Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Bakalovi lidé nám lezou do pošty? Je čas, aby mu stát začal zabavovat majetek, udeřil policejní exprezident

Bývalý policejní prezident a dnes předseda Asociace nezávislých médií Stanislav Novotný se vyjádřil po jednání sněmovního podvýboru pro svobodu slova a média. Předvoláni tam byli zástupci vydavatelského domu Economia (který mimo jiné vydává Respekt a Hospodářské noviny), kteří vysvětlovali, proč blokovali e-maily českých občanů, ve kterých byl podle Economie závadný obsah (například články ParlamentníchListů.cz).

Podle Novotného výmluvy na technické problémy nemohou zakrýt, že zde provozovatel freemailových služeb prostě a jednoduše leze lidem do pošty.

  • bakalovi-lide-nam-lezou-do-posty-je-cas-aby-mu-stat-zacal-zabavovat-majetek-uderil-policejni-exprezident

 

Sněmovní podvýbor pro svobodu slova a média opětovně projednával případ blokace e-mailů ze strany Bakalovy Economie. Jak na vás celé jednání působilo?

Mlžení Economie, poslanecká nicota a zbytečnost. Hlavním tématem naší rozpravy byly bohužel technické argumenty, ale středobodem mělo být povídání o kontinuálním porušování stěžejního ustanovení Listiny základních práv a svobod a příslušného paragrafu trestního zákoníku. Obcházel se tak fakt, že Economia manipuluje elektronickou poštou českých občanů. Mne nezajímají technologické a technické problémy poskytovatele freemailových služeb. Je to jeho byznys, a jestli na problém nestačí, může si založit třeba husí farmu. Dlužno poznamenat, že předseda výboru Leo Luzar se snažil řídit debatu nezaujatě.

Kauza se velmi dotkla serveru ParlamentníListy.cz, jehož odkazy a e-maily byly ze strany Bakalova vydavatelství delší čas blokovány. Bylo to hlavně v době prezidentských voleb. Podle některých si ale nikdo nemůže nárokovat, aby bezplatné e-maily umožňovaly stoprocentní dodávání veškeré pošty, a nelze to vymáhat. Jak tento argument vnímáte?

Je to samozřejmě nekalá soutěž. Je to však také porušení tajemství dopravovaných zpráv podle § 182 trestní zákoníku. A připadá v úvahu i § 351, tedy maření přípravy a průběhu voleb a referenda.

A co že to říkají? Že si nikdo nemůže nárokovat stoprocentní dodávání pošty? Takže soukromá Bakalova firma bude zadržovat poštu, bude tak porušovat vaši intimitu, bude vám lézt do dopisů a balíků, bude tak ovlivňovat veřejné mínění, likvidovat poslední zbytky demokracie našeho politického systému, a my nemáme nárok?

Tento stát je odpovědný vůči občanům a nejlépe by potvrdil svou odhodlanost sloužit vlastním, kdyby podnikl všechny právní kroky k převzetí majetku Zdeňka Bakaly pod svou správu. Je co kompenzovat. Škod už brněnský krejčí napáchal dost.

Šlo podle vás o záměr? Economia tvrdí, že na vině je antispamová služba a oni za nic nemůžou...

Záměr nezáměr, Economia nese odpovědnost.

Někteří byli možná překvapeni, že se zástupci vydavatelství Economia dostavili. Co říkáte na jejich vystoupení? Vnímáte, že mají snahu s tím něco udělat?

Nic. Hájili svou kůži. Věří v moc peněz a ve svůj vliv. Věří, že lobbisticky jsou v tom našem podivném „systému“ dobře zakořeněni.

Poslední dobou se stále častěji objevují případy blokace nebo cenzury na Facebooku. Do jaké míry jde o vážný problém? Facebook argumentuje tím, že dotčení uživatelé nebo stránky porušili podmínky...

Porušili snad český zákon? Nikdo jim nic takového nepředhazuje. Údajně porušují vágní pravidla, která vykládají nekompetentní polovzdělanci bez mandátu.

Ale pozor! Instruktoři těchto lidí jsou často placeni z veřejných prostředků a ze zahraničních zdrojů. A tady vidím jednoznačnou odpovědnost politiků. Kdy budou konečně Cemperové, Jandové, Pánkové a spol. alespoň odstřiženi od privilegovaného výlovu ze společné kádě táborské? Máme si za vlastní peníze platit školení internetových konfidentů a samozvaných soudců?

Zaznamenal jsem rovněž názor, že Facebook je soukromá společnost a muže si dělat, co chce, a mazat, co chce. Jinými slovy, že nikdo nemůže vymáhat, aby nebyl blokován, a pokud by se majitel rozhodl Facebook ze dne na den zavřít, nikdo s tím nic neudělá.

Platí o nich totéž co o Economii. Přišli do Čech a zástupy je vítaly. Vydělávají na našich občanech, což je jim milé, ale zároveň se snaží se zkroutit veřejné mínění ke své potřebě a v neprůhledném systému rozhodování ostrakizují nepoddajné. Přitom povzbuzují kohorty Pavlíků Morozovů k udávání českých lidí. Poskytli sice prostor ke komunikaci, ale vzápětí fízlují její účastníky.

Odpovědný stát by měl okamžitě jednat a zjednat si pořádek v našem veřejném komunikačním prostoru. Chcete tady vydělávat? Tak se nepleťte do našeho vnitřního politického života. Pokud se majitel Facebooku rozhodne, že Facebook zavře, nechť táhne!

zdroj:https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Bakalovi-lide-nam-lezou-do-posty-Je-cas-aby-mu-stat-zacal-zabavovat-majetek-uderil-policejni-exprezident-550457

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře