Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Rozdmýchávání vášní není řešením

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

/k vyjádření P. Nečase, premiéra ČR při jeho návštěvě Bavorska/

Ozývají-li se hlasy kritiky na adresu premiéra ČR Nečase za jeho slova pronesená v Bavorsku v otázce poválečných křivd směrem k vysídlovací proceduře, jež se dotkla sudetských Němců, pak je možné se ptát, zda jde opravdu v jeho případě o státnickou rozvahu a uvážlivost. Osobně mě nepobuřují ani tak slova, obsažená v jeho sdělení, jako spíše situace a prostředí, v nichž byla pronesena.

  • rozdmychavani-vasni-neni-resenim

Tedy, že jako nejvyšší vládní činitel - premiér ČR - zřejmě zbytečně eskaluje napětí v době, kdy zejména v našem státě doznívají nedobré ohlasy nedávné prezidentské kampaně, kde v rámci tématu o Benešových dekretech dostaly poměrně výrazný prostor iracionalita a vášně z obou stran, v táborech kandidátů, a konec konců i mezi občany. Premiérova slova použitá z textu česko - německé deklarace (1997) zavázala obě země na nejvyšší úrovni k naplňování jejího obsahu, má smysl jako celek, a to závazně, pro obě strany, jež se pod ní na vysoké státnické úrovni podepsaly - v prvé řadě tehdejší kancléř Kohl na německé straně a premiér V. Klaus na české straně.

Za této situace, zejména na české straně, po již zmiňované prezidentské volbě se mohou opět objevit spekulace o tom, zda např. K. Schwarzenberg svým vyjadřováním nenahrával údajně některým zástupcům především landsmanšaftů, jež se mohly podílet na financování jeho kampaně a jestli premiér nyní jen "nepokračuje" v jím rozehrané hře. A tedy tím vlastně možná potvrzuje slova těch, co před zvolením K. Schwarzenberga varovali právě z těchto důvodů.

Ač nejsem zastánkyní takto zkratkovitých signálů a závěrů, jež lahodí uším části našeho politického spektra, které na základě těchto a podobných vyjádření, často spekulativního charakteru, musím konstatovat, že premiérovo vyjádření nepřišlo zrovna v nejlepší čas, pokud vůbec mělo přijít, když vše již zakotvila a pojmenovala v poměrně nedávné době zmíněná česko - německá deklarace. Jakékoliv jednostranné projevy nesvědčí stabilitě především naší, domácí, která nejenže bojuje uvnitř sebe sama, nyní bude mít opět svého "nepřítele vnějšího". Proto mi přijde premiérův projev jako poněkud laciné gesto, možná ani ne tak diplomatické jako "trpitelské", protože doma se mu příliš nevede. Zda tento krok byl tím, co mu přinese žádoucí politický profit, stavím pod velký otazník.

Hana Svobodová (politické hnutí "Občané městu, město občanům", OMMO)

Více zde: http://www.hnutiommo.cz/news/rozdmychavani-vasni-neni-resenim/

Facebook komentáře