Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Vznikne někdy moravský jazyk?

Hodnocení uživatelů:  / 2
NejhoršíNejlepší 

Zpráv o tvorbě moravštiny už bylo. Jednou je to strana Moravané, jindy třeba mikronárod. Představme si, že by se naše děti jednou učily, že naším mateřským jazykem není čeština, ale moravština.

  • vznikne-nekdy-moravsky-jazyk

Moravský jazyk se snažilo a stále snaží vytvořit několik lidí i spolků. Tento krok - tvorba moravštiny - považují někteří lidé jako krok k nezávislé Moravě. Všechno ale má háček. Tvůrců moravského jazyka je několik, a ti pracují odděleně. Jednu moravštinu tvoří "Ústav pro jazyk moravský" strany Moravané, druhý například mikronárod Stát Morava. Navíc, je vůbec možné vytvořit z několika odlišných moravských nářečí slepenec pod názvem moravský jazyk?

Stát Morava vychází z hanáckého nářečí, případně slova doplňuje z jiných nářečí a slovanských jazyků. Moravský jazyk strany Moravané zní pro severo-Moravany zcela cize. Vychází pravděpodobně z mluvy na jižní Moravě. 

Většina jazykovědců z Ústavu pro jazyk český bere tento "vývoj" moravštiny jako vtip. Jak jsem již psal, tak moravština má být silným krokem k moravské autonomii. Uvedl jsem již i názor jazykovědců, ale nejdůležitější je názor vás - čtenářů. Podělte se o něj prosím v komentářích.

Facebook komentáře