s Estonskem patříme také mezi národy, které věří v dobro volného trhu. Ten podporuje 73 % Čechů, i navzdory tomu, že to zároveň znamená rozdíly mezi bohatými a chudými. Svým spoluobčanům důvěřuje pouze třetina Čechů. 

Tolerantní? Jak k čemu 


Ještě rozporuplnější jsou výsledky Pew Research Center v otázkách tolerance. Jednoznačně potvrzují, že například náš vztah k LGBT komunitě je - alespoň co do porovnání s našimi sousedy - skutečně vstřícný. 71 % Čechů považuje homosexualitu za společensky přijatelnou. Netolerantní ke gayům a lesbám jsou především pravoslavné země. Podobně volnomyšlenkářští jsou Češi v případě potratů či předmanželského sexu. 

Ovšem jakmile se přesuneme na téma týkající se náboženství, jde to s tolerancí rychle z kopce. Celých 19 % Čechů totiž odpovědělo, že by nebyli ochotni za své spoluobčany přijmout židy. To je nejhorší výsledek po Arménii, Litvě a Rumunsku. Tolerantnější než Češi byli vůči židům dokonce i bosenští a kazašští muslimové.

Do kontextu uvádí toto téma další výsledky. 12 % nevěřících Čechů jako své spoluobčany odmítá přijmout i katolíky a 15 % pravoslavné křesťany. Ještě výrazně vyšší je nechuť vůči muslimům. Dvě třetiny obyvatel odmítají přijmout muslimy za svoje občany a jen něco málo přes 10 % si umí představit, že by se stal muslim členem jejich rodiny. 

Polovina Čechů nelpí na demokracii 

Příliš povzbudivý není ani vztah Východoevropanů k demokracii. Jen necelá polovina Čechů věří, že je demokracie nejlepší možná forma vlády, 27 % soudí, že za některých okolností je lepší nedemokratická forma vlády, a 22 % obyvatel je to úplně jedno. V tomto výsledku Češi ovšem nijak nevybočují z měřeného vzorku, pouze Řekové si jsou demokracií jistí. Za nejlepší formu vlády ji považuje 77 % obyvatel.

zdroj:http://www.rozhlas.cz/radiowave/spolecnost/_zprava/jaci-jsou-cesi-tolerantni-ke-gayum-nesnasenlivi-k-vericim-a-skrti--1726960

Facebook komentáře