Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Blokování webů! Půjde to k soudu a pak... Nepříjemná zpráva pro Fialu s Rakušanem. Advokát má jasno

Tanec na tenkém ledě. Tak pojmenoval advokát Jaroslav Ortman rozhodnutí zablokovat zhruba dvacet internetových stránek na popud vlády a bezpečnostních složek s odůvodněním, že ohrožují bezpečnost státu a jsou „proruské“. A připomněl, že svoboda projevu je zakotvena v Ústavě ČR.

Advokát Ortman vnímá v současné situaci na Ukrajině snahu poskytovat informace i dezinformace, ale není podle něj legální blokovat internetové stránky bez rozhodnutí soudů či policie. Akt, kdy Rusko vstoupilo na Ukrajinu, považuje za neospravedlnitelný, nečekal ho a byl jím šokován.

  • blokovani-webu-pujde-to-k-soudu-a-pak-neprijemna-zprava-pro-fialu-s-rakusanem-advokat-ma-jasno

„Vnímám, že obě strany budou poskytovat různé informace či dezinformace, ale pokud jde o zablokování těchto zdrojů na základě vlády či stanoviska bezpečnostních složek, tak se obávám, že jde o tanec na tenkém ledě. Svoboda slova je zakotvena v Ústavě, a pokud dojde k soudnímu přezkumu, nastane složitá právní bitva,“ upozornil Ortman, jenž očekává, že se případ k soudu nakonec dostane.

Český rozhlas zveřejnil dopis, podle kterého Vojenské zpravodajství žádalo u poskytovatele české domény CZ.NIC, aby weby zablokoval. Národní centrum kybernetických operací v něm například uvádí: „V aktuální krizové situaci je Česká republika vystavena šíření informací potenciálně naplňujících podstatu podpory nezákonného jednání postižitelného i v trestněprávní rovině.“

Podle zkušeného právníka je však těžko obhajitelné, že by mohla činnost zablokovaných webových stránek naplňovat nějaký trestný čin, když není  dopise ani konkrétně pojmenován. „To je už samo o sobě problémové. Náš zákoník má přes 300 ustanovení, takže o jaký trestný čin se jedná? Jak říkám, jde o tanec na tenkém ledě a obávám se, že se provozovatelé budou bránit. A to, že podnět k blokování podává zpravodajská služba… To tedy sorry jako, to se ocitáme v době dávno minulé,“ řekl pro ParlamentníListy.cz.

 

Je nutné používat legální prostředky

A právě srovnávání s cenzurou minulého režimu je dnes často používáno. Dle Ortmana se to ale přeci jen srovnávat nedá. „To bychom už byli někde jinde. Máme demokratické volby, i současná vláda byla zvolena demokraticky, a jen blázen by zpochybňoval její mandát. Takže pokud došlo k excesům, pak z toho mohou soudy, které jsou stále nezávislé, vyvodit závěry – na rozdíl od doby minulé, a to je velký rozdíl. Chápu, že je zde snaha státu stát na jedné straně barikády, ale je nutné používat legální prostředky, nikoliv problémové,“ zdůraznil.

A jak je na tom česká společnost ohledně svobody projevu, respektování odlišných názorů či neodsuzování jejich nositelů?

„Podle mě špatně. Je to jako fandění Sparta – Slávie. Někdy mi připadá, že kdo má názor, je okamžitě onálepkován, perzekvován, očerňován a čelí nenávistným útokům. Tohle nemůže vést k dobrým výsledkům, chybí tady tolerance. Bedlivě vnímám výroky představitelů vlády i opozice; každý z nich si za své výroky nese odpovědnost. I Markéta Pekarová Adamová (předsedkyně Sněmovny a TOP 09, pozn. red.) ponese odpovědnost za ten nesmysl, že stát se nemá starat o lidi. To jsem myslel, že jsem se ocitl na Marsu. Ale každý nese odpovědnost za své výroky. A Pekarové už ho nic nesmaže,“ míní Ortman.

„Ale co mi vadí, jestli se tedy mají mazat informace z druhé strany, tak bych nerad, aby zůstaly informace příliš jednostranné. Obávám se, že zejména veřejnoprávní médium Česká televize své pořady publikuje tak, že z nich kouká čertovo kopýtko – tedy názor, který má televize. Přiznám se, že řada mých spoluobčanů a kamarádů už proto Českou televizi prostě nesleduje. K čemu je jednostranná informace? Tu ať si promítají v soukromí. Jednostranné informování není dobré, a pokud by bylo jednostranné informování dále prosazováno, povede to jen ke zhoršování projevů,“ řekl advokát.

Podněty k cenzuře rozhodně nemá dávat vláda

Podle Jaroslava Ortmana jde o následek společenského jednání. Lidé si dříve sdělovali názory mezi sebou v soukromí, dnes je ale spíše napíší na internet, kde to vidí spousta jiných osob. „Obávám se, že je to novodobé rádoby hrdinství – hlásat nenávist, nesmiřitelnost, odpor. Ti lidé se staví do pozice jakéhosi Ramba a odůvodňují to tím, že to někomu nandali. Tak to je špatně a mně se to nelíbí,“ říká směrem k autorům komentářů, které bývají za hranou.

zdroj: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Blokovani-webu-Pujde-to-k-soudu-a-pak-Neprijemna-zprava-pro-Fialu-s-Rakusanem-Advokat-ma-jasno-698243

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře